ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

עדותו של פ'

איור ועיצוב: ענת מיכאליס/ המחלקה לתקשורת חזותית, בצלאל
"הכניסו אותנו לחדר מבטון. אין בו אור, רק נרות, וכל הזמן שומעים רעשים של צעקות ובכי. הם אמרו: 'בשביל לצאת מפה תצטרכו לשלם. אם לא תשלמו ימכרו את הכליות שלכם'. אם אין לך קרובים להתקשר לבקש מהם כסף, אומרים שאתה משקר ומתחילים את העינויים. איש אחד מת מהמכות מול כולם. כשכולם סביבי כבר היו חלשים מאוד, אני הייתי קצת יותר חזק, היה לי מזל. הם שברו את האצבעות של כולם ולי אמרו: 'אתה בא איתנו' ושיחררו את השרשרת שלי. במקום אליו הגענו היה איש מאוד רזה ואת הגופה של האיש שמת. הם ביקשו ממני ומהאיש הרזה לחפור לו קבר, אז חפרנו וקברנו אותו. אחרי זה הם לקחו אותנו בחזרה למחנה, כבולים ברגליים. כל יום העינויים יותר קשים. יש להם חבלים שתלויים מהתקרה, הם קושרים אותם לידיים ואתה תלוי באוויר כל הלילה. אם הם עייפים, הם משתמשים בשוקרים חשמליים. אם לא, הם מרביצים עם חוטי ברזל באוזניים, בראש, ברגליים. מכות עם מקלות נחשבות קלות. זה ממש כואב, אבל אחר כמה זמן אתה מעדיף את המקלות על הדברים האחרים."

כיום, פ' עובד בעבודות מזדמנות בהיקף מצומצם ונתמך על ידי חברים. הוא עדיין זקוק לטיפולים רפואיים בעקבות מכות החשמל שקיבל. חבריו לא יודעים על שעבר בסיני.

 

כ-7,000 מבקשי מקלט בישראל הם ניצולי מחנות העינויים בסיני, אליהם נחטפו על ידי כנופיות בדואים למטרות סחיטת כופר, לאחר שנמלטו מארצם. במחנות עברו עינויים קשים ומתמשכים, בהם אונס, צריבה, חשמול, תלייה, כבילה בשלשלאות, ומניעת אוכל, שתייה ושינה.

עמותת א.ס.ף תומכת בקורבנות העינויים והסחר בישראל. ניצולים שלא הוכרו על ידי המדינה כ"קורבנות סחר ועבדות" אינם זכאים לטיפול רפואי, נפשי או שיקומי, וחלקם חיים ברחוב ללא קורת גג או פת לחם. אנחנו מזמינים אתכם לקרוא יותר על מצבם של הניצולים שחיים בינינו, לצפות בסרט שמתעד את חייהם בפסטיבל דוקאביב הקרוב, ולהתנדב או לתרום לעמותת א.ס.ף שמלווה את ניצולי סיני בישראל.

״דם״: לקריאת עדותו של ט׳
״הלילה הזה שתי פעמים״: לקריאת עדותה של ק׳

סרטה של קרן שעיו, "Sound of Torture", מתעד את קורבנות מחנות העינויים בסיני: