ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

סיוע לאנשים עם מוגבלויות

מרבית מבקשי המקלט בישראל נעדרים גישה לשירותי בריאות ולטיפול רפואי. מצב זה פוגע במיוחד במבקשי מקלט המתמודדים עם מוגבלות פיזית או נפשית. 

אנשים עם מוגבלות פיזית: על פי רוב, מבקשי מקלט הסובלים ממוגבלות פיזית הגיעו לישראל כשהם בריאים, ופיתחו את המוגבלות כאן - כתוצאה מתאונת עבודה, תאונת דרכים, או מחלה. פעמים רבות אין ביכולתם לתפקד באופן עצמאי והם זקוקים לטיפול ולסיוע, אולם הם מודרים מהגישה לשירותי סיעוד ותמיכה הכרחיים. כיוון שאפשרויות התעסוקה הפתוחות בפני מבקשי מקלט הן על פי רוב בעבודות פיזיות, אבדן כושר העבודה מציב בפני אנשים עם מוגבלות קשיי פרנסה חמורים, גוזר עליהם תלות בבני משפחה וקהילה שבעצמם מתקשים להתקיים, ומעמיד אותם בסכנת הידרדרות לחיים ברחוב.

אנשים עם מוגבלות נפשית: מבקשי מקלט רבים בישראל מתמודדים מדי יום עם טראומה מתמשכת, הקשורה להיותם פליטים חסרי מעמד וזכויות, מודרים לשולי החברה, ללא אופק הנראה לעין. בנוסף, לעתים קרובות, האירועים הקשים שחוו מבקשי מקלט בארץ המוצא ובדרכם לישראל מהווים טריגר להתפרצות מחלה נפשית, או גורמים להתפתחות של הפרעת דְּחָק פוסט-טראומטית. ההתמודדות התובענית עם מצבים אלו מצריכה טיפול תרופתי ונפשי, וכן תנאי חיים בסיסיים שיאפשרו שיקום והחלמה. ואולם, בהיעדר מענים נגישים, נפגעי נפש רבים מקהילת מבקשי המקלט אינם מטופלים.

פעמים רבות, נפגעי הנפש נמצאים בישראל ללא משפחה ותמיכה חברתית, ונותרים להתמודד עם הבעיות לבדם. למעט מרפאת בריאות הנפש "גשר" ביפו - המוגבלת במעניה - טיפול תרופתי, תמיכה נפשית ומסגרות שיקום שונות חסומים בפני הקהילה.

כיצד אנו מסייעים לאוכלוסיות אלו בא.ס.ף?

לצד פעילות ציבורית לקידום שירותי רווחה ובריאות עבור מבקשי מקלט המתמודדים עם מוגבלות פיזית או נפשית, מגישה עמותת א.ס.ף סיוע ישיר לאוכלוסייות פגיעות אלו. מבקשי מקלט עם מוגבלות הפונים לא.ס.ף מקבלים גישה לסל השירותים והמענים המגוון שמציעה העמותה למבקשי המקלט בישראל, לרבות עזרה הומניטרית וסיוע במיצוי זכויות. 

כמו כן, מפעילה העמותה תכנית ייעודית עבור מבקשי מקלט עם מוגבלות. במסגרתה, הם זכאים לליווי פרטני של עובדת סוציאלית, המסייעת הן בתחום הרגשי והן בטיפול בעניינם מול מוסדות וגופים חברתיים וממשלתיים. כמו כן,  מספקת העמותה טיפול מקצועי בקבוצות תמיכה לאנשים עם מוגבלות - לשם העצמה, חיזוק החוסן הנפשי ורכישת כלים להתמודדות עם מצבם המורכב.