ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

נתניהו בעקבות קריסת מתווה הגירוש: נערכים לפתוח מיד מחדש את מתקני המעצר

תאריך: 24.4.18 מקור: הארץ, נעה לנדאו, לי ירון, יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) כי המדינה נערכת לפתוח מחדש את מתקני המעצר למבקשי המקלט, באופן מיידי. עוד הוסיף נתניהו כי יפעל לקדם את פסקת ההתגברות על בג"ץ לשם פתיחת המתקנים. תגובתו מגיעה בעקבות תשובת המדינה לבג"ץ מוקדם יותר, ובה הכריזה כי מתווה הגירוש קרס, ואין אפשרות לגרש מבקשי מקלט בכפייה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "בעקבות סירובן של המדינות השלישיות לקבל את המסתננים בתנאים שישראל דרשה, ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים אריה דרעי סיכמו להיערך מיד לפתיחה מחדש של מתקני המעצר למסתננים, לקדם את פסקת ההתגברות כדי לאפשר את הפעלתם, ולקדם אמצעים נוספים לפתרון הבעיה".

מוקדם יותר היום הודיעה המדינה לבג"ץ כי תפסיק לערוך שימועים למבקשים, וכי ההחלטות שהתקבלו עד כה בנושא בטלות. בהודעת המדינה נכתב כי מתווה המדינה השלישית "אינו עוד על הפרק נכון לעת הזו".

עוד הודיעה המדינה כי תחדש את אשרת השהייה של מבקשי המקלט אשר תמה תקופת השהייה שניתנה להם מדי 60 יום, כפי שהיה נהוג טרם החלת נוהל ההרחקה. "יובהר, כי המדינה תוסיף ותפעל בנושא המסתננים, לרבות בדרך של עידוד יציאת מסתננים מרצון או הרחקתם שלא מרצון, בהתאם למתאפשר לה לפי הדין", נכתב. "על פי הנמסר מרשות האוכלוסין וההגירה אפיק היציאה מרצון יימשך, ובהגיע המסתנן לחדש רישיונו יוצע לו לפנות ליחידה לעזיבה מרצון לצורך הסדרת יציאתו למדינה שלישית, וזאת מבלי להתנות את חידוש הרישיון בהסכמתו לצאת למדינה שלישית".

בשבוע שעבר שוחררו 204 מבקשי מקלט שנכלאו במתקן סהרונים לאור הנחיית היועץ המשפט לממשלה, אביחי מנדלבליט, לרשות האוכלוסין וההגירה. הנחיית היועץ נבעה מכך שהמשא והמתן עם אוגנדה לגירוש מבקשי המקלט אליה טרם הסתיים באותה העת, ולימים - כשל. לפי שירות בתי הסוהר, במתקן הכליאה נשארו 50 מבקשי מקלט, חלקם בשל עבירות פליליות.

לפני כחודש החליט שירות בתי הסוהר להמשיך להחזיק במתקן חולות למקרה שגירוש מבקשי המקלט ייכשל. לפי הפרסום, שב"ס החליט לא להפוך את חולות למתקן כליאה לאסירים, והמשרד לביטחון הפנים אינו מתכוון להעבירו לגורם ממשלתי אחר. ההחלטה נעשתה שבוע לאחר שמבקשי המקלט האחרונים ששהו בחולות פונו מהמתקן, בעקבות החלטת הממשלה לסגור אותו. חלק ממבקשי המקלט הועברו למתקן סהרונים וחלק פוזרו בארץ. פתיחת חולות מחדש תחייב החלטת ממשלה נוספת.

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.6028661