ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

שר הרווחה מסרב לסייע למבקשי מקלט לקבל בחזרה את כספי הפיקדון שנגנבו מהם

תאריך: 23.10.20 מקור: הארץ, לי ירון

שר הרווחה איציק שמולי דחה הצעות לסייע למבקשי מקלט לקבל בחזרה את כספי הפיקדון שמעסיקים ניכו ממשכורתם, ושמרו לעצמם בניגוד לחוק — כך נודע ל"הארץ". באפריל פסל בג"ץ את חוק הפיקדון, שחייב מבקשי מקלט להפריש 20% משכרם ולהעבירם לקרן ייעודית במטרה לגרום להם לעזוב את הארץ. אולם, רבים ממבקשי המקלט גילו כי אף שהמעסיקים ניכו את הכסף ממשכורתם, הוא לא הופקד בקרן.

חברות הכנסת עאידה תומא־סלימאן וסונדוס סאלח (הרשימה המשותפת) פנו לשמולי בבקשה לסייע לעובדים להשיב את כספם שנגזל. הן הציעו לעשות זאת באמצעות מנגנון שיאפשר לעובדים לקבל את הכסף שהם זכאים לו ישירות מהמדינה (וזו תתבע את הסכום מהמעסיקים שגזלו אותו) או בצורת סיוע משפטי, שיאפשר להם לתבוע את המעסיקים.

לאחרונה השיב שמולי כי "מדובר בהצעות מהפכניות בעלות השלכות רוחב, לא רק לגבי אוכלוסיית מבקשי המקלט, כי אם לגבי אוכלוסיית העובדים הזרים באשר היא וכן בעלויות משמעותיות לקופת המדינה". הוא הוסיף כי בנושאים פרטניים ניתן לפנות לממונה על זכויות עובדים זרים במשרד, לסיוע במיצוי זכויות מול המעסיק. יחידה זו מונה כמה תקנים בודדים, שאמורים לתת סיוע לכלל אוכלוסיית הזרים בישראל.

כיום מבקשי מקלט יכולים לדרוש את כספם בחזרה רק באמצעות תביעה אזרחית. כיוון שמבקשי המקלט הם אחת האוכלוסיות העניות בישראל, שלפי הערכות יותר ממחציתה איבדה את מקור ההכנסה שלה במהלך משבר הקורונה ואינה זכאית לסיוע מהמדינה או דמי אבטלה, הם לרוב אינם יכולים להרשות לעצמם לשכור עורכי דין.

בארגון "קו לעובד", המסייע למבקשי המקלט להשיג את הכספים בחזרה, מלווים כ-1,300 מקרים של מבקשי מקלט שבתלושי השכר שלהם נכתב כי 20% משכרם הועברו לקרן הפיקדון – אך בדיקה עם רשות האוכלוסין וההגירה גילתה כי כלל הסכום או חלקו לא הועברו.

מנהלת תחום פליטים ומבקשי מקלט בקו לעובד, נועה קאופמן, מסרה: "אלפי עובדים מבקשי מקלט - אשר מראש מוחרגים ממנגנוני הרווחה, ואף אינם זכאים לתשלום דמי אבטלה - מצאו עצמם מחוסרי עבודה. אולם הכספים שאמורים היו להיות מוחזרים לאותם עובדים בדיוק בתקופה בה הם כה זקוקים להם, נותרו פעמים רבות מידי בחשבונות העסקים שכעת קורסים זה אחר זה. במקרה זה, חובתה המוסרית של המדינה היא לכל הפחות לגלות אחריות בדיעבד ולסייע לפיצוי העובדים".

ממשרד הרווחה נמסר: "ההצעה להקים מנגנון שיאפשר לעובדים לקבל את כספם מהמדינה שתתבע לאחר מכן את הכספים מהמעסיקים, וההצעה למתן סיוע משפטי ללא עלות לעובדים המעוניינים לתבוע כספם מן המעסיקים, הינן הצעות בעלות השלכות רוחב עם עלות תקציבית. אף שמשרד העבודה והרווחה היה שמח להעניק סיוע משפטי לכל עובד במשק, מאחר ומדובר בשיקול תקציבי ההחלטה צריכה להתקבל על ידי משרד האוצר".

עוד נמסר כי "מינהל אסדרה ואכיפה נקט בפעולות על מנת לסייע למבקשי מקלט, בין היתר בהיבט ההסדרה, נשללו רישיונותיהן של מספר חברות שהפרו את החוק ולא העבירו פקדונות למבקשי מקלט. בהיבט האכיפה מחודש יולי התקבלו חמש פניות חדשות המצויות בהליכי חקירה. הוגשו כתבי אישום בגין אי העברת כספי פיקדון למבקשי מקלט וניתנו התראות ועיצומים כספיים לחברות נוספות. ניתן לפנות בנושאים פרטניים ישירות לממונה על זכויות עובדים זרים בעבודה במשרדנו, לסיוע במיצוי הליכים מול המעסיק, מבלי להידרש לערכאות משפטיות".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.9256192