ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

שר הפנים הורה להנפיק אשרות שהייה גם למבקשי מקלט קטינים

צילום: אירה שרברמן
תאריך: 14.8.16 מקור: הארץ, אילן ליאור

שר הפנים, אריה דרעי, הורה לרשות האוכלוסין וההגירה להנפיק אשרות שהייה בישראל למבקשי מקלט החל מגיל 16 ומעלה. החלטת השר התקבלה לאחר שעד כה סירבה הרשות להנפיק אשרות זמניות מסוג 2(א)5 לילדי מבקשי מקלט, ובכך חשפה אותם למעצרים, הקשתה עליהם לעבוד ומנעה מהם זכויות בסיסיות.

נכון להיום מנפיקה הרשות אשרה מסוג זה רק לאזרחי אריתריאה וסודאן בני 18 ויותר, המגינה עליהם מפני מעצר וגירוש ומאפשרת להם לעבוד. הם נדרשים לחדש אותה כמה פעמים בשנה. לבני הנוער מאריתריאה ומסודאן אין לרוב אף מסמך מזהה רשמי. לעתים הם מעוכבים בידי פקחי רשות האוכלוסין ונדרשים להוכיח להם כי הם קטינים, אחרת ייעצרו וייכלאו.

בנוסף, בהיעדר אשרה נאלצים רבים מהם לעבוד אצל מעסיקים פוגעניים ונמנעת מהם השתתפות בהכשרות מקצועיות בבתי ספר. כמו כן, הם אינם רשאים לרכוש כרטיס "רב־קו" בהנחה לה זכאים בני נוער ואין ביכולתם לפתוח חשבון בנק.

רשות האוכלוסין הודיעה באחרונה על כוונתה להנפיק את האשרות בתשובה לפנייתה של עו"ד אסנת כהן ליפשיץ מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים. כהן ליפשיץ פנתה תחילה לרשות האוכלוסין, ומשלא נענתה הגישה לפני כארבעה חודשים ערר בעניין לבית הדין לעררים בתל אביב בשם עמותת א.ס.ף — ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט.

לפני כשבועיים כתבה לה דנית מיכאלי מלשכתו של ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין כי "הנושא הובא בפני שר הפנים — שהחליט לאשר את מתן הרישיונות כאמור בתנאים". עם זאת, ציינה מיכאלי כי "בשלב זה, לאור קשיים טכניים, לא ניתן ליישם החלטה זו באופן מיידי ולרשות נדרש פרק זמן נוסף לצורך היערכות לנושא. אנו ערים לקשיים שהצגת בפנייתך ונפעל בדחיפות המרבית לשם יישום החלטת השר".

בערר שהגישה העמותה מופיעות שתי דוגמאות למקרים בהם עוכבו נערים בשל היעדר אשרה. "באחד המקרים שוחרר נער רק בזכות העובדה שהיה בידו כרטיס תלמיד שהנפיק עבורו בית הספר. במקרה אחר נאלץ תלמיד להתקשר למורתו בשעות הלילה על מנת שתשכנע את הפקחים שיש לאפשר לו להמשיך בדרכו".

לדברי כהן ליפשיץ, אף שיש לברך על החלטת השר, "צריך לזכור כי היא התקבלה אך ורק בשל פנייה לערכאות ורב הנסתר בה על הגלוי". לטענתה, "הניסיון מלמד כי פעמים רבות הצהרות מסוג זה נועדו למנוע ביקורת שיפוטית על רשות האוכלוסין וההגירה — ורחוקה הדרך עד ליישומן, אם בכלל". היא הסבירה שכשמדובר בקטינים, לסחבת תוצאות קשות במיוחד: "בכל יום שבה נמשכת המדיניות הנוכחית מעמיקה הפגיעה המיותרת בנערות ובנערים".

דוגמה נוספת לכך היא מקרה אחר שמובא בערר — סיפורים של ילדי מבקשי מקלט שהתקבלו לעבודה ברשת מזון מהיר, אך נדחו לאחר שהתברר כי אין להם מסמך מזהה. במקרה אחר, נער אריתראי שהגיע לישראל לבדו עבד תקופה ארוכה אצל קבלן ניקיון בשטיפת חדרי מדרגות, אך המעסיק לא סיפק לו תלושי שכר, לא שילם עבורו דמי ביטוח לאומי ולא רכש לו ביטוח. קטין אריתראי אחר המסייע לאמו בפרנסת המשפחה פוטר פעם אחר פעם ללא התראה ומבלי ששולמה לו המשכורת המגיעה לו.

מיכל שנדר, רכזת תחום נוער בעמותת א.ס.ף, אמרה אתמול כי ההחלטה של משרד פנים תקל משמעותית על חייהם של בני נוער רבים. "היא תאפשר להם לממש את המגיע להם על פי חוק — לפתוח חשבון בנק, להנפיק רב־קו, לעבוד כחוק וכמובן תסיר מהם את החשש המתמיד ממעצרים ומעיכובים מיותרים בהיעדר מסמך מזהה", אמרה ל"הארץ".

היא הוסיפה כי היא מקווה ש"המנגנון שיקים המשרד להנפקת האשרות יותאם לאוכלוסיית היעד — בני ובנות נוער הלומדים במערכת החינוך הישראלית", והדגישה כי יש להנפיק להם אשרות ארוכות טווח כדי למנוע מהם היעדרות תדירה מבתי הספר והמתנה ממושכת בלשכות האוכלוסין.
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.3037885