ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

רוב חברי צוות הבדיקה שהוקם לבחינת בקשות המקלט של יוצאי דארפור התפטרו

תאריך: 18.3.19 מקור: לי ירון, הארץ

רוב חברי צוות הבדיקה שהקימה רשות האוכלוסין וההגירה לבחינת בקשות המקלט של יוצאי דארפור התפטר לאחרונה - כך הודיע היום (שני) נציג המדינה בדיון בבג"ץ בעתירות הנוגעות להם. מרשות האוכלוסין נמסר כי שלושה מבין חמשת חברי הצוות, שמונה על מנת לגבש קריטריונים להכרעה בבקשות המקלט של יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול, התפטרו מעבודתם ברשות מסיבות פרטיות. עוד נמסר כי צוות הבדיקה יושלם בעובדים אחרים, שיעברו הדרכות והשתלמויות רלוונטיות לנושא יוצאי דרפור. 

בדיון בבג"ץ ביקרה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות את המדינה על קצב בדיקת בקשות המקלט של אוכלוסייה זו, שהמדינה הצהירה בעבר שתבדוק כל אחת לגופה."לפי הקצב נראה שכדי לבדוק 4,000 בקשות זה קצב לא מתקבל על הדעת, בהינתן משך הזמן שהבקשות כבר תלויות ועומדות – שזה שנים ארוכות", אמרה. עד כה הגישו יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול, שבהם התנהל רצח עם, כ–3,800 בקשות מקלט בישראל. רק אחת מהן אושרה, של מוטסים עלי, וכל היתר לא נענו כלל.

עוד הודיע נציג המדינה בדיון כי עד כה נבחנו 210 בקשות מקלט של יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול. לפי הנציג, מתוך 140 בקשות שנבחנו עד פברואר, לפחות עשרה מבקשי מקלט מדארפור שהצוות ערך להם ראיונות חוזרים נמצאו בעלי "עילת פליטות מובהקת", ועניינם יעלה לדיון הוועדה המייעצת לפליטים. במידה והוועדה ושר הפנים אריה דרעי יאשרו זאת, הם יקבלו מעמד פליט.

 

הדיון היום התקיים בשתי עתירות: האחת, שהגישו עורכות הדין מיכל פומרנץ וכרמל פומרנץ, מבקשת להורות למדינה להכריע בבקשות מקלט אלו; השנייה, של עו"ד תומר ורשה, קוראת להעניק להם מעמד תושב ארעי עד להכרעה בבקשות.

עורכות הדין מיכל פומרנץ וכרמל פומרנץ מסרו לאחר הדיון: "אנו מברכות על כך שגם בית המשפט העליון קבע שקצב בחינת הבקשות בלתי מתקבל על הדעת. כעת הגיע הזמן לפרוע את השטר ולחייב את שר הפנים להסדיר את מעמדן של קהילת הדארפורים והנובים, ויפה שעה אחת קודם. אנחנו מקוות שבית המשפט יתן החלטה ברוח זו ולא יאפשר לבדיחה העצובה הזו להימשך".

 

שבע שנות בדיקה

בין השנים 2012–2017 שבו וטענו נציגי המדינה בתגובה לעתירות שהוגשו לבג"ץ כי בקשות המקלט של יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול נבחנות. ב-2015 התחייבה המדינה להכריע עד פברואר 2016 בבקשות המקלט שהוגשו עד אז, אך לא עשתה זאת. חרף הוראת בג"ץ, הממשלה לא העבירה אז לוח זמנים מדויק לבדיקת הבקשות.

בדצמבר האחרון החלה רשות האוכלוסין לבדוק מחדש בקשות מקלט של אזרחי סודאן, יוצאי דארפור, הרי הנובה והנילוס הכחול. זאת לאחר שהוגשו נגדה שתי עתירות לבג"ץ בגין אי הכרעתה במשך שנים בבקשות אלו. המדינה הודתה אז כי היא נאלצת לערוך למבקשי המקלט ראיונות נוספים, כיוון שהראיונות הראשונים שנערכו להם "אינם מעמיקים דיים לצורך הכרעה בבקשה למקלט מדיני" ודורשים השלמות, וכן בשל הזמן הרב שחלף מאז אותה הבדיקה.

זו היתה הפעם הראשונה שבה הודתה המדינה כי הטיפול בבקשות המקלט לא היה מספק. הבדיקה נועדה לגבש מדיניות כללית וקווים מנחים לבחינת הבקשות בצורה פרטנית, ולשם כך הוקם הצוות שכלל שישה מעובדי הרשות. זאת, נמסר, "בשים לב לשינויי נסיבות לאורך חלוף הזמן", שכן הרשות החלה לבחון חלק מהבקשות עוד ב–2013.

מאז 2016 ניתן לכ-800 מבקשי מקלט מחבל דארפור מעמד הזהה לזה של פליטים, שמאפשר להם לעבוד, לקבל זכויות סוציאליות ולצאת מישראל ולשוב אליה. באוקטובר האחרון פורסם ב"הארץ" כי המדינה לא תעניק יותר מעמד הומניטארי למבקשי מקלט סודאנים שבאו לישראל מחבל דארפור, אלא תבחן כל בקשת מקלט בפני עצמה.

במשך שנים טענה המדינה כי העיכוב נובע מהרצון לגבש "מדיניות עקרונית ורוחבית", אולם באוקטובר שונתה המדיניות ונטען כי הוחלט על מדיניות פרטנית, אשר לצורך החלתה נדרש גיבוש קווים מנחים עקרוניים לבחירת כלל בקשות המקלט.

 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.7032350