ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נתניהו הנחה לבחון תכנית לגירוש בכוח של מבקשי המקלט מאפריקה

תאריך: 3.1.18 מקור: הארץ, נעה לנדאו ואילן ליאור

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הבוקר (רביעי) בישיבת הממשלה את ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת לגבש תוכנית לגירוש בכוח של מבקשי מקלט מאפריקה. עד כה, האפשרויות שנבחנו היו עידוד לגירוש על ידי מתן מענקים כספיים, לצד איום בכליאה ללא הגבלת זמן.

בעקבות בקשת השר לביטחון פנים גלעד ארדן בישיבה, הוחלט לבחון גם תרחיש שבו תגרש ישראל את מבקשי המקלט בכוח - כאשר הם מלווים בטיסה בידי פקחי הגירה ואולי אף אזוקים. הצורך בגיבוש התוכנית החלופית עלה בשל החשש כי כליאה ללא הגבלה תגרום למצוקת מקום בבתי הכלא ותעלה למדינה בתקציבי עתק.

הבוקר הובאה לממשלה ואושרה על ידי השרים התוכנית לגירוש מישראל של מבקשי מקלט מאפריקה. רשות האוכלוסין וההגירה תקרא לאזרחי אריתריאה וסודאן לעזוב את ישראל תוך שלושה חודשים, אחרת הם עלולים להישלח לכלא ללא הגבלת זמן. הרשות גם הודיעה כי מחודש אפריל תחל בפעולות אכיפה נגד מי שיידרשו לעזוב ונגד מעסיקיהם. מבקשי המקלט שלא יעזבו ייכלאו, ומעסיקיהם ייקנסו. כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", גם מענק העזיבה בסך 3,500 דולר הניתן לעוזבים את ישראל, יופחת בהדרגה מתחילת אפריל.

במסגרת ההחלטה, אושר גם ביטול החלטת הממשלה על הקמת חולות, כדי להסיט את הכסף למימון של כ-180 פקחי רשות האוכלוסין, נוסף על כ-150 מיליון שקל לתמריצי עזיבה. בכך, למעשה, יישא משרדו של השר ארדן בנטל התקציבי למימוש התוכנית החדשה. ארדן מקווה להשלים בכך את תוכניתו, שגובשה לפני כשלוש שנים אולם נפסלה על ידי בג״ץ. עלות ההפעלה של מתקן חולות היתה כרבע מיליארד שקל בשנה.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: ״למסתננים יש ברירה פשוטה - לשתף איתנו פעולה ולצאת מרצון, לדרך מכובדת, לדרך אנושית, לדרך חוקית - או שנצטרך להפעיל את הכלים האחרים העומדים לרשותנו, גם הם לפי החוק. אני מקווה שיבחרו לשתף איתנו פעולה". נתניהו הוסיף: "כל מדינה חייבת לשמור על גבולותיה. שמירה על הגבולות מפני הסתננות בלי חוקית זו גם זכות וגם חובת יסוד של מדינה ריבונית. לצורך זה, אנחנו עשינו שתי פעולות טובות. הפעולה הראשונה היא הקמת הגדרות, המכשול, מפני הסתננות מאסיבית לארץ מאפריקה. עכשיו יש משימה שנייה להוציא את המסתננים הבלתי חוקיים שחדרו לישראל באופן בלתי חוקי לפני הקמת המכשול. כאן היה מדובר בכ-60 אלף איש, הוצאנו כ-20 אלף, ועכשיו המשימה היא להוציא את היתרה. השנה אנחנו הוצאנו כ-4,000 והמאמץ הגדול להוציא באופן משמעותי את רוב אלה שנשארו אנחנו נתגבר את האכיפה ואנחנו נקצה תקציבים וכוח אדם למימוש התוכנית. אני חושב שחשוב שאנשים יבינו שאנחנו עושים כאן דבר לגמרי חוקי ולגמרי חיוני״.

בחודש נובמבר אמרה שרת החוץ של רואנדה, לואיס מושיקיוואבו, כי מדינתה מוכנה לקבל כעשרת אלפים מבקשי מקלט אפריקאים מישראל, "אם הם מרגישים בנוח לבוא לפה". לדבריה, המדינות טרם הגיעו לסיכום סופי בנושא, והמשא והמתן בין הצדדים עוד נמשך על רקע סוגיות כמו האחריות על רווחתם של הפליטים במדינה הקולטת. "אנחנו מוכנים לקבל אותם", אמרה בראיון לניו טיימס הרואנדי.

עד כה רק במקרים חריגים גירשה ישראל זרים תוך שימוש בכוח ובניגוד לרצונם. במקרים אלה לאחר סירוב מתמשך לעזוב את ישראל, לוו הזרים בידי פקחים של רשות האוכלוסין וההגירה שאף עלו איתם על הטיסה עד למדינת מוצאם. במקרים נדירים בלבד, היו המגרושים אזוקים. חברות התעופה נרתעות משיתוף פעולה עם גירוש באופן זה על טיסות מסחריות. זאת בין היתר גם מחשש להתפרעות על הטיסה. שינוי המדיניות באופן שיוביל לגירוש המוני בכוח עלול להצריך כוח אדם רב ותיאום מורכב על חברות התעופה.

https://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.5593148?utm_source=Push_No...