ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי מקלט הפגינו בת"א: "תנו לנו חופש"

Activslist
תאריך: 22.12.13 מקור: YNET, גלעד מורג ועומרי אפרים

כ-800 מפגינים, רובם אפריקנים, מחו אמש (שבת) בתל אביב נגד הפעלת מתקן השהייה למסתננים בדרום. הם חסמו רחובות במרכז העיר ובדרומה וצעקו "חופש, חופש". במהלך ההפגנה היו כמה עימותים בינם לבין המשטרה, ולפחות שניים עוכבו לחקירה בחשד לתקיפת שוטרים והתפרעות. סמי, אזרח אריתריאה, אמר ל-ynet: "ההפגנה היא נגד החוק הישראלי החדש שיוצר כלא. שמים את אחינו בכלא 4-3 חודשים ויותר למרות שהם פליטים. אנחנו דורשים - תנו לנו חופש". המפגינים נשאו שלטים שעליהם נכתב: "זה מנוהל כמו כלא, זה נראה כמו כלא, זה כלא", ו"גם סבתא שלי הייתה פליטה, החוק שונה מהצדק". הם הגיעו מגינת לוינסקי לכיכר הבימה ומשם רצו לאורך שדרות רוטשילד, רחוב אבן גבירול ורחוב אלנבי.

מנדס, אזרח אריתריאי: "אני מפגין כי אני צריך חופש. יש פליטים רבים שעצורים בדרום או במדבר. לא מאפשרים לנו לעבוד, אין לנו חופש, שמים אותנו בכלא, אין לנו זכויות רפואיות. לא באנו לעבוד בישראל אלא באנו לבקש מקלט". נטע הצטרפה להפגנת מבקשי המקלט: "אני לא מוכנה לשתוק על דברים שקורים לפליטים ועל כך שמתייחסים בצורה כזו לאנשים במדינה שלי, לא אגיד בעוד 50 שנה לילדיי ששתקתי כשכלאו אנשים ללא משפט". חברתה איריס הוסיפה: "אני מסכימה עם כל מילה. באתי להצביע ברגליי על מה שעושים להם". עמית: "מבקשי המקלט ואני מוחים על כך שהמדינה כולאת אותם ללא משפט. הם נמלטו על חייהם ואנחנו המדינה היחידה הנאורה באזור. למרות זאת אין מדיניות ברורה בעניינם. עוצרים אותם ללא משפט רק בגלל צבע עורם".

קטטת האריתראים בצפון: מלחמת הגרסאות

מוקדם יותר אתמול התפתח עימות אלים במהלך כנס שקיימה שגרירות אריתריאה בכנרת בהשתתפות כ-500 מבקשי מקלט. במהלך נאום של השגריר טקסטה דבס טספמרים הגיעו למקום כמה עשרות מבקשי מקלט מתל אביב שביקשו למחות נגד המשטר במדינתם. בקטטה שהתפתחה נעצרו 50 איש ו-12 נפצעו. עד ראייה סיפר שהמוחים התנהגו באלימות קשה: "זה היה משוגע. חלקם החזיקו מקלות וניסו להיכנס לבתים". השגריר טספמרים התעקש אמש בראיון ל-ynet שהכנס פוצץ על ידי חוליגנים שהפריעו למאות אריתראים שוחרי שלום: "הם הגיעו עם סכינים ושרשראות ברזל כדי לתקוף אנשים. לממשלת ישראל תהיה בעיה קשה עם החוליגנים האלה שצומחים בדרום תל אביב. כל האריתראים השוהים בישראל הם לא פליטים אלא מהגרי עבודה. הם מפיצים שקרים על אריתריאה. המדינה שם לא מדכאת את אזרחיה או מפרה את זכויות האדם שלהם. הם צריכים לחזור הביתה".

דו"חות של האום וארגוני זכויות אדם קובעים שבאריתריאה פועל אחד המשטרים הדכאניים בעולם.

"לקהילה הבינלאומית יש סטנדרטים כפולים. היא צבועה. אתם הישראלים יודעים את האמת". מנגד אומר גבריאל, מבקש מקלט מאריתריאה שהגיע מתל אביב לכנס בכנרת ומואשם על ידי השגריר בהתגרות: "הסיפור שהמשטרה והשגריר מספרים לא נכון. ניסו להסתיר מאיתנו את הכנס, וכשהגענו הותקפנו. אנחנו דורשים שהמשטרה תחקור את האירועים. לראייה אפשר לבדוק את זהות האנשים ששוכבים פצועים בבית החולים. כולם נמנים עם חברי הקהילה שלנו". 

"עוצרים אותם בגלל צבע עורם" 

ביום חמישי התפתחו עימותים בין שוטרים ופקחים של רשות ההגירה והאוכלוסין לבין כ-130 מבקשי מקלט השוהים במתקן "חולות" בדרום שיצאו לצעדת מחאה לכיוון באר שבע. הם דרשו לשחרר את חבריהם שנעצרו ביום שני השבוע בירושלים והועברו לכליאה מתקן סהרונים. בנוסף, דרשו שבקשות המקלט של הסודנים והאריתריאים השוהים בישראל ייבדקו באופן פרטני. ביום שלישי השבוע הפגינו מבקשי מקלט בירושלים וגם ההפגנה הזו התפתחה לעימות ביניהם לבין כוחות הביטחון: שוטרי משטרת ההגירה פינו בכוח מסתננים שהגיעו היום לבירה והעלו אותם לאוטובוסים בדרך חזרה למתקני הכליאה. חלק ממבקשי המקלט עלו לאוטובוסים בכוחות עצמם, אחרים התנגדו והשוטרים העלו אותם בכוח. חלק מהמסתננים ברחו מהמקום ושוטרים פתחו בסריקות אחריהם. כמה מפעילי הארגונים שתומכים במסתננים פרצו בבכי וצעקו לעבר השוטרים: "תתביישו" ו-"את סבא שלך סחבו כך".

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4467992,00.html