ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

רשות האוכלוסין על מבקשי המקלט: איננו מבחינים בין תומכי המשטר באריתריאה למתנגדיו

תאריך: 18.6.18 מקור: הארץ, לי ירון

ראש מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין, יוסי אדלשטיין, הודה היום (שני) כי הרשות אינה בוחנת מי מאזרחי אריתריאה השוהים בישראל הוא תומך המשטר במדינת מוצאו ומי מתנגד לו. הדברים נאמרו הבוקר בדיון שנערך בוועדת הפנים בכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד). לפי הערכות המשטרה, בין 26,081 האריתראים שחיים כיום בישראל, כ-10% הם תומכי משטרו של הרודן איסאייס אפוורקי.

בשבועות האחרונים התרחשו עימותים אלימים בדרום תל אביב בין תומכי ומתנגדי המשטר הדיקטטורי, על רקע יום העצמאות ה-25 לאריתריאה. בדיון שאל ח"כ קיש את אדשלטיין: "אם יש לנו תמונות של מתנגדי משטר מצולמים, והם בעצם לא פליטים כי הם לא מתנגדים למשטר שלהם, למה לא עושים כלום?". בתגובה ענה לו אדלשטיין: "אנחנו לא נכנסו לסוגיות של מתנגדי ותומכי משטר, אנחנו לא מכירים כזו חלוקה. היום הוא מתנגד מחר הוא תומך. כל מי שהגיש בקשה ייבדק פרטנית לפי אדם". 

לפי אמנת הפליטים הבינלאומית, פליט הוא מי שיש לו חשש מבוסס מפני רדיפה על רקע גזע, דת, לאום או השקפה פוליטית. כיום המדינה לא בודקת את הרוב המכריע של בקשות המקלט, ולכן לא קובעת מיהו פליט. רק באחרונה קבע מבקר המדינה כי 6,880 בקשות מקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן נותרו פתוחות, ובהן בקשות שהוגשו לפני למעלה מחמש שנים. זאת, בעוד רק 10 מבקשי מקלט אריתריאים הוכרו כפליטים עד כה בישראל. 

בדיון נשאל מפקד תחנת שרת במשטרה, צבי שרעבי, על מצב האלימות בדרום תל אביב. לדבריו, "בתקופה האחרונה יש עלייה של עשרות מקרים בעבירות אלימות כמו שוד ותקיפה ביחס לחציון המקביל בשנת 2017".  הוא הוסיף כי העלייה באלימות נובעת בין היתר מכך שאין למשטרה יכולות אכיפה מנהליות. "בשנה שעברה היינו יכולים לשלוח (מבקשי מקלט - ל"י) לסהרונים וחולות. בגלל המחסור באכיפה המנהלית הכפלנו את המבצעים והעשייה שלנו".

הוועדה דנה גם ביישום חוק הפיקדון, המחייב מעסיקים להפקיד בכל חודש אחוז מסוים ממשכורת העובד בקופה שתעמוד לרשותו כשיעזוב את ישראל. "תמונת המצב חמורה מאוד", אמר ח"כ קיש. "רשות האוכלוסין התארגנה לנהלי אכיפה, אבל הנתונים מראים שיש הפקדות רק ל-5,000 מסתננים בחודש, ורק לאלף מתוכם היו הפקדות רציפות במהלך 12 חודש בשנה". עוד לדבריו, "עבור כמחצית מהם הופקדו סכומים רק חודשיים-שלושה בשנה. זה אולי 30% מכוח העבודה".

בתגובה, רשות האוכלוסין דיווחה לוועדה כי תוך ארבעה עד חמישה חודשים יקום אתר אינטרנט שבו כל מבקש מקלט יוכל לבדוק כמה כסף מופקד בחשבונו. פעולה זו התאפשרה עד היום רק באופן פיזי ברשות האוכלוסין. 

מאז קיבלה אריתריאה עצמאות מאתיופיה, לפני 25 שנה, שולטת בה הכת הצבאית בראשות אפוורקי. אזרחיה מחויבים בשירות צבאי ממושך בתנאי עבדות, והאו"ם מצא ראיות למעצרים שרירותיים, כליאה, עינויים, רדיפה, אונס ורצח של אזרחים בידי השלטונות. מתנגדי המשטר נמלטו למדינות שונות, ובהן ישראל, ומבקשים הגנה מפניו. 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6181026