ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

שר האוצר מפחית את שיעור ההפרשה לפיקדון מהגרי עבודה

מקור התמונה: Grauesel, ויקיפדיה
תאריך: 16.6.17 מקור: The Marker, טלי חרותי-סובר

שר האוצר, משה כחלון, הודיע אמש (ה') על הפחתת שיעורי ההפרשה לפיקדון שבו מחויבים מהגרי עבודה שנכנסו לישראל באופן לא חוקי, כמו גם מעסיקיהם.

על פי חוק שנכנס לתוקף בתחילת החודש שעבר, מחויב כל  מעסיק של מהגר עבודה לא חוקי להפריש 20% משכר הבסיס של העובד לקרן מיוחדת, ועל כך להוסיף עוד 16% מכיסו. אתמול, בין היתר בלחץ איגוד המסעדנים (מאבק שאליו התגייסו השף והמסעדן חיים כהן ומנכ"ל האיגוד, שי ברמן) החליט שר האוצר להפחית את שיעור הפיקדון ל- 16.5% משכר העובד, ועוד 12.5% מכיסו של המעסיק - או 29% בסך הכל. תוקף ההפחתה הוא מיידי, כך שההפרשות מהמשכורת הבאה יחושבו על פי השיעור החדש. בשלב  זה נבדקות משפטית ההפרשות ביוני, שבעבורו כבר שולם שכר.

החוק קובע כי הסכומים ישוחררו לעובד עם צאתו מהארץ. מטרתו היא לעודד עזיבה מרצון, לחייב מעסיקים בהפרשות סוציאליות וכן לתת לעובד בסיס כלכלי נוח עם הגעתו לארץ אחרת. מעשית, כפי שדווח השבוע ב-The Marker, החוק  יוצר כאוס גדול כיוון שמעסיקים מפרישים מאות שקלים מיותרים משכרו של העובד (העומד בדרך כלל על מינימום) בשל הוראות לא ברורות, או חוסר ידיעה. ארגון קו לעובד הגיש עתירה לבג"ץ נגד הפיקדון הזה, שתתברר רק בסוף יולי.

איגוד המסעדנים כבר הודיע כי הוא מתנגד לפיקדון בכל רמת שיעור, וקרא לבטלו. האיגוד, המיוצג על ידי עו"ד טלי ירון אלדר, לשעבר נציבת מס הכנסה, הצטרף לעתירץ קו לעובד.

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, אמר: "הפחתת שיעורי ההפקדה של המעסיקים לקרן לטובת עזיבתם של מבקשי המקלט היא תיקון של עיוות, שעליו התריע האיגוד בפגישותיו עם השר כחלון ועם הפקידות הבכירה במשרד האוצר. העיוות הזה נוצר במהלך החקיקה החפוזה של חוק הפיקדון בימיה האחרונים של הכנסת הקודמת, ולמעשה נתן למבקשי המקלט זכויות סוציאליות עודפות לעומת עובד ישראלי.

"עם זאת, הדרישה מאיתנו המעסיקים, להכניס יד לכיסם של עובדינו ולקחת מהם נתח נכבד משכרם, היא חסרת תקדים ומהווה ביטוי לגרירת הרגליים והכישלון של ממשלות ישראל בעשר השנים האחרונות בטיפול בסוגיית מבקשי המקלט. איגוד המסעדות הגיש אמש בקשה לבג"ץ להצטרף לעתירה קיימת של מספר ארגונים, בדרישה לביטל את הפיקדון".

תגובת ארגון קו לעובד: "ההפחתה הצפויה עליה הכריז שר האוצר היא בבחינת לעג לרש. ניכוי 16% ממשכורותיהם הזעומות של מבקשי המקלט מהווה פגיעה אנושה ביכולתם לקיים חיים בכבוד. מדובר בקבוצת אוכלוסייה אשר ממילא נושאת בנטלי קיום כבדים, ללא כל עזרה מהמדינה, ונושאת על גבה את כל הוצאות הבריאות, מודרת משירותי רווחה, וכורעת תחת מיסוי כבד מזה המוטל על כל יתר העובדים בישראל. קבוצה זו תידחק בעקבות הסדר הפיקדון לחיי עוני קשים עוד יותר, וההפחתה המוצהרת אינה משנה את מהות הפגיעה".

"מהסדר הפקדון המדובר צפויים להפגע לא רק מבקשי המקלט, כי גם התושבים הגרים בסמיכות לחברי הקהילה ומשק העובדים ככלל. אנו מקווים כי בית המשפט העליון, אליו עתרנו כנגד הסדר פוגעני זה, ידון בלא משוא פנים בשאלות החוקתיות העולות על הפרק, וינחה את הממשלה לבטל במלואו את החוק הדרקוני".

http://www.themarker.com/allnews/1.4177254