ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

270 מבקשי מקלט עדיין כלואים בסהרונים אף שתוכנית הגירוש קרסה

תאריך: 4.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

בין אם יקודם חוק עוקף בג"ץ לגירושם ובין אם לאו, מבקשי המקלט היו אתמול בעיקר מבולבלים - לא יודעים כיצד יראו חייהם בשבוע הבא, והאם עליהם לחשוש שוב מכליאה. עד שלא יחליט ראש הממשלה איך וכיצד לפעול, אלפי מבקשי מקלט שעד כה שהו בישראל עם אשרה זמנית מתחדשת וכבר נערך להם שימוע לפני גירוש, אוחזים במסמכים של רשות האוכלוסין וההגירה המודיעים כי מעמדם בישראל יפוג בימים הקרובים לאחר שסירבו לעזוב לרואנדה או אוגנדה. עד שתתקבל החלטה כלשהי באשר לעתידם הם יוותרו בלי מעמד, עם קושי מוגבר למצוא תעסוקה, ואולי גם קורת גג.

"מצד אחד, מדינת ישראל מכירה בכך שאסור לה לגרש את מבקשי המקלט האריתריאים והסודאנים, ומצד שני היא אינה נותנת להם דבר", אומר עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח. "הנחת העבודה היא שאם יוסיפו להתעמר בהם, הם יעזבו בעצמם. אני לא קונה את המדיניות הזו ואת משחק סכום האפס הזה - ככל שיהיה להם רע יותר, לנו יהיה טוב יותר. אלה רשעות, אכזריות ואיוולת".

רמז למה שעתיד להם אולי יקבלו היום בסביבות השעה 13:00, עת צפויה המדינה להגיש את תגובתה לבג"ץ לשתי עתירות שהגישו עורכי הדין אביגדור פלדמן ואיתי מק נגד גירוש מבקשי המקלט.

השניים אף פנו לבג"ץ בבקשה לשחרר את 270 מבקשי המקלט הכלואים בסהרונים על בסיס נוהל הגירוש הקודם, שעתה כלל לא ברור אם יש לו תוקף. המדינה היתה אמורה להגיש את תשובתה כבר אתמול, אך לאחר שתי דחיות הוחלט כי המועד החדש הוא היום ב--12:00. במקור דחתה עתירה זו את תחילת הגירוש שתוכנן לתחילת החודש; אולם עתה, לאור האפשרויות החדשות ששוקלת הממשלה, בהן פתיחה מחודשת של מתקן חולות, עשויה תשובת המדינה לספק מעט מידע על הצפוי למבקשי המקלט.

עד אמש, אנשי משרד המשפטים כלל לא היו בטוחים אם ניתן להחזיק את מבקשי המקלט במתקן כליאה, לאחר שנתניהו הודה כי היעד להרחקתם כלל לא קיים.

נדמה כי הבלבול הזה מלווה את אנשי המשרד כבר זמן מה. אתמול, עוד לפני הכרזת נתניהו על ביטול ההסכם, למעשה הודו בפני בג"ץ כי הם מתעדכנים מהתקשורת: "פורסם בשעות הערב כי ראש הממשלה ושר הפנים ייפגשו היום עם נציגי דרום תל אביב, וכי יישום ההסכם מושעה בשלב זה ויבוא לבחינה מחודשת לאחר הפגישה". בתגובה לתשובת המדינה כתב פלדמן לבג"ץ: "המדינה למעשה הודתה כי ההסכם הקודם בטל ומבוטל ועל כן, אין כל תוקף לנוהל הגירוש הנוכחי שעל בסיסו כלואים העצורים בסהרונים. נכון למועד זה אין כל עילה חוקית להחזקת הפליטים הכלואים בסהרונים ומן הראוי שישוחררו מיד, ללא כל דחייה נוספת".

היום, אם לא יהיו דחיות נוספות, אולי יתבשרו מבקשי המקלט על כוונות המדינה. "משמעות ביטול ההסכם עם נציבות האו"ם היא הקפאת המצב הקיים מבלי שתהיה לממשלה יכולת חוקית להחזיק את הפליטים במעצר", הסבירה סיגל רוזן מהמוקד לפליטים ומהגרים. "הרי אם אין אפשרות לגרש בכוח, לא ניתן גם לכלוא אם מי שמסרב לעזוב".

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5975498