פורום ארגוני הפליטים ומבקשי המקלט בישראל

פורום ארגוני הפליטים ומבקשי המקלט בישראל כולל שישה ארגוני זכויות אדם הפועלים בשיתוף פעולה למען מימוש זכויותיהם של מבקשי מקלט ופליטים בישראל. כחלק מכך, הפורום נאבק ביוזמות המבקשות לפגוע בזכויותיהם של מבקשי מקלט ופליטים ופועל לקידום מדיניות שתיטיב עמם ותהלום את המחויבויות המשפטיות והמוסריות של מדינת ישראל.

תחומי הפעילות העיקריים של הפורום כיום כוללים בריאות, ביטחון סוציאלי, חינוך, מעמד משפטי ומערכת המקלט.

ארגוני הפורום פועלים בשיתוף פעולה כבר יותר מעשור והפורום פועל במתכונתו הנוכחית מאז שנת 2017.

הארגונים החברים בפורום

א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל: עמותת א.ס.ף פועלת לקדם את זכויותיהם של מבקשי המקלט בישראל לחיים בכבוד, ביטחון, שייכות ושוויון. העמותה מעניקה סיוע, ליווי ומיצוי זכויות למבקשי המקלט החיים בישראל, לרוב לאלו הפגיעים ביותר בקהילה: נוער וקטינים, ניצולי עינויים, אנשים עם מוגבלות פיזית ונפשית, חולים, משפחות חד-הוריות ונשים הסובלות מאלימות. במקביל, העמותה מקדמת מדיניות מכבדת זכויות אדם וזכויות פליטים באמצעות מחקר ותיעוד, פעילות עם הציבור הישראלי ועבודה מול גורמי ממשל ובתי משפט ברמה הארצית והמוניציפלית.

רופאים לזכויות אדם: עמותת רופאים לזכויות אדם נאבקת לקידום ולהגנה על זכותם לבריאות של כל מי שחיים תחת אחריות ישראל. המרפאה הפתוחה לחסרי מעמד בעמותה היא מרפאת מתנדבים, אשר פועלת לקידום זכותם לבריאות של מהגרים ומבקשי מקלט שחיים בישראל. במסגרת המרפאה מוגש סיוע רפואי ראשוני ורפואת מומחים לחסרי מעמד חסרי ביטוח בריאות בישראל. בהמשך לכך המרפאה פועלת למיצוי זכויותיהם של חסרי המעמד מול הרשויות, מוסדות הרפואה וחברות הביטוח ולקידום פתרונות מערכתיים וברי קיימא שיאפשרו הנגשה שיוויונית של שירותי הבריאות לכל מי שחי בישראל.

המוקד לפליטים ולמהגרים: עמותת המוקד לפליטים ולמהגרים שמה לה למטרה להגן ולקדם את זכויות האדם של מהגרי עבודה ופליטים ולמנוע סחר בבני אדם בישראל. העמותה פועלת למיגור הניצול של מהגרים, להבטחת יחס מכבד והוגן כלפיהם ולגיבוש מדיניות ממשלתית שתבטיח זאת. לשם כך העמותה מפעילה "קו חם" לפליטים ולמהגרים, מעניקה לאלו מידע, ייעוץ וייצוג משפטי, מקיימת פעילות חינוך והסברה ופועלת לקידום חקיקה ומדיניות.

קו לעובד: קו לעובד הינה עמותה שמטרתה להגן על זכויות העובדים המקופחים ביותר במשק הישראלי. העמותה מסייעת לעובדות/ים אזרחי ישראל, למהגרות/י עבודה, לעובדות/ים פלסטינים מהשטחים הכבושים, לפליטות/ים, למבקשי ולמבקשות מקלט ולקורבנות סחר בבני אדם, באמצעות סיוע פרטני, פעילות ציבורית, פעילות משפטית, חינוך והסברה ושיתוף פעולה עם ארגונים בארץ ובחו"ל.

האגודה לזכויות האזרח בישראל: האגודה לזכויות האזרח בישראל היא ארגון זכויות האדם הגדול והוותיק בישראל. הארגון פועל להגנה על זכויות אדם ולקידומן, בכל מקום שבו האחריות לפגיעה בזכויות היא של הרשויות הישראליות, לרבות זכויותיהם של פליטים ומבקשי מקלט. לשם כך האגודה פועלת בבתי המשפט, בכנסת, במסגרות חינוכיות, ברשתות החברתיות ובתקשורת.

ARDC – המרכז לקידום פליטים אפריקאים: עמותת המרכז לקידום פליטים אפריקאים פועלת להגן, לסייע ולהעצים פליטים ומבקשי מקלט אפריקאים בישראל על ידי תמיכה בצורכיהם וסיוע בשילובם הכלכלי והחברתי בישראל. פעילות העמותה מתקיימת בארבעה מישורים עיקריים: חינוך, שילוב כלכלי, קידום וייצוג, והעצמת זכויות. כחלק מכך, העמותה מפעילה מגוון תכניות לעידוד רכישת השכלה גבוהה, לימודי שפה, הכשרות מקצועיות וסיוע במלגות.

 

HIAS – היא"ס ישראל – היא"ס הנו ארגון יהודי בינלאומי ללא מטרות רווח, הפועל סביב העולם כדי להגן על פליטים שנאלצו להמלט ממולדתם בגלל מי שהם, לרבות מי שנרדף על רקע אתני, דתי ומגדרי. מאז הווסדו בשנת 1881 סייע היא"ס ללמעלה מ- 4.5 מליון בני אדם לבנות מחדש את חייהם בכבוד ובבטחה. כיום פועל הארגון ב-12 מדינות על פני חמש יבשות.

מקדמת המדיניות של הפורום

ד"ר שני בר-טוביה היא מקדמת המדיניות של הפורום מאז ספטמבר 2021. עבודת הדוקטורט שלה עוסקת במדיניות כלפי פליטים ומבקשי מקלט בישראל ובמדינות מערביות נוספות. במקביל לכתיבתה היא התנדבה במרכז לקהילה האפריקאית בירושלים ולימדה באוניברסיטה העברית קורס לתואר ראשון בנושא מדיניות פליטים.

 

ליצירת קשר:

טלפון: 0524336487

כתובת דואר אלקטרוני: [email protected]