ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקש מקלט חולה איידס מאושפז ללא פתרון טיפולי לאחר שחרורו

אליהו הרשקוביץ
תאריך: 28.2.16 מקור: הארץ, אלמוג בן זכרי

מבקש מקלט חולה איידס, בן 44, המאושפז זה 12 יום בבית החולים סורוקה בשל דלקת ריאות, עלול לשוב ולהיפלט לרחובות ומצבו הרפואי עלול להידרדר. כדי לנסות למנוע את פליטתו לרחוב שלחו אס"ף — ארגון סיוע לפליטים המלווה את סיפורו של ק' — יחד עם הוועד למלחמה באיידס, פניות למשרד הרווחה כדי שיקלוט אותו במוסד שיקומי של שירותי הרווחה. לדברי אורית מרום מאס"ף,במשרד הרווחה אמנם הביעו הסכמה להכניסו למוסד שיקומי, אבל התנו את קבלתו בכך שיהיה מצויד בביטוח בריאות.

ואולם חוק ביטוח בריאות ממלכתי אינו חל על מבקשי מקלט, ועלויותיו הגבוהות של ביטוח פרטי הופכות ביטוח כזה ללא רלוונטיות לק', בשל אופי מחלתו. אם לא יימצא פתרון, עלול ק' לחזור במוקדם או במאוחר לרחובות בערד. בסורוקה וגם משרדי הממשלה מסרו ל"הארץ" כי עד שלא יימצא לק' פתרון דיור, הוא לא יפונה מבית החולים.

בשנה האחרונה הפך ק', אזרח דרום סודאן, חסר בית ושוטט בערד ללא יכולת לעבוד, ללא משענת כלכלית וללא מסגרת שתאפשר לו לצרוך את תרופותיו באופן סדיר. בעקבות כך חלה הידרדרות במצבו והוא הפך מנשא לחולה. ק' שוהה בישראל כמבקש מקלט משנת 2007. ב–2012 אובחן כנשא HIV ואושפז בבית חולים. מאז קיבל טיפול תרופתי. ב–2014 הוא נקלט בתוכנית הקהילתית למעקב וטיפול למהגרים נשאי HIV חסרי ביטוח רפואי של משרד הבריאות, המממן את התרופות לכמאה מהגרים.

לדברי אורית מרום מאס"ף, "במדינות העולם לא קורה שאדם נמצא שמונה שנים בלימבו. ברוב המדינות מכריעים תוך זמן קצר, חודשים או לכל היותר שנתיים, אם מדובר בפליט או לא. אם כן, הם זוכים לסל זכויות, אך גם אלו שלא זוכים במעמד מטופלים".

משרד הבריאות אינו מוסמך להחליט על הכללת יחידים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי. מי שיכול לאשר זאת, מטעמים רפואיים־הומניטריים, היא ועדה ייעודית במשרד הפנים. סעיף 56 לחוק ביטוח בריאות ממלכתי מאפשר למשרד הבריאות להכליל "קבוצות אוכלוסייה בעלות מאפיינים יחודיים", אך לא יחידים.

גורמים במשרד הבריאות למשרד הרווחה קיימו דיון בשבוע שעבר, כדי למצוא פתרון לק'. גורמים המעורים בשיחות אמרו ל"הארץ" כי כרגע נבחנים כמה פתרונות, שהמוביל שבהם כרגע להכניס את ק' לתוכניות דיור לדרי־רחוב ולא למוסד שיקומי של משרד הרווחה.

ואולם לדברי מרום, "קורת גג בלבד לק' אינה מספקת כי מצבו הפיזי והנפשי דורש מסגרת הוליסטית, כזו שתכלול ליווי סוציאלי, פיקוח על מצבו הבריאותי, פיקוח על המזון שלו. מצבו של ק' הידרדר שוב ושוב, כי לא נמצאה לו מסגרת כזו. פתרון של דרי רחוב בלבד יתן מענה חלקי וחסר".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה כי "המשרד רואה חשיבות בסיוע לאנשים במצבים קשים. לאור זאת הוא מטפל בנושא ביתר שאת ופועל למציאת פתרון יחד עם משרד הבריאות".

ממשרד הבריאות נמסר כי הוא "מספק מגוון שירותים רפואיים לחסרי ביטוח רפואי הנמצאים בישראל, ללא תשלום או בהשתתפות עצמית נמוכה. שירותים אלו כוללים את מרפאת 'טרם' לפליטים בתחנה המרכזית בתל אביב, מרפאת לוינסקי למחלות מין בתחנה המרכזית בתל אביב, מרפאת 'גשר' לבריאות הנפש במרכז הקהילתי לבריאות הנפש יפו, ועוד. לגבי חולים ונשאי HIV קיימת תוכנית של המשרד המספקת מעקב וטיפול, בהתאם לקריטריונים רפואיים. תוכנית זו תורחב בשנה הקרובה. מקרים רפואיים דחופים מטופלים בביה"ח ללא תשלום מקדים אם וכאשר המטופל ישוחרר למסגרת משרד הרווחה, הוא יוכל ליהנות מהשירותי משרד הבריאות לחסרי ביטוח רפואי. המשרד לא יוכל לספק למטופל ביטוח רפואי כוללני".

http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2865402