ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

רשות ההגירה: אנו משתהים בבדיקת בקשות מקלט בתקווה שהעליון יתיר גירוש לאפריקה

תאריך: 28.6.17 מקור: הארץ, אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה מודה שהיא משתהה בבדיקת בקשות מקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן, בתקווה שבית המשפט העליון יתיר לה לגרש אותם לאוגנדה ולרואנדה, בלי שתצטרך להכריע אם הם זכאים להכרה כפליטים. בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת אמר היום (רביעי) היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין, עו"ד דניאל סלומון, כי "ההנחה היא שאם בית משפט העליון יאשר את המדיניות הזאת, המספרים שיישארו במדינה יהיו אחרים, ואז למשל לא יצטרכו להגיע לפתרון המורכב מאוד של הבחנה בין סוגי אריתראים שונים וכו'. בהתאם לתוצאות פסק הדין תיקבע מדיניות — תתבהר התמונה בקשר לכמה אנשים צפויים להישאר בישראל, לצאת מישראל, גם סוגיית הדארפורים תתבהר, כלומר האם יש צורך לתת מעמד הומניטארי למספר גדול יותר או לא".

"אתה אומר שהתשובה באשר לדארפורים למשל תינתן בהתאם למספר שמדינה שלישית כן יכולה או לא יכולה לקבל", השיב לו מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני). "אני מתייחס פה קודם כל עניינית — האם מגיע לאיש או לא מגיעות לו זכויות פליט? אם מגיעות לו, הוא צריך לקבל. מה זה קשור לעניין של המדינה השלישית?".

סלומון התייחס בוועדה גם להחלטה להעניק מעמד תושב ארעי מטעמים הומניטאריים ל–200 דארפורים. הוא ציין כי בשבועות הקרובים צפוי צוות רשות האוכלוסין להמליץ לשר הפנים על תנאים לקבלת המעמד. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) בירך על ההחלטה, אך תהה מדוע רק 200 דארפורים. "בחבל דארפור מתנהל רצח עם, יש שם טיהור אתני, רדיפות חמורות. אצלנו נמצאים סדר גודל של 3,000 פליטים מחבל דארפור. מתוכם שר הפנים רוצה לתת מעמד של תושב ארעי עם זכויות מסוימות ל–200. אני מברך, אבל רוצה לשאול למה 200? ומה קורה עם ה–201, במה שונה מצבו מה–199?", שאל.

נציגת משרד מבקר המדינה, דגנית שי, עדכנה בדיון כי המבקר בודק את הטיפול של רשות האוכלוסין בבקשות מקלט וצפוי לפרסם את ממצאי הבדיקה בדו"ח השנתי הבא שלו, שיפורסם במאי 2018. חברי כנסת מהאופוזיציה מתחו בוועדה ביקורת על רשות האוכלוסין, שדחתה כמעט את כל בקשות המקלט של אזרחי אריתריאה שבדקה עד כה, לא השיבה לרבים אחרים והתעלמה מאלה של יוצאי חבל דארפור בסודאן. שיעור ההכרה של ישראל בפליטים מאריתריאה ומסודאן נמוך מ–0.1%, לעומת עשרות אחוזים במדינות מערביות אחרות.

ראש מינהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין, יוסי אדלשטיין, הממונה גם על היחידה הבוחנת בקשות מקלט, אמר שהיא אינה מצליחה להתמודד עם העומס המוטל עליה, בשל ריבוי הבקשות של אזרחי אוקראינה וגיאורגיה בשנתיים האחרונות. הוא ציין כי מאז העברת הטיפול בנושא, ב–2009, מנציבות האו"ם לפליטים לרשות האוכלוסין, התקבלו 49 אלף בקשות מקלט מכל העולם. 30 אלף מהן הוגשו בשנתיים האחרונות, כ–17 אלף מהן של אוקראינים וגיאורגים.

אלדשטיין ציין כי הרשות טיפלה עד כה ב–21 אלף בקשות מקלט, ו–28 אלף בקשות מקלט נותרו ללא מענה. "כמה קיבלו תשובות שליליות?", שאלה ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) ואדלשטיין התחמק מתשובה כמה פעמים. ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) דרשה ממנו לענות לשאלה. "רובם קיבלו תשובות שליליות", השיב לבסוף. אדלשטיין ציין כי הרשות שינתה את נוהל הטיפול במבקשי מקלט באופן שמאפשר לה לדחות בהליך קצר בקשות של גיאורגים וממתינה לאישור משרדי החוץ והמשפטים כדי לבצע מהלך דומה עם אזרחי אוקראינה.

גרמן ביקשה מאדלשטיין להתייחס לפרסום ב"הארץ" לפיו רשות האוכלוסין וההגירה שכרה ללא מכרז את שירותי המרכז למדיניות הגירה, הקורא לגירוש מבקשי המקלט, לעריכת מחקר על המצב באריתריאה. "אני לא קורא 'הארץ'", השיב לה ואמר כי אינו מכיר את הנושא. יועמ"ש הרשות סלומון הגיב: "אנחנו עושים הכל על פי דין. אנחנו מקושרים עם NGOs, אגב בעלי אג'נדה קצת שונה, בסכומים גדולים פי 20 לפחות, ולא שמעתי ציוץ משום עיתון. כאן זה NGO קטן בסכום מזערי, לצורכי מחקר, ופתאום העיתונות קופצת. מחקר, אף אחד לא כותב עבורנו דו"חות", אמר.

ארגוני זכויות אדם פרסמו לאחר הדיון הודעה ובה ביקורת חריפה על רשות האוכלוסין. "תמוה שנציג של רשות האוכלוסין וההגירה, האמונה בדיוק על בחינת בקשות מקלט והכרעה בהן, מצהיר כי סוגיה זו מורכבת וכי העבודה עצמה אינה נעשית", כתבו. "בדיון נוצר הרושם המוטעה שרשות האוכלוסין וההגירה מטפלת בבקשות המקלט ורק כורעת תחת העומס הרב. המציאות היא שאין טיפול אמיתי בבקשות המקלט: רוב הבקשות נקברות ולא זוכות למענה וחלקן נדחות שלא כדין באופן גורף, קולקטיבי ומבזה". חן בריל אגרי, מאמנסטי אינטרנשיונל ישראל, אמרה כי "הרשות מועלת בתפקידה, יחידת ה־RSD מועלת בתפקידה, ומבזה את בתי הדין ובתי המשפט והכנסת. אין כל צורך בכוח אדם נוסף לרשות האוכלוסין וההגירה, יש צורך בכוח רצון לבחון את בקשות המקלט כראוי ולהעניק מעמד".

שר הפנים דרעי הודיע אתמול שהחליט למנות את פרופ' שלמה מור יוסף למנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה. בחצי השנה האחרונה כיהן בתפקיד אמנון שמואלי, כממלא מקום זמני. מור יוסף סיים את כהונתו כמנכ"ל הביטוח הלאומי לפני כחצי שנה. קודם לכן שימש מנכ"ל בתי החולים הדסה בירושלים וסורוקה בבאר שבע.

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.4212910?=&ts=_1498675...