ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי מקלט נכלאו בשל סירובם לעזוב את ישראל; השוהים בחולות פתחו בשביתת רעב

תאריך: 20.2.18 מקור: הארץ, אילן ליאור

מבקשי המקלט המוחזקים בחולות פתחו בשביתת רעב במחאה על כליאת שבעה אזרחי אריתריאה בשל סירובם לעזוב את ישראל. שביתת הרעב נפתחה אתמול, והבוקר (רביעי) סירבו כ-700 מבקשי המקלט שבחולות להיכנס לחדר האוכל במתקן. מבקשי המקלט השובתים הצהירו כי ישבתו רעב ללא הגבלת זמן.

מחר מתכננים המוחזקים בחולות להפגין מול כלא סהרונים בקריאה לשחרר את הכלואים. מבקשי המקלט ידרשו שלא לכלוא מבקשי מקלט נוספים שמסרבים לעזוב לרואנדה או לשוב למולדתם.

שישאי, מבקש מקלט מאריתריאה שמוחזק ארבעה חודשים בחולות, סיפר ל"הארץ" על השביתה. "כולם לא נכנסים לחדר אוכל, לא אוכלים בחדרים, כלום. החברים שלנו, לקחו אותם לסהרונים בלי הגבלה, בלי להודיע להם. זה גם יגיע אלינו. קשה לקבל את הבחירה הזאת או לסהרונים או לרואנדה או אוגנדה, זו סכנת חיים בשבילנו. זה מה שאנחנו יכולים לעשות, אז אנחנו עושים שביתת רעב". שישאי הוסיף כי הוא חושש לקבל הודעת גירוש מכיוון שבקשת המקלט שהגיש נדחתה.

אבדאת, מבקש מקלט מאריתריאה המוחזק בחולות זה 10 חודשים, אמר: "לא רוצים לאכול בכלל, גם לא מחר ומחרתיים, כי לקחו את האנשים לכלא. אנשים נמצאים בלחץ, קשה לדבר על זה. אף אחד לא אוכל. הם אומרים לנו שחבל לזרוק את האוכל. אנחנו אומרים - החיים גם נזרקים".

בשירות בתי הסוהר אישרו כי המוחזקים בחולות אינם נכנסים לחדרי האוכל מאתמול בערב. "מרכז השהייה חולות הוא פתוח והשוהים רשאים להימנע מלאכול, לצאת ולאכול מחוץ לתחומי המתקן, או לאכול את המזון המסופק להם על ידי הנהלת המתקן, לבחירתם", נמסר.

אתמול נכלאו לראשונה מבקשי מקלט בכלא סהרונים בעקבות סירובם לעזוב את ישראל. ל"הארץ" נודע כי רשות האוכלוסין וההגירה כלאה שבעה אזרחי אריתריאה, שהוחזקו במתקן חולות והיו לפני חודש בין הראשונים לקבל הודעות גירוש. אתמול בבוקר נקראו האריתריאים לשימוע, והועברו מיד בסיומו מחולות לסהרונים, ככל הנראה מחשש שיברחו אם יינתן להם פרק זמן כלשהו לפני כליאתם.

שניים ממבקשי המקלט שנכלאו הם ניצולי מחנות העינויים בסיני שהגישו בקשות מקלט בישראל ונדחו. הם סירבו לדרישת הרשות לעזוב לרואנדה או לשוב למולדתם. בהתאם לנוהל שפרסמה הרשות, חודש לאחר שנדרשו לצאת מישראל הם הועברו למתקן כליאה, ללא הגבלת זמן.

"אלה אנשים שעברו עינויים מאוד קשים", אמרה עו"ד טל שטיינר, מנהלת המחלקה המשפטית במוקד לפליטים ולמהגרים, בהתייחסה לשניים מאלה שהועברו לסהרונים. "בפגישה איתם היה ברור כמה הם סובלים ופגיעים. הוצאנו פניה למשרד הפנים כבר לפני שבועיים וביקשנו שלא לגרש ולא לכלוא אותם, ולא קיבלנו שום תשובה. היום הם זומנו לשימוע במשרד הפנים בחולות במהלכו לא נתנו לנו כבאי כוחם לדבר בטלפון עם פקידי משרד הפנים, ולא נראה ששוקלים בכלל את הנסיבות האישיות הקשות שלהם. אנחנו מאוד חוששים לשלומם במעצר. אלה אנשים שזקוקים לסיוע ושיקום ולא לכליאה וגירוש", אמרה, וציינה כי המוקד יפנה בקרוב להליכים משפטיים בעניינם.

בדיוק לפני חודש החלה רשות האוכלוסין להודיע למבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במתקן חולות כי עליהם לעזוב את ישראל, אחרת ייכלאו בסהרונים ללא הגבלת זמן. עד כה נמסרו הודעות כאלה ליותר מ-100 מתוך כ-900 מבקשי מקלט המוחזקים בחולות. בהתאם להחלטת הממשלה, המתקן צפוי להיסגר בעוד כשלושה שבועות, ארבע שנים לאחר הקמתו. נוהל "הרחקה למדינות שלישיות ממרכז השהייה חולות" של הרשות קובע כי ניתן לגרש למדינה שלישית כל מי שלא הגיש בקשת מקלט עד סוף 2017, או שבקשת המקלט שלו נדחתה. בשיחות עם המיועדים לגירוש אמרה להם נציגת הרשות כי עליהם להודיע תוך חודש אם בכוונתם לעזוב את ישראל ואם יסרבו הם צפויים להיכלא בסהרונים. היא הציעה להם לעזוב לרואנדה, אך במסמכים שקיבלו לא מופיע שמה של המדינה.

לפני כשבועיים החלה רשות האוכלוסין להודיע גם לאזרחי אריתריאה וסודאן שאינם מוחזקים בחולות כי עליהם לעזוב את ישראל, אחרת ייכלאו. ההודעות נמסרות למבקשי המקלט כאשר הם באים ללשכת האוכלוסין בבני ברק על מנת לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל. הרשות מעניקה להם אשרה לחודשיים, מבהירה להם כי זו לא תחודש שוב ועליהם לעזוב למדינה שלישית או לשוב למולדתם, ומזמינה אותם לשימוע כדי להציג את טענותיהם. בשלב זה לא מגורשים נשים, ילדים, אבות לקטינים, קורבנות עבדות וסחר בבני אדם מוכרים ומי שהגישו בקשת מקלט עד סוף 2017 ולא נענו.

בישראל כ-40 אלף אזרחי אריתריאה וסודאן, בהם כ-5,000 ילדים שנולדו בארץ. כ-15 אלף מהם הגישו בקשות מקלט עד סוף 2017, אך כ-8,000 טרם נענו. כ-2,000 נוספים מתחילת השנה הנוכחית. רק 10 אריתראים וסודאני אחד הוכרו עד כה כפליטים בישראל – שיעור ההכרה הנמוך ביותר של מדינה מערבית באוכלוסיות אלה. הקבוצה המיועדת לגירוש כעת מונה כ-20-15 אלף איש, כאשר היעד שהציבה הממשלה הוא עזיבה של כ-7,200 אפריקאים בשנה – כפול מהקצב בשנים האחרונות. בשירות בתי הסוהר הזהירו באחרונה כי אין ביכולתם לקלוט במתקני הכליאה אלפי מבקשי מקלט שיסרבו לעזוב את ישראל, אלא לכל היותר כאלף איש. זאת, בשל היעדר מקום ופסיקת בג"ץ המחייבת להפחית את הצפיפות בבתי הסוהר כבר השנה.

מבקשי המקלט שנדרשו לעזוב קיבלו שני דפים בעברית, תחת הכותרת "דף מידע למסתנן היוצא למדינה שלישית בטוחה". בדפים לא נכתב לאיזו מדינה הכוונה. "ברצוננו להודיע לך כי מדינת ישראל חתמה על הסדרים המאפשרים לך לצאת מישראל למדינה שלישית בטוחה שתקלוט אותך אליה, וינתן לך אישור שהייה אשר יאפשר לך לעבוד במדינה ותבטיח את אי הרחקתך למדינת מוצאך", נכתב. "המדינה אשר באפשרותך לצאת אליה היא מדינה אשר בעשור האחרון התפתחה מאוד וקולטת לתחומה אלפי תושבים חוזרים ומהגרים ממדינות אפריקה השונות... במדינה זו יש יציבות שלטונית אשר תורמת להתפתחויות בתחומים רבים ובין היתר, בתחום החינוך, הרפואה והתשתיות".

הרשות הבהירה כי היא תסדיר לעוזבים מסמכי נסיעה ישראלים ותממן עבורם כרטיסי טיסה. "נציגי הרשות יסייעו וילוו אותך בהליך היציאה ממדינת ישראל ועד למועד בו נקבעה טיסתך. כל שאלה שיש לך, באפשרותך לפנות אליהם", נכתב. הרשות ציינה כי מענק בסך 3,500 דולר יינתן לעוזבים בנמל התעופה לפני עלייתם למטוס, כמו גם אשרת כניסה למדינת היעד. "בהגיעך למדינה השלישית, ימתין לך בשדה התעופה צוות מקומי אשר ילווה אותך בימים הראשונים", נכתב. "כאמור עליך לצאת מישראל, ככל שלא תסכים לצאת מרצונך למדינה שלישית, ינקטו נגדך הליכי אכיפה והרחקה". המסמך נחתם במילים "אנו מאחלים לך בהצלחה".

הנוהל שפרסמה רשות האוכלוסין בחודש שעבר קובע כי את הראיונות יש לתעד במלואם בכתב ובווידיאו ובמידת הצורך יש להסתייע במתורגמן. עוד קובע הנוהל כי "המסתנן יקבל את מלוא המידע על מדינת היעד" ויימסר לו דף המפרט את הליכי העזיבה והקליטה. בנוהל מודגש כי "ככל שהמסתנן מסרב לצאת אל אחת המדינות, דבריו לעניין זה יירשמו בפרוטוקול באופן מלא". בתום הראיון יינתן לו חודש להודיע אם בכוונתו לעזוב את ישראל. אם יסכים "תתואם לו טיסה בהקדם האפשרי", ואם יסרב ייערך לו שימוע שבו תינתן לו הזדמנות להשמיע את טענותיו. פקיד של רשות האוכלוסין שיערוך את השימוע יוכל להורות על כליאתו אם יחליט כי "אין בסירובו ממש".

עדויות של מבקשי מקלט שעזבו בשנים האחרונות את ישראל לרואנדה ולאוגנדה מעלות כי מדינות אלה אינן מספקות להם הגנה וזכויות בסיסיות, ורבים ממשיכים במסע מסוכן בחיפוש אחר מקלט. לנציבות האו"ם לפליטים ידוע על תשעה מבקשי מקלט בלבד שעזבו את ישראל לרואנדה ונותרו שם. בשיחות וידיאו עם "הארץ" לפני כשלושה שבועות סיפרו כמה מהם כי הם חיים ברחוב, אינם מוצאים עבודה ומתקשים להתקיים. עם הגעתם נלקחו מהם המסמכים הרשמיים שלהם והופעלו עליהם לחצים לעבור את הגבול לאוגנדה עם מבריחים. בהיעדר מסמכים, כמה מהם נעצרו ונכלאו, חלקם יותר מפעם אחת.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5841041