ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נתניהו הבטיח מאות מיליוני שקלים לדרום תל אביב, בפועל הוקצו שמונה

תאריך: 23.11.20 מקור: הארץ, בר פלג

שנתיים וחצי אחרי שהכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יעביר מאות מיליוני שקלים לשיקום דרום תל אביב, אישרה אתמול (ראשון) הממשלה תוכנית לחלוקת 20 מיליון שקלים לשמונה ערים שהוגדרו "בעדיפות לאומית". הערים נבחרו מפני שגרים בהן מבקשי מקלט רבים. לפי התוכנית, בשכונות דרום תל אביב יושקעו 7.75 מיליון שקלים, שהם 38% מתקציב התוכנית. בנתניה יושקעו 2.85 מיליון שקלים, בבני ברק 2.5 מיליון שקלים ובפתח תקוה כשלושה מיליון שקלים.

נתניהו הביע שביעות רצון מההחלטה, שגם תאפשר להעביר בעתיד עוד כספים למקומות אלו ללא הקמת ועדות נוספות בנושא. "אני יודע שהתושבים במקומות האלה חיכו להחלטה הזו הרבה מאוד זמן, גם ראשי היישובים", אמר ראש הממשלה, "אני שמח שהיא יוצאת עכשיו אל הפועל".

כך הפכו מאות מיליוני שקלים לשמונה בלבד

2 באפריל 2018

בהכרזה על הסכם עם האו"ם לגירוש 16 אלף מבקשי מקלט, אמר נתניהו: "ניקח מאות מיליוני שקלים שנחסכו ממתקן חולות... ונשקיע בדרום תל אביב".

3 באפריל 2018

על רקע ביקורות, נתניהו חוזר בו ונסוג מההסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם

23 ביולי 2018

הממשלה מאשרת תוכנית לפיה יושקעו 28 מיליון שקלים בכמה רשויות, בהן תל אביב

פברואר 2019

הכסף טרם הועבר בשל מחלוקות בנוגע לקריטריונם לחלוקתם, וראש העיר תל אביב רון חולדאי פונה לנתניהו: "הבטחות יש לקיים"

נובמבר 2019

הממשלה מאשרת תוכנית מתוקנת, שלפיה יועברו 20 מיליון שקלים לשורת רשויות, מתוכם כשמונה מיליון לתל אביב

באפריל 2018 הכריז נתניהו על הסכם עם נציבות הפליטים של האו"ם, שלפיו 16 אלף מבקשי מקלט יועברו למדינות מערביות. במסיבת עיתונאים בירושלים אמר ראש הממשלה: "אנחנו נקים מינהלת מיוחדת, ניקח מאות מיליוני שקלים שנחסכו ממתקן חולות ומהכספים שיועדו למדינות שלישיות, ונשקיע בשיקום דרום תל אביב ובפיזור האוכלוסיה ברחבי הארץ". אולם כעבור יממה ובלחץ פעילי ימין, נתניהו נסוג מההסכם עם האו"ם.

כעבור שלושה חודשים אישרה הממשלה תוכנית להעברת 28 מיליון שקלים לאזורים שבהם קיים ריכוז גבוה של מבקשי מקלט, מהגרי עבודה ועובדים זרים. הכספים נועדו לשיקום וקידום כלכלי-חברתי של משפחות נזקקות שמטופלות ברווחה, תגבור חינוכי בדגש על הגיל הרך והנוער, תגבור שירותי בריאות הקהילה ועוד.

התוכנית היתה כפופה לאישור ועדת הכספים של הכנסת, כאשר התקציב היה אמור להגיע מתקציבם של שמונה משרדי ממשלה בפריסה לשלוש שנים. עיריית תל אביב הבטיחה לעשות "מאצ'ינג" לסכום הכסף שיועבר אליה למטרה זו, כלומר, להשקיע סכום זהה מתקציבה. משרדי הבינוי והשיכון והפנים הקימו ועדת היגוי שהיתה אמורה לקבוע אילו אזורים יוגדרו בעלי עדיפות לאומית, על פי מספר מבקשי המקלט בהם, ועל פי אילו קריטריונים הכסף יחולק.

עם זאת, בפברואר בשנה שעברה התברר שהכסף תקוע על רקע אי-הסכמות לגבי הקריטריונים לחלוקת הכספים. ראש העיר תל אביב רון חולדאי פנה אז לנתניהו וכתב לו כי "הבטחות יש לקיים והחלטות יש לממש. בוודאי ובוודאי שמדובר בהחלטות ממשלה, תושבינו כבר שבעי הבטחות שהופרו והחלטות שלא מומשו".

בסופו של דבר, הצליחה ועדת ההיגוי להגיע להסכמה בנוגע למתווה חלוקת הכסף. הקריטריונים לחלוקת הכספים הם היקף מבקשי המקלט ברשות המקומית, היקף התושבים הוותיקים באזורים האמורים והיחס בין היקף מבקשי המקלט לבין האוכלוסייה הוותיקה שם. בעקבות זאת, ביקשה שרת השיכון אז יפעת שאשא-ביטון (הליכוד) לכנס את ועדת הכספים כדי לאשר את התקצוב. אולם, בוועדת הכספים סירבו להתכנס, בטענה ששאשא-ביטון לא ביצעה את פנייתה על פי הנהלים והוועדה לא קיבלה את כל האישורים הנדרשים.

לפני כמה חודשים החלה ח"כ מאי גולן (הליכוד) לפעול כדי להעביר מחדש את החלטת הממשלה, עם כמה שינויים. בתוכנית החדשה ירד סכום ההשקעה ל-20 מיליון שקלים, שיוקצו מהתקציב ההמשכי. ועדת הכספים אישרה את הקריטריונים בחודש שעבר, וכעת בעקבות אישור הממשלה תמונה ועדה בין-משרדית שתפעל לגיבוש תוכנית פרטנית לפרויקטים שיעשו שימוש בכספים.

לפי נוסח ההחלטה, הכספים ישמשו לשיקום והקמת מבני ציבור, שדרוג תשתיות פיזיות במרחב הציבורי, שיפוץ מבנים ותשתיות ושיפוץ שטחים פרטיים פתוחים. מטרת העברת הכספים, כך לפי יועמ"ש משרד הבינוי שניסח את ההחלטה, היא "להביא לשיפור אורח החיים של תושבי המקום וכדי להעלות את החוסן הכלכלי והחברתי של אותם אזורים, תוך חיזוק מעמדם ותדמיתם כאמצעי לעידוד קליטת משפחות חזקות".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.9322553?lts=16069086...