ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מומחי מועצת זכויות האדם של האו"ם: גירוש מבקשי המקלט מפר את החוק הבינלאומי

תאריך: 2.3.18 מקור: הארץ, לי ירון

המדיניות הישראלית לגירוש מבקשי המקלט מאריתריאה וסודאן מפרה את החוק הבינלאומי לזכויות אדם ולפליטים, כך הצהירו אתמול (שישי) מומחי זכויות אדם של הפועלים תחת מועצת זכויות האדם של האו"ם. ארה"ב וישראל תקפו בעבר את מועצת זכויות האדם של האו"ם, שבה חברות בין היתר סעודיה, עיראק וסין, בטענה שהיא מפלה בהחלטותיה נגד ישראל. 

בהודעה נכתב כי במסגרת המדיניות הישראלית "עשרות אלפי אזרחים אריתראים וסודנים, שהם בין הקבוצות הגדולות ביותר של אזרחים זרים המחפשים מקלט בישראל, יישלחו בכפייה למדינות שלישיות". עוד מוזכר בהודעה הדיווח ב"הארץ" שלפחות שבעה אריתראים נעצרו ללא הגבלת זמן עקב סירובם להיות מגורשים.

"אנו מודאגים שמדיניות זו ויישומה חותרות תחת זכויותיהם של אזרחים אריתראים וסודאנים", הצהירו המומחים. אף שישראל הצהירה שלא תגרש קבוצות פגיעות במיוחד, נכתב בהודעה, המומחים דואגים כי בעתיד יגורשו גם ילדים, משפחות ומבקשי מקלט שבקשותיהם טרם נבדקו. לפי ההודעה, כ-20 אלף מתוך כ-34 אלף אריתראים וסודאנים בישראל נאלצים בימים אלו לבחור בין גירוש למעצר ללא הגבלת זמן.

טנדאי אחימה, אחד המומחים, הצהיר שהוא מודאג ש"המדיניות מכוונת לאנשים שהגיעו מאפריקה שמדרום לסהרה. על ידי סימון אזרחים אריתראים וסודאנים, המדיניות מפרה באופן ברור את האיסור על אפליה על בסיס גזע ומוצא לאומי".

בשבוע שעבר הפגינו בתל אביב כעשרים אלף איש נגד הגירוש, זאת לאחר שמבקשי מקלט המוחזקים בחולות פתחו בשביתת רעב במחאה על כליאתם של שבעת האזרחים מאריתריאה. עד לסגירת מתקן חולות המתוכננת בעוד כשבועיים, צפויים עוד עשרות רבות של מבקשי מקלט להיכלא בסהרונים. 

מהמוקד לפליטים ולמהגרים נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל לא יכולה להמשיך להתעלם מהגינויים החמורים, החוזרים ונשנים של מומחים בינלאומיים. ישראל לא יכולה להמשיך לרמוס ברגל גסה את הדין הבינלאומי. ישראל צריכה ויכולה להוביל ולהיות אור מוסרי בזמן של משבר הפליטים הגדול בעולם. במקום זה הממשלה ממשיכה להתעמר במבקשי מקלט ובמקום מתן הגנה היא כולאת ומגרשת אותם. הגיע הזמן שישראל תפסיק להסיר אחריות. הגיע הזמן לעצור את הגירוש הזה".

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5867251