ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מנכ"ל הקרן החדשה: "שוקלים תביעת דיבה נגד נתניהו"

תאריך: 4.4.18 מקור: ynet, אמיר אלון

"אנחנו חד-משמעית חוששים כעת וקוראים לכל מי שמדינת ישראל כמדינה דמוקרטית חשובה לו להתייצב לימיננו. גם אם הוא מסכים איתנו וגם אם לא. מי שלא מבין שהיום זה אנחנו ומחר זה הוא - לא מבין מה קורה פה בשנה האחרונה". במילים אלה מתאר את תחושותיו מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין, יום לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו קרא להקים ועדת חקירה פרלמנטרית על פעילותה והאשים אותה שוב בביטול ההסכם עם רואנדה לגירוש מבקשי המקלט.

"נתניהו מסית ומאיים. המטרה שלו היא להסיט את תשומת הלב הציבורית מהכישלון שלו ולהלך אימים על ארגונים כמונו כדי לגרום לנו לפחד", מוסיף גיצין. "יש פה סכנה אסטרטגית למדינת ישראל בהרבה מובנים, כי הוא לא פוגע רק בחופש הביטוי או בחופש המאבק, אלא גם במובן הכי עמוק בקשר של יחסי ישראל עם התפוצות. בעוצמה של מדינת ישראל ביחס לעולם, בשל חופש הביטוי שבה וחירויות הפרט. אלה דברים שהוא אחר כך מסתובב בעולם ומשוויץ בהם".

זו אינה הפעם הראשונה שנתניהו תוקף ישירות את "הקרן החדשה" ומאשים אותה בהיותה ארגון זר שפועל בעוינות נגד מדינת ישראל. אך כעת, עקב ההתפתחויות בימים האחרונים והנסיגה של נתניהו מההסכם עם האו"ם שעות לאחר שהציג אותו בגאווה, גיצין חש כי נתניהו מנסה למצוא "שעיר לעזאזל" כדי להסביר את התנהלותו, שסופגת ביקורת רבה.

"בכל פעם לנתניהו יש 'שטן' אחר שנועד להסיט את תשומת הלב מהכישלון האישי שלו", אומר גיצין. "כבר ראינו אותו עם 'הערבים נוהרים' ו'השמאל שכח מה זה להיות יהודים' וראינו אותו בכיכר ציון. ראינו אותו מפלג ומשסע את החברה הישראלית, אבל הפעם הוא משקר באופן חסר תקדים, ואנחנו בודקים מבחינה משפטית האם אנחנו יכולים לתבוע אותו בגין הוצאת דיבה".

לגופו של עניין, גיצין מכחיש לחלוטין שהתנהל כל קשר מול ממשלת רואנדה. "הוא רוצה לבדוק? שיבדוק. בניגוד לפעילות שלו, אצלנו הכול שקוף וחשוף באתר האינטרנט. לחברה אזרחית יש לגיטימציה לפעול גם מול ממשלות, אבל מעולם לא היינו בקשר עם רואנדה וכך גם אף אחד מהארגונים שאנחנו מממנים".

לדבריו, "מדובר בראש ממשלה שעשה את הזיגזג הגדול ביותר בחייו ונבהל מההחלטה שלו בעצמו. הרי רק שלשום הוא אמר שההסכם עם האו"ם הוא הדבר הטוב ביותר שאפשר לעשות. ופתאום הוא הבין שיש לו בעיה בבייס הפוליטי שלו ובחר בדרך הבזויה ביותר".

הקרן החדשה לישראל פועלת באמצעות שתי זרועות – האחת מחלקת מענקים כספיים והשנייה, שנקראת ארגון שתיל, היא הזרוע הביצועית שפועלת בשטח. הקרן גייסה את שתי הזרועות על מנת להיאבק בתוכנית הגירוש. היא סייעה כספית לארגונים שפעלו נגד הגירוש, כמו "דרום תל אביב נגד הגירוש", א.ס.ף. (ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט) והמוקד לפליטים ולמהגרים, ואף הייתה מעורבת בגיבוש אסטרטגיה, ארגון ההפגנות ובהגשת חלק מהעתירות לבג"ץ בנושא. "אני אומר באופן מפורש: תפיסת העולם שלנו ברורה ומתנגדת לגירוש פליטים. פעלנו ונמשיך לפעול בעניין", מדגיש גיצין.

למרות החשש מבטיח גיצין כי פעילות הקרן תימשך באותו אופן כדי לקדם את הערכים שבהם היא מאמינה. "הוא תוקף אותנו כי הוא יודע שאין מקום שבו אנחנו לא נוגעים. אנחנו גם אפקטיביים, משמעותיים, יודעים לפעול ולא פוחדים, וכשראש הממשלה רואה יריב כזה מולו, הוא מחליט שזה לב העניין.

"לא באנו לקרן החדשה לישראל בשביל לפחד אלא בשביל לשנות את מדינת ישראל ולהפוך אותה למקום טוב יותר עבור כל אזרחיה, יהודים ושאינם יהודים, פליטים ואחרים. ובסופו של דבר אנחנו רואים את זה באין-סוף התרומות ומכתבי התמיכה שמגיעים אלינו - החברה הישראלית מעריכה את העמידה האיתנה שלנו ומבינה שנפלנו קורבן לספין ושאין לנו שום כוונה לפחד ולהתקרנף".

יש לציין כי הקריאה של נתניהו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לא צפויה לצאת לפועל. בחודש אוקטובר האחרון קבע היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כי לכנסת אין כלל סמכות לחקור על רקע קריאתו אז של ראש הממשלה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לעניין המימון של מדינות זרות לארגוני שמאל.

ינון כתב בחוות הדעת: "הנושא המדובר אינו יכול להוות עניין לחקירה פרלמנטרית משום שחקירה כזו של ארגוני החברה האזרחית על רקע אידיאולוגי עומדת בניגוד לעקרונות משטריים בסיסיים".

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5219746,00.html