ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

עיריית פתח תקוה מונעת ממבקשי מקלט לרשום את ילדיהם למוסדות חינוך בעיר

תאריך: 9.7.19 מקור: הארץ, שירה קדרי-עובדיה

עיריית פתח תקוה מסרבת לרשום למוסדות החינוך בעיר 129 ילדי מבקשי מקלט מאריתריאה, כך מתברר מעתירה שהוגשה היום (שלישי) נגד העירייה ומשרד החינוך. לפי העתירה, מאז שנפתחה תקופת הרישום בינואר האחרון מנעה העירייה מעשרות משפחות של מבקשי מקלט לרשום את ילדיהן לגנים ולכיתות א', בתואנות ביורוקרטיות שונות. בין היתר, בעירייה לא אפשרו להורים להגיש מסמכים שמעידים על מגורים בעיר, שמטרתם להוכיח שהילדים זכאים לשירותי חינוך בתחומה. מהעירייה נמסר בתגובה כי היא "פועלת לפי הנהלים".

את העתירה הגישו עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ולמדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה ועו"ד טל חסין מהאגודה לזכויות האזרח, בשם המשפחות ובשם ארגון א.ס.ף המסייע לפליטים ולמבקשי מקלט. היא הוגשה לבית המשפט המחוזי מרכז בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, והיא תובא לדיון בשבוע הבא. בעתירה מתואריםשורת מקרים שבהם העירייה עיכבה פעם אחר פעם רישום של ילדי מבקשי מקלט למוסדות חינוך. במארס האחרון, בתשובה לפניית שתי משפחות מבקשי מקלט, כתבה העירייה כי תפתח עבור הילדים מועד רישום מיוחד. בעירייה טענו אז כי כך יוכלו להיערך טוב יותר לקליטת הילדים, שמעמדם בארץ אינו קבוע. "רישום סמוך יותר לפתיחת שנת הלימודים יהיה תואם ככל הניתן את המצב, כפי שצפוי להיות בפועל בתחילת שנת הלימודים", נכתב במענה לפנייה.

בסוף החודש התערב משרד החינוך בנושא ומנהלת מחוז תל אביב במשרד, חיה שיטאי, דרשה מהעירייה לרשום את התלמידים למוסדות חינוך באופן מיידי, "ללא כל הבחנה על רקע המעמד החוקי שלהם בישראל". למרות זאת, וחרף פניות חוזרות של המשפחות לעירייה ולמשרד החינוך בחודשים אפריל, מאי ויוני, העירייה לא אפשרה להורים לרשום את ילדיהם למסגרות. מכתב שנשלח לשר החינוך רפי פרץ (הבית היהודי) בחודש שעבר נותר ללא מענה, ומשרד החינוך לא עדכן מאז על פעולות שנקט כדי לקדם את רישום הילדים.

מיליון גברקרוסטוס, תושבת פתח תקוה, ניסתה לרשום את שלושת ילדיה לגנים בעיר בינואר, כשהחלה תקופת הרישום למוסדות החינוך. שניים מילדיה למדו בגני עירייה בשנת הלימודים האחרונה, והיא ביקשה לרשום אותם ללימודים בשכבת הגיל הבאה, וילדה השלישי אמור להירשם השנה לראשונה לגן עירייה. בשיחה עם "הארץ" היא מגוללת מסכת של דחיות מצד העירייה, כולן במסווה ביורוקרטי: כשהגיעה לרישום בעירייה לראשונה, דחו אותה בטענה שחוזה השכירות ואשרת השהייה שלה בארץ יפוגו לפני ספטמבר 2019. "ניסיתי להסביר שאני לא יכולה להאריך את הוויזה, כי משרד הפנים נותן אותה בכל פעם לשישה חודשים. אני לא יכולה לדרוש מהם להאריך אותה", סיפרה.

באפריל, מצוידת בחוזה שכירות עד 2020 ואשרה בתוקף עד אוקטובר, חזרה לעירייה כדי להסדיר את הרישום. לדבריה, הפקידה הניחה את המסמכים בצד ואמרה שאין באפשרותה לרשום את הילדים. "היא תתקשר אליי כשיהיה משהו חדש. נתתי לה את המספר שלי והיא לא התקשרה", אמרה. ביוני חזרה גברקרוסטוס פעם נוספת לעירייה כדי לברר באילו מוסדות שובצו ילדיה, אז טענו בפניה בעירייה שאין תשובה לפנייתה.

חוזר מנכ"ל משרד החינוך משנת 2000 קובע כי חוק לימוד חובה חל על כל הילדים המתגוררים בישראל, בלי קשר למעמדם החוקי. בחוזר נכתב כי "הוראה זו חלה גם על ילדי עובדים זרים בגיל חינוך חובה השוהים בישראל, ללא קשר למעמד הפורמלי של הוריהם. משרד החינוך, הרשויות המקומיות ומנהלי בתי הספר יעניקו לתלמידים אלה את מלוא חינוכם על פי צורכיהם".

בספטמבר 2016 עתרה קבוצה של עשרות משפחות מבקשי מקלט בדרישה לרשום את ילדיהן למערכת החינוך בעיר. בעקבות זאת התחייבה העירייה לרשום את כל ילדי מבקשי המקלט המתגוררים בפתח תקוה למוסדות. מקור המעורה בפרטים אמר כי הילדים שובצו אז בגנים מוזנחים הפועלים במבנים ישנים.

"בחודשים האחרונים עיריית פתח תקוה מנסה לפגוע בפליטים ובמבקשי המקלט באמצעות ילדיהם, תוך סירוב בלתי חוקי לרשום אותם למערכת החינוך", מסרו במשותף א.ס.ף והאגודה לזכויות האזרח. "צעד זה הוא המשך למדיניות הקיצונית שאותה נוקט ראש העיר ביחס לפליטים שבעירו. מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודאן שוהים בישראל כחוק, ועל ראש העיר לפעול לשילוב אמיתי ומיטיב של קהילת מבקשי המקלט בעירו, לטובת כולם".

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "העירייה פועלת לפי הנהלים והחוקים. כל הורה שמוכיח כי הוא תושב העיר ועומד בנהלים יכול לרשום את ילדיו למערכת החינוך העירונית".

ממשרד החינוך נמסר: "העתירה טרם התקבלה. המשרד יתייחס לנושא במסגרת ההליך המשפטי".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.7483562?utm_source=A...