ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

שקד, את הרי יודעת שאי אפשר לגרש אותם

תאריך: 8.7.21 מקור: הארץ, ורד לי

בעת כניסתה של איילת שקד לתפקיד שרת הפנים היא השתמשה בטרמינולוגיה קסנופובית בהצהירה שתפעל להחזרת מבקשי מקלט לארצות מוצאם ותעודד "יציאה מרצון" שלהם למדינה שלישית. כמו פוליטיקאים אחרים היטיבה שקד לזהות את ההון הפוליטי שניתן לגרוף על גב המוחלשים ביותר בחברה הישראלית. עד כה היא לא נמנעה מלהתחבק ולהצטלם לצד שפי פז, מובילת המאבק לגירוש מבקשי המקלט, שעומדים נגדה שלושה כתבי אישום חמורים, והידהדה את מסריה נוטפי הגזענות ואת תוכניות העיוועים שלה ביחס למבקשי המקלט ומדיניות ההגירה לישראל.

על פי נתונים רשמיים של משרד הפנים, בישראל יש כ–40 אלף מבקשי מקלט מאריתריאה ומסודאן (מהם כ–7,000 ילדים), הנמצאים כאן מ–2006, בלא מעמד וזכויות סוציאליות בסיסיות. ישראל מתעמרת במבקשי המקלט ומפנה עורף למחויבותה לאמנת הפליטים: היא אינה בוחנת את בקשות המקלט שלהם, מעכבת את ההליך ואינה מאפשרת להם לקבל מעמד קבע ולהיות מוכרים כפליטים.

בשל מגפת הקורונה נקלעו כ–80% ממבקשי המקלט לאבטלה, שדירדרה את מצבם, חלקם עד חרפת רעב. הם חווים קסנופוביה יום יומית מצד המדינה, שנועדה לשבור את רוחם, וחייהם שבריריים ורוויי לחץ, ומתנהלים בצל חוסר ודאות והדרה.

בימים אלה הורד הדירוג של ישראל, לראשונה זה עשור, בדו"ח השנתי של משרד החוץ האמריקאי, הבוחן את מאמצי מדינות בעולם במאבק בסחר בבני אדם. הדו"ח כותב על היחס המחפיר של ישראל למבקשי המקלט, מה שגרם, בין היתר, להורדת הדירוג. מפורטת בו המצוקה הכלכלית, הרווחת במיוחד בקרב נשים אריתריאיות ומגבירה מאוד את פגיעותן לסחר מיני. הדו"ח מצביע על דחיקתן לזנות: לפני מגפת הקורונה תועדו כ–400 מבקשות מקלט שנלכדו במעגל הזנות, וכעת מעריכים, שב–2020 גדל מספרן פי שלושה.

הדו"ח גם מעלה את הסחבת בהכרה וזיהוי של קורבנות סחר בקרב מבקשי המקלט: "רבים ממבקשי המקלט נחטפו בסיני ועברו התעללות קשה, כולל עבודת כפייה וסחר מיני בידי כנופיות פשע בסיני לפני שהגיעו לישראל", נכתב. "ב–2020 דיווח ארגון לא ממשלתי, כי מתוך כ–4,000 עד 5,000 מבקשי מקלט אלה שנמצאים עדיין בישראל הכירה הממשלה רק בכ–400 עד 500 כקורבנות סחר, אך המספר האמיתי גבוה בהרבה".

שקד יודעת שאי אפשר לגרש את מבקשי המקלט, ומבחינת החוק הבינלאומי והאמנות שישראל חתומה עליהן אי אפשר לנקוט "החזרה בכפייה" — המונח הלא מכובס ל"יציאה מרצון". על השולחן מונח עדיין ההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם, שראש הממשלה היוצא, בנימין נתניהו, חתם עליו וחזר בו לנוכח ביקורת ממפלגת ימינה בשילוב ההסתה הרעילה של שפי פז. המתווה ראוי לבחינה מחודשת.

אחרי 15 שנה של שהיית מבקשי מקלט בישראל כחסרי מעמד, המדינה מחויבת לבדוק את בקשות המקלט ולאשר מעמד פליט לזכאים. המספר הנמוך של מבקשי המקלט שברחו לכאן מטבח העם בסודאן ומהמשטר הדכאני באריתריאה איננו איום דמוגרפי ואינו יוצר חשש אמיתי לפגיעה בצביון המדינה. הגיעה העת לקלוט אותם ולכבד את זכויותיהם. בוודאי אין להמשיך בשיח פשיסטי וברטוריקה פופוליסטית מצד פוליטיקאית בכירה.

https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.9978708