ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מבקשי המקלט: שמחים על החלטת בג"ץ, חוששים מהבאות

צילום: יותם גדרון
תאריך: 22.9.14 מקור: אילן ליאור ושירלי סיידלר, הארץ

החלטת בג"ץ לבטל את התיקון לחוק ההסתננות ולהורות על סגירת מתקן חולות התקבלה בשמחה בקרב מבקשי המקלט, ח"כים מהשמאל וארגוני זכויות האדם שהגישו את העתירה, בעוד שבימין נמתחה עליה ביקורת חריפה.

ארגוני זכויות האדם שהגישו את העתירה אמרו כי כעת הגיע הזמן לפיתרון אמיתי שייטיב עם תושבי דרום תל אביב ועם מבקשי המקלט. "בית המשפט הבהיר היום פעם נוספת, באופן חד משמעי וחריף, כי המדיניות כלפי מבקשי מקלט לא יכולה להסתכם בכליאה המונית של אנשים חפים מפשע או הזנחה מוחלטת של הנושא", מסרו הארגונים, שכוללים את המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, א.ס.ף -  ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל, קו לעובד, רופאים למען זכויות אדם ואמנסטי אינטרנשיונל ישראל:

"אנו קוראים לממשלה: זה הזמן לפעול באופן אמיתי למען תושבי דרום תל אביב ומבקשי המקלט גם יחד – על ידי השקעת כספים בשיפור שירותי הרווחה, הבריאות, והדיור במקומות המאכלסים מבקשי מקלט, ויצירת פיזור טבעי של הקהילות על ידי הענקת רישיונות עבודה מוסדרים ותמריצים לבעלי עסקים ברחבי הארץ". 

בקרב קהילת מבקשי המקלט ההחלטה התקבלה בשמחה מהולה בחשש מהבאות. "אנחנו שמחים לשמוע את החלטת בית המשפט, אבל השמחה זעירה. שמענו ששר הפנים מחפש פתרונות והצעות חדשות", אמר מוטסים עלי, ממנהיגי מבקשי המקלט הכלוא בחולות. "אנחנו יודעים שהמדינה לא תסתפק בהחלטת בג"ץ. אני וחבריי מאמינים במערכת המשפט הישראלית, השופטים מנוסים בחוקים בינלאומיים וידענו שיחליטו בעדנו ובעד הצדק".

"אחרי בית המשפט צריך עכשיו לעבור את הכנסת ואת הציבור הישראלי. אנחנו שמחים אבל עדיין לא חוגגים. נחכה לראות איך ההחלטה תצא לפועל. עכשיו נכנס את כל השוהים ונספר להם על ההחלטה".

"ההפגנות שלנו לא נגד התושבים, אנחנו יודעים שמבחינתם המצב לא טוב והם סובלים ואנו סובלים אבל יש בעיה עם מדיניות הממשלה. זה לא שחור ולבן, זה שצריך לשמור על הזכויות של אנשי דרום תל אביב לא אומר שצריך לפגוע בזכויות הבסיסיות שלנו".

מוחמד קיי, שהגיע לחולות לפני חודשיים אחרי שהיה חצי שנה בסהרונים, אמר ל"הארץ" "בישראל כשאומרים לך עוד שעה זה עוד יומיים אז בינתיים לא מאמינים לכלום. אנחנו צריכים שיבוא מישהו רשמי ויגיד לנו מה הולך להיות ומה בית משפט בעצם החליט. יש לנו סבלנות. אם יש משהו שלמדנו בחולות זה לחכות ולהעביר את הזמן".

מנציבות האו"ם לפליטים נמסר כי "המצב הנוכחי מספק לישראל את האפשרות לעצב מדיניות ופתרונות העולים בקנה אחד עם סעיפי אמנת הפליטים משנת 1951 ועם אמנות זכויות האדם. במיוחד, על ישראל להבטיח שאלו שאינם יכולים לשוב למדינות מוצאם יזכו למעמד המספק הגנה ומאפשר להם לחיות בכבוד. במקביל, על מדיניות זו לספק באופן שווה מענים לאוכלוסיות המקומיות המושפעות מן ההגירה, במיוחד לאלו החיות בערים. נציבות האו"ם לפליטים ערוכה לספק לממשלת ישראל את התמיכה והעצות הנחוצות המבוססות על המומחים והמומחיות הבינלאומיים העומדים לרשותה."

יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), "ההחלטה החשובה שהתקבלה היום היא אי של שפיות ותמרור אזהרה לממשלה כנגד הפרת זכויות האדם שבהן נקטה בשנים האחרונות. הממשלה לא הפנימה את החלטת בג"צ האחרונה ועשתה ממנה חוכא ואטלולא. היום בית המשפט מעמיד את הממשלה במקומה וקובע כי החוק למניעת הסתננות אינו חוקתי. ברוח ימי התשובה, הגיע הזמן שגם ממשלת ישראל תערוך חשבון נפש אמיתי על יחסה למבקשי המקלט שכל חטאם הוא שביקשו לעצמם חיים טובים יותר".

ח"כ דב חנין (חדש) בירך על ההחלטה ומסר כי "בג"ץ קבע היום: גם מבקשי מקלט הם בני אדם. גם "כלא פתוח" הוא כלא. כליאה איננה מדיניות.  עכשיו הזמן למדיניות שדרשנו כל הזמן: מנגנון לבחינת בקשות המקלט, פיזור מבקשי המקלט בארץ ומתן אפשרות לעבוד ולקבל שירותי בריאות,  רווחה וחינוך כל עוד הם לא יכולים לחזור לארצות מהן ברחו. ובמקביל שיקום דחוף ואמיתי של השכונות המוחלשות בהן רוכזו עד עכשיו".

שמוליק  ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת נגב, שבשטחה נמצא המתקן, מסר בתגובה כי "מתקן חולות נבנה בחטא, ייסגר בדין ובאמצע הלכו לטמיון מליארד שקל מכספי הציבור".

http://www.haaretz.co.il/news/law/1.2441404