ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

תינוקת מתה במעון לזרים בתל אביב

תמונת אילוסטרציה. צילום: יותם גדרון
תאריך: 7.9.16 מקור: מאקו, עזרי עמרם

אירוע טרגי נוסף במחסני הילדים המסוכנים בתל אביב: תינוקת כבת שבעה חודשים פונתה היום (שלישי) מאחד מגני הילדים של העובדים הזרים בדרום תל אביב, ובבית החולים נקבע מותה. היא פונתה לבית החולים לאחר שנמצאה מחוסרת הכרה באחת המיטות במקום.

מבית החולים איכילוב נמסר כי לא ברורה בשלב זה סיבת מותה של התינוקת, שפונתה תוך פעולות החייאה.

בת-יה אספיר, פראמדיקית מד"א שטיפלה בתינוקת, סיפרה: "כשהגענו למקום ראינו פעוטה כבת שבעה חודשים, מחוסרת הכרה וללא דופק וללא נשימה. כונני מד"א שהגיעו החלו בפעולות החייאה ואנחנו המשכנו ביחד איתם לבצע פעולות החייאה מתקדמת שכללו תרופות, עיסויים והנשמות, ובהמשך פינינו אותה לבית החולים תוך כדי המשך טיפול רפואי ופעולות החייאה".

מהמשטרה נמסר כי התינוקת הובאה בבוקר לפעוטון על ידי אביה, שסיפר כי התינוקת נפלה ולכן היא בכתה. עוד הדגישו במשטרה כי המטפלת הבחינה בשעות אחר הצהריים כי התינוקת אינה נושמת, הזעיקה את אביו של התינוקת ואת מד"א: המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות האירוע.

הסכנה נמשכת למרות החלטת הממשלה

לפני כשנה וחצי פורסם בחדשות 2 תיעוד מהתנאים הקשים ב"מחסני הילדים", הגנים לילדי הזרים בתל אביב. גם לאחרונה שבנו לדרום העיר על מנת לראות האם התנאים השתנו: לעיני המצלמות נחשפו "גנים" חשוכים ומלאי טחב, בהם מוחזקים הילדים במשך שעות ארוכות - מ-5-6 בבוקר ועד שעות הערב המאוחרות. באחד הגנים חלה הפחתה מ-70 תינוקות ופעוטות לכ-50, אך עדיין טוענים בעמותת מסילה כי המצב קשה: "זה המון, יותר מדי ילדים".

מעט נשות צוות יש בכל מחסן ללא כל הכשרה: לעיתים רק עובדת אחת או שתיים על עשרות ילדים במחסנים שמכונים "בייביסיטרים". כשהתחקירן איתמר מינמר נכנס עם המצלמה הנסתרת ללא תיאום מראש, המראות היו קשים עוד יותר:  גננת טענה כי הילדים זקוקים לעזרה, "אבל אין לנו כסף". במחסן אחר עובדת אישה אחת בלבד, שהודתה בצער: "מה אני יכולה לעשות?". עשרות מסגרות כאלה פזורות ברחבי העיר,  בכל חדר מגלים עוד ועוד מיטות ותינוקות ובחלק מהמקומות נמצאו ילדים ללא לול וללא מיטה.


אחרי מספר מקרי מוות של פעוטות, הממשלה קיבלה לפני למעלה משנה החלטה להעביר תקציב של 14 מיליון שקלים לבניית מסגרות חדשות. דוח חדש של המרכז להעצמה האזרח קובע כי המצב נותר עגום: הממשלה החליטה להוסיף שני תקנים למשרד הכלכלה לאכיפת תקינות המעונות, ורק אחד מהם אויש עד כה. 14 מיליון שקלים יועדו למסגרות חדשות והכסף אף נאסף ממשרדי הממשלה, אך גנים חדשים לא הוקמו - בגלל אישורים ש"נתקעו" בצנרת הבירוקרטיה.

צפו בכתבה ששודרה בערוץ 2

http://www.mako.co.il/news-israel/local-q3_2016/Article-a9351d7c2c407510...