ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

סער: "עשרות מסתננים עזבו למדינה שלישית"

תאריך: 4.3.14 מקור: ynet, נעם (דבול) דביר

"זאת הייתה שנה של מפנה - בכל שבוע יש פחות מסתננים בישראל" כך אמר היום (ג') שר הפנים גדעון סער במסיבת עיתונאים לסיכום שנה לכהונת ממשלת נתניהו. השר סער אישר שאזרחים אפריקנים עוזבים את ישראל לשתי מדינות שונות אך עדיין לא חשף מיהן: "היציאה למדינה שלישית, על פי הסדרים שהגענו אליהם, היא בהיקפים מצומצמים. עד כה יצאו כמה עשרות. אני מכליל בזה מסתננים שיוצאים באופן חופשי למדינות אחרות".

לדברי השר, המהלך נבדק ואושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ומתבצע "מבחירה ומרצון חופשי" של העוזבים. מבקשי מקלט וארגונים הפועלים למען הזרים מתחו לאחרונה ביקורת על ההגדרה "עזיבה מרצון", וטענו שאין בחירה אמיתית לאנשים המאוימים בכליאה אם לא יעזבו.

סער טען שצמצום מספר המסתנניםנובע ממכלול צעדים שבוצעו, בהם חוק המסתננים, פתיחת מרכז השהייה בדרום ומתן התמריץ הכספי ליוצאים. סער: "מבין המסה שיוצאת למדינות המקור – יש רוב לנתיני סודן על פני נתיני אריתריאה. אבל יש גידול גם במספר היוצאים והמבקשים לצאת לאריתריאה".

שר הפנים התייחס גם לבחירות המקומיות שהתקיימו השנה, והזכיר שההליך יושלם בשבוע הבא, בבחירות החוזרות בבית שמש ובנצרת, שייערכו בגלל חשד לזיופים: "אנחנו משקיעים מאמצים רבים כדי להבטיח בחירות תקינות בשתי הערים הללו עקב הכשלים שנפלו בבחירות המקוריות. נעשה מאמץ בתיאום עם צה"ל לשחרר לבחירות את חיילי הסדיר והמילואים תושבי העיר".

על הפערים הכלכליים בין הרשויות המקומיות אמר סער: "אנחנו מתכוונים לפעול להגדלת מענקי האיזון ל-2015. ובמקביל צריך לנסות לייצר לרשויות כמה שיותר מקורות הכנסה כלכליים שיאפשרו להן לעמוד על רגליהן".

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4495095,00.html