מועדון הנוער

מועדון הנוער של א.ס.ף הוא פרויקט רב-שנתי, שנועד לספק מענה לבני נוער בקרב קהילות מבקשי המקלט השוהים בישראל. במסגרת פעילות המועדון מתקיימת פעילות קבוצתית פעמיים בשבוע וליווי ותמיכה פרטניים של בני הנוער בשוטף.

הנערים והנערות מקהילות מבקשי המקלט מתמודדים לא רק עם קשיי גיל ההתבגרות אלא גם עם קשיי שפה, שאלות בנושא זהות, תרבות, הגירה כפויה, אובדן וטראומה. מועדון הנוער מספק להם אי של יציבות ותמיכה, מרחיק אותם מסכנות הרחוב ומעניק להם מסגרת חברתית וחינוכית מוגנת ותומכת.

מסגרת זו מאפשרת להם לשתף ולעבד בה את חוויותיהם: לצד העיסוק בתכנים המעסיקים בני נוער כעניין שבשגרה, ובהם שאלות לגבי העתיד ומימוש עצמי, משתפים הנערים חוויות ותובנות מהדרך שעשו הם ומשפחותיהם לישראל ומהמפגש הקשה עם המציאות הישראלית המורכבת. לעתים עולים גם חששות מפני כליאה וגירוש חזרה לארצות מוצאם, והמסגרת הקבוצתית מעודדת שיתוף ועיבוד של תחושות קשות ולבטים כאלו ואחרים.

נוסף על כך, הנערים במועדון הנוער אוכלים ביחד, מציירים, מכינים שיעורי בית, משוחחים, לומדים ומשחקים במחשבים. בתקופת הקיץ הם נהנים מפעילות מוגברת הכוללת טיולים וימי כיף.

בני הנוער המגיעים לפעילות במועדון פוגשים במתנדבים ובמתנדבות ישראלים וכן במתנדבים מקהילת הפליטים. כל מתנדבי המועדון עוברים הכשרה ומקבלים תמיכה מקצועית לאורך תקופת התנדבותם.

במקביל לפעילות הקבוצתית השוטפת, ובמטרה להעניק ליווי הוליסטי לנערים ולנערות הזקוקים לכך, רכז/ת המועדון נמצא/ת בקשר עם בני הנוער באופן פרטני כמו גם עם הורי הנערים, מורי ויועצות בית הספר, עובדות סוציאליות מטעם הרווחה וגורמים מטפלים נוספים.