ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

משפחת פעוטה ממוצא אריתריאי שנדקרה בידי ישראלי קיבלה מקלט במדינה אירופית

תאריך: 20.1.16 מקור: הארץ, אילן ליאור

משפחתה של הפעוטה ממוצא אריתריאי שנדקרה לפני שנתיים סמוך לתחנה המרכזית בתל אביב עזבה בשבוע שעבר למדינה אירופית שהעניקה לה מעמד הומניטארי. הפעוטה, קאקו ימנה, ילידת ישראל, כעת בת שלוש וחצי, נדקרה בראשה במספריים בידי אזרח ישראלי ונפצעה קשה מאוד. היא סובלת מפגיעות מוטוריות ועדיין זקוקה לשיקום רפואי. הדוקר, מיכאל זרצקי, טען שנשלח בידי אלוהים לרצוח תינוק שחור. הוא נמצא לא כשיר לעמוד לדין בשל אי שפיות.

חרף הצהרותיו של הדוקר ונסיבות המקרה, סירבה המדינה להכיר בקאקו כנפגעת "פשע שנאה". שר הפנים לשעבר, גלעד ארדן, העניק לפעוטה מעמד הומניטארי בישראל, אך סירב להעניק מעמד דומה למשפחתה. למעשה, המעמד שהעניק לה היה חסר משמעות. ללא מעמד להוריה, לא היתה זכאית ימנה לקצבה מהביטוח הלאומי ולמימון הטיפולים הרפואיים שלהם היא נזקקת. גם שר הפנים הקודם סילבן שלום לא נענה לבקשה להעניק להוריה ולאחותה, רותי, בת חמש, מעמד הומניטארי. המקרה הועבר לוועדה הבין־משרדית לבחינת מעמד מטעמים הומניטאריים, אך זו לא גיבשה החלטה.

אמה, יורדנוס, שאחזה בה בעת הדקירה, סובלת מטראומה ומיעטה לצאת מהבית מאז המקרה. אביה, מולי, זומן למתקן חולות לאחר המקרה, אך בהמשך בוטל הזימון. בני המשפחה התקיימו בשנים האחרונות בעיקר מתרומות של אזרחים ישראלים ונתמכו בידי פעילי זכויות אדם. התרומות מימנו גם את הטיפולים הרפואיים היקרים של הפעוטה, שעלותם הסתכמה באלפי שקלים בחודש. קרוב של המשפחה השוהה בישראל עבר להתגורר עמם בדירה קטנה בשכונת התקוה בתל אביב וסייע להם רבות.

באחרונה, בתיווכם של פעילי זכויות אדם שנואשו מיחסה של ישראל, הסכימה מדינה אירופית לקלוט את ארבעת בני המשפחה ולהעניק להם דיור, טיפולים רפואיים ונפשיים וזכויות סוציאליות.

עם זאת, המדינה הקולטת התנתה את קבלת המשפחה בכך ששמה לא ייחשף, כדי לא להתעמת עם ישראל. כמו כן, סירבה המדינה לקלוט בני משפחה נוספים וכך נותרו בישראל אחיהם של ההורים וילדיהם וגם קרוב המשפחה שהתגורר עמם.

"מצד אחד המשפחה בהתרגשות מאוד גדולה, מצד שני יש הבנה שהם הולכים למקום שבו כל החברים והקהילה, כולל הישראלים שעוטפים אותם לא יהיו", מספרת סיגל אביבי, פעילת זכויות אדם שליוותה את המשפחה מאז הדקירה בתל אביב. "זה מאוד הטריד אותם. הילדות שגדלו פה הן דוברות עברית, ומבחינתן זה הבית שלהן. הבת הגדולה מאוד לא רצתה ללכת".

עוד אמרה אביבי: "אני נורא שמחה בשביל המשפחה, אבל התחושה שלי קשה, כי זו היתה המחויבות של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית לעשות תיקון ולתמוך במשפחה הזו".