ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

עשור להקמת עמותת א.ס.ף

באוגוסט וספטמבר 2017, בקמפיין חגיגי בפייסבוק, ציינו עשור להקמת עמותת א.ס.ף, ולמעשה עשור של עשייה ישראלית למען הפליטים שהגיעו לישראל. בקמפיין הצגנו ציוני דרך מהעבודה המקיפה והמשמעותית שלנו לאורך השנים.

 

פרוייקט ליווי משפחות

כבר עשר שנים אנחנו מהווים את אחת הכתובות המרכזיות עבור משפחות, בני נוער וילדים מבקשי מקלט בישראל - מגישים סיוע ונאבקים למען זכויותיהם. אחד הפרויקטים הראשונים שלנו בא.ס.ף היה ליווי משפחות פליטים. היו אלה השנים הראשונות להגעתם של פליטים לישראל, שהתאפיינו בקשיי התמצאות והתאקלמות במציאות חדשה. הם סבלו מהקשיים החברתיים, הכלכליים והביורוקרטיים של ההגירה הכפויה וההשתלבות במדינה שממשלותיה עשו הכל כדי לא לקבלם כפליטים - כדי להקשות עליהם את חייהם רצופי התלאות. 

פרויקט ליווי המשפחות שלנו חיבר בין לבבות באופן הכי עמוק שיש. הישראלים והישראליות שלקחו בו חלק עשו זאת במסירות לאורך שנים, ונוצרו קשרים אנושיים איתנים בינם לבין המשפחות הסודניות והאריתראיות. אנחנו היינו שם כדי לתמוך ולסייע לאמהות, לאבות ולילדים בשגרת היומיום הקשה שלהם מול בעלי דירות, מעסיקים, בתי הספר והרשויות. מדי פעם יצאנו יחד לטיולים ולימי כיף - כך הענקנו להורים ולילדים שמחה, הקלה ומעטה של יציבות.

בתמונה: שרון ליבנה מצוות ליווי המשפחות ובן זוגה עם בני משפחת וואני מדרום-סודן, בטיול שלנו לגן החיות התנ"כי.

מצעד זכויות האדם 2010

הפגנות, צעדות ומחאות במרחב הציבורי היו תמיד חלק בלתי נפרד מהמאבק למען זכויות מבקשי המקלט בישראל. פעם אחר פעם הם יצאו לרחובות, ואנחנו עמם, כדי לדרוש חירות, ביטחון והכרה במעמדם כפליטים.

במצעד זכויות האדם שהתקיים בדצמבר 2010 השתתפו שורה של ארגוני חברה אזרחית ואלפי בני אדם. מבקשי המקלט לקחו חלק פעיל במצעד, נאמו והפגינו, ואנחנו היינו שם בסולידריות אתם ועם כל מי שדורש את זכויותיו בישראל. היה זה מפגן של שותפות בין מאבקים, של קריאה מאוחדת לצדק, לכבוד ולמימוש זכויות האדם של כל איש ואישה במרחב הקיום שלנו.

בתמונה: פליטים מפגינים במצעד זכויות האדם. צילום: ולדי אספינוזה.

הגירוש לדרום-סודן

מאז יצאה דרום סודן לעצמאות ב-2011, עשתה ממשלת ישראל הכל כדי להכשיר את הגירוש של הקהילה הדרום-סודאנית, אזרחי המדינה החדשה. אנחנו, שעקבנו אחר המצב בדרום סודן ברצינות ומתוך דאגה ממשית, ידענו שעדיין מסוכן שם, שהמצב הכלכלי, הפוליטי והביטחוני הוא נורא, ושגירוש כפוי לשם הוא גזר דין הרסני. חזרנו והתרענו בפני הרשויות, כתבנו והפגנו נגד הגירוש, אך הממשלה הייתה להוטה לשלוח מכאן את ה"איום הנורא" הזה - פחות מאלף בני אדם, רובם משפחות עם ילדים.

לאנשים שחיו בישראל במשך שנים ארוכות ניתנה התראה קצרה בלבד, וב-17 ליוני 2012 כבר יצאה מכאן טיסת הגירוש הראשונה. אחריה באו עוד. משטרת ההגירה פשטה על בתים של דרום-סודנים ועצרה הורים וילדים כדי לוודא שלא יישארו כאן, להזכיר להם עד כמה הם, שהיו תומכי ישראל נלהבים, אינם רצויים

המתנדבים והעובדים של א.ס.ף ליוו משפחות דרום-סודניות מאז הגעתן לישראל. גם הפעם היה צורך לסייע בכל דרך אפשרית בהתארגנות לעזיבה ובהכנה לקראת מציאות מלאת סכנות. לא היה כמעט רגע אחד לנשום ולעכל את מה שקורה. הפרידה הייתה כואבת. זהו פצע שנותר אצלנו פתוח ומדמם.

המאבק למען מבקשי המקלט מדרום סודן לא צלח, אבל אנחנו לא מרפים. אנחנו ממשיכים להיאבק באיומי הגירוש האכזריים והבלתי-מוצדקים כלפי מי שחיים בישראל וראויים להגנה.

בתמונה: ילדה דרום סודנית רגע לפני העלייה לאוטובוס שייקח אותה לנתב"ג, לטיסת הגירוש. צילום: אקטיבסטילס.

מאבק בכליאה

עשר שנים אנחנו כאן, מתעקשים על זכותם של הפליטים לחירות ולכבוד, מתנגדים להגדרתם כפושעים מעצם קיומם.

כליאת פליטים חפים מפשע היא מעשה איום ובלתי מוסרי, ששימש תמיד את הממשלה להתעמרות במי שהגיעו לפתחנו מתוך הצורך במקלט ובהגנה. ה"חוק למניעת הסתננות" האכזרי הביא את גזירת הכליאה במתקן השהייה 'חולות' ואת הבזבוז המשווע של מאות מיליונים מכספי הציבור לשם הקמתו ותפעולו. באמצעותו קרעה הממשלה אלפי פליטים מתהליך השיקום של חייהם, אחרי שכבר חוו זוועות וטראומות רבות - וזרקה אותם בלב המדבר בתנאים בלתי נסבלים. כואב לחשוב על מי שנפשם נשברה, נכנעו ללחץ ה"עזיבה מרצון" ומצאו עצמם שוב במסע הפליטות כשחייהם שוב בסכנה

לאורך השנים, יחד עם ארגונים חברים, היינו שותפים בא.ס.ף לעתירות משפטיות נגד החוק למניעת הסתננות ונגד כליאת אנשים על לא עוול בכפם. יזמנו ולקחנו חלק במאבקים ציבוריים שכללו הפגנות גדולות, סיורים למתקני הכליאה, פניות לנבחרי ציבור וקמפיינים מול החברה האזרחית

אנו ממשיכים לפעול ומדגישים כל העת שאפשר גם אחרת. שכליאה איננה פתרון ושמדיניות הממשלה לעזיבתם "מרצון" היא אכזרית ופסולה.

בתמונה: ג'ייקוב מדארפור, פעיל חברתי, בסיור למתקני הכליאה.

עבודה מול משרדי ממשלה וחברי כנסת

מאז קמנו לפני עשור, פעילותנו בא.ס.ף משלבת בין מתן סיוע ישיר לפליטים לבין עבודה לשינוי מדיניות. אי אפשר להפריד בין השניים, ואנו, שמכירות כה טוב את השטח, את הצרכים ואת המצוקות - יכולות להביא את תמונת המצב המהימנה ביותר בפני קובעי המדיניות בישראל. בא.ס.ף אנו עובדות שנים, באופן מאומץ, מול משרדי ממשלה וחברי כנסת: פונות במכתבים, כותבות ומפיצות דוחות, נפגשות תדיר עם גורמי ממשל ונבחרי ציבור, יוזמות דיונים בוועדות הכנסת ופועלות לקידום זכויות חברתיות עבור הפליטים בישראל

בחרנו לחזור לביקור שהתקיים ב-2014, של חה"כ לשעבר שמעון סולומון מ'יש עתיד' בשעת קבלת הקהל של א.ס.ף. חה"כ סולומון, שדובר תיגרית, שוחח ארוכות עם המגשרים הקהילתיים שלנו ועם הפונים מאריתריאה. היה זה ביקור מרגש ומיוחד, שהעמיק את ההבנה שלו בסוגיה וחיזק את מחויבותו לפליטים בישראל.

פעם אחר פעם, על אף מדיניות קשה ואווירה פוליטית שלילית נגד מבקשי מקלט בישראל, יש מי שבוחרים להקשיב לנו - ותוצאות הפעילות שלנו ניכרות בתחומי מדיניות שונים. המסר שלנו ברור: המאבק שלנו הוא לא רק לטובת מבקשי מקלט בישראל אלא גם לטובת חברה ישראלית טובה וצודקת יותר, המוקיעה מתוכה גזענות ושנאה. 

בתמונה: חה"כ לשעבר שמעון סלומון בקבלת הקהל של מרכז הסנגור והתמיכה בא.ס.ף.

מרכז הסנגור והתמיכה

"כל המציל נפש אחת, כאילו הציל עולם ומלואו" (משנה, סנהדרין ד, ה).

מרכז הסנגור והתמיכה הוא השער לעמותת א.ס.ף. הוא הדלת הפתוחה בפני כל פליט בישראל. במהלך העשור שחלף מאז הקמתו הוא שירת אלפי בני אדם. הוא הוקם בימים של חוסר בהירות ומצוקה קשה, בהם הגיעו אלינו מדי יום המוני גברים ונשים, שאך השתחררו ממתקני הכליאה בהם הוחזקו לאחר חציית הגבול. אנחנו עוד זוכרים כיצד הגיעו אלינו פליטים מבתי החולים כשחלוקי האשפוז על גופם. 

הפליטים החדשים הגיעו לדרום תל אביב בהכוונה ישירה של רשות ההגירה כשהם חסרי כל. הם סבלו ממחסור בקורת גג, במזון בסיסי ובבגדים, ולא ידעו דבר על המרחב החדש אליו נקלעו. בהיעדר מענים מהרשויות הם באו אלינו כדי לקבל כוס תה חמה והכוונה בסיסית, ואנו עשינו הכל על מנת לספק להם תחושת חום ושייכות. המתנדבים והעובדים בא.ס.ף העבירו הרצאות וסיורים לפליטים, סייעו להם בצעדיהם הראשונים מול רשויות המדינה ומול מעסיקים.

פעילות המרכז התפתחה, גדלה והשתנתה לאורך השנים. מבקשי המקלט בישראל נותרו ברובם דחוקים לשולי המדרג החברתי. עשור ללא זכויות בישראל והיעדר הגישה לשירותי רווחה ובריאות נותנים את אותותיהם בעיקר בקרב האוכלוסיות הפגיעות ביותר: אמהות חד-הוריות ונשים נפגעות אלימות במשפחה, ניצולי מחנות העינויים בסיני, אנשים עם מוגבלות ועוד. הן המהוות את עיקר הפונים שלנו ובשבילן אנחנו כאן - ממשיכים לפעול באופן יומיומי, להקשיב ולתת עזרה.

בתמונה: המתנדבת רננה נאמן מטפלת בפניות של פליטים במרכז הסנגור והתמיכה. צילום: דניאל דותן.

מועדון הנוער של א.ס.ף

את גיל ההתבגרות, שהיה קשה כמעט לכל אחד מאיתנו, עוברים צעירים ובני נוער פליטים כשהם במדינה זרה, ללא מעמד מוסדר וזכויות, וכשהם חווים לעתים קרובות גזענות ואפליה. מסיבה זו הם מוגדרים כ'נוער בסיכון', הזקוק לתמיכה ולהעצמה. מזה עשור אנחנו פועלים בא.ס.ף למען רווחתם וזכויותיהם, ומהווים להם בית חם. הרכזים והמתנדבים המסורים שלנו מספקים להם הכוונה מעשית ורגשית ולוקחים חלק פעיל בחייהם בישראל. 

הפעילות שלנו למען צעירים ובני הנוער והמסגרות התומכות שבנינו עבורם מהוות לנו מקור לגאווה ולתקווה. במשך שנים, שלוש פעמים בשבוע, שינו המשרדים של א.ס.ף את פניהם בשעות הערב והפכו למועדון נוער משגשג בו אפשר להכין שיעורי בית, ללמוד בחוגים, לשחק במחשב ולאכול יחד ארוחה חמה. מאז הקמתו הוא מהווה מסגרת חינוכית חווייתית, בה יכולים בני הנוער לחוש שייכות וביטחון ולרכוש כלים להתמודדות עם המציאות המורכבת של חייהם. עם ההתרחבות המבורכת של פעילותו, ובזכות בהתגייסות מרשימה של תומכינו, הצלחנו לממן הקמה ושיפוץ של מרחב חדש וייעודי עבור המועדון, אותו חנכנו בשנה שעברה. 

בתמונה: חניכים מבלים במועדון הנוער החדש. צילום: שמואל בינשטוק.

פעילים ומתנדבים

האנשים שהקימו את א.ס.ף בשנת 2007 היו פעילי שטח, שחזו במצוקה הגדולה של הפליטים המגיעים לישראל בלא מענה מהרשויות והבינו כי אינם יכולים לעמוד מנגד. עד היום, א.ס.ף הוא ארגון מבוסס התנדבות, שפועלים בו קרוב ל-100 נשים וגברים מכל הגילים, המגזרים והשכבות באוכלוסייה. המתנדבים הם הכוח המניע שלנו. הם לב העשייה במלוא מובן המילה, ומהווים עבורנו תקווה לשינוי חברתי אמיתי.

אנחנו יודעים היטב שבצד הסיפוק וההצלחה, העבודה למען מבקשי המקלט היא לעיתים קרובות קשה, כואבת ומתסכלת. משום כך אנחנו נמלאים השראה ממאות הפעילים והפעילות שהתנדבו בא.ס.ף בעשור האחרון ועשו את עבודתם במסירות ובאמונה. בזכותם אנחנו יכולים להגיד שהפכנו לארגון מוביל ומשמעותי, שתוצאות עשייתו ניכרות בשטח.

אנחנו מוקירים להם תודה גדולה מדי יום. בלעדיהם לא היינו כאן כל השנים האלו, בעשייה בלתי פוסקת למען הפליטים בישראל.

בתמונה: מתנדבים ורכזים במועדון הנוער, בעבר ובהווה, חוגגים באירוע העשור להקמת א.ס.ף. 

 

כרזות הקמפיין עוצבו על-ידי המעצב הגרפי אמיר ראובני: [email protected]