ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

"מתקן חולות לא יפתח בשנית"

תאריך: 9.5.18 מקור: news1, מירב ארד

"מרגע שרה"מ החליט לבטל את המתווה בעניין מבקשי המקלט - מבחינתנו הוא לא קיים. הכלים שקיימים מבחינתי כעת הם בדיקת בקשות המקלט אחת-אחת; חוק הפיקדון; עידוד עזיבה מרצון דרך מענקים. אין טעם לפתוח את מתקן חולות, במתכונת הנוכחית הוא משמש בית הבראה. אפתח אותו רק אם החקיקה תשתנה והדבר יעמוד במבחן משפטי. מעבר לכך, הדיונים עם האו"ם לא הסתיימו, נכון לרגע זה אין פריצת דרך, אבל נראה אם יש חדשות" - כך אמר (יום ד', 9.5.18) שר הפנים, אריה דרעי בדיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה, יום לאחר פרסום דוח המבקר בעניין הטיפול במבקשי מקלט מדיני בישראל. 

השר דרעי התייחס בדיון לממצאי דוח המבקר ואמר כי "דוח המבקר הינו נכון לתאריך סיום הביקורת, יולי 2017. הדברים השתנו מאז. בארבעת החודשים האחרונים טופלו בקשות של 8000 מבקשי מקלט. עובדות כבר שתי ועדות מייעצות בנושא מבקשי המקלט; גיבשנו נוהל מזורז לטיפול בבקשות מקלט בלתי-מוצדקות מאוקראינה וגאורגיה; לאור הערת המבקר על פסילת 1,600 בקשות מקלט בשל שיהוי - בדקנו מחדש את העניין, ואם אותם אנשים רוצים להגיש בקשה מחודשת - הם יכולים. כמו-כן, בחודשים האחרונים פועלת מערכת ממוחשבת לניהול התורים. הוספנו כ-20 תקנים לרשות האוכלוסין, פתחנו את מתקן אלבר בבני ברק והוספנו עמדות. לעניין מצבם המיוחד של הפליטים מדרפור אמר דרעי כי "ישיבה בנושא תתכנס אצל ראש הממשלה בעוד כשבועיים." 

"להחזיר את המתווה על-כנו" 

יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ': "זכינו אומנם לשמוע היום כמה בשורות חיוביות מהשר דרעי בכל הנוגע לזירוז הטיפול בבקשות המקלט, אבל אי-אפשר להתעלם מהפיל שבחדר: הביטול החפוז, המיותר והבלתי מוצדק של מתווה ראש הממשלה. קשה להבין מה ההיגיון באי החזרתו של המתווה. אנו תקועים בלימבו, ללא כל מוצא נראה לעין, אחרי שכבר הונח בפנינו מתווה מצוין, ראוי לכל שבח מבחינה משפטית ופרקטית, ושהייתה סביבו התכנסות לאומית. הממשלה חזרה בה מההסכם הזה מטעמים בלתי ענייניים בעליל. גם לשיטתם של מי שאינם רוצים כאן את מבקשי המקלט - עדיף מתווה שבו מוצאים, בחסות האו"ם, 15 או 16 אלף מבקשי מקלט, לעומת הוצאתם של אפס במצב נוכחי. עדיפים מנהלת ותקציבים לשיקום שכונות הדרום - מאשר העדרן. לכן אני מפצירה בממשלה להחזיר את המתווה על-כנו". 

עו"ד טל שטיינר, מנהלת מחלקת משפטית במוקד הסיוע לפליטים: "מערכת המקלט בישראל לא מתפקדת ומטרתה לדחות כמה שיותר מבקשי מקלט. אנו למדים את זה מדחייה על הסף של מבקשי המקלט, הקושי להגיש בפועל בקשות מקלט, בכך שהמדיניות היא להתחיל עם מה שניתן לדחות ולגרש מיד (אוקראינים וגאורגים) ומי שיכול לקבל מעמד בישראל דוחים את הטיפול בבקשתו יותר ויותר. ביד אחד מונעים לקבל מעמד וביד השנייה לוחצת עליהם לעזוב אותה. אנו מבקשים להנחות את כל הגופיים לתקן את הכשלים ולחדול ממדיניות ההתשה."

http://www.news1.co.il/Archive/001-D-402339-00.html