ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מאחורי הקלעים של ביטול ההסכם: ראשי הסגל והמל"ל דחפו, הצוות הפוליטי טירפד

תאריך: 3.4.18 מקור: הארץ, נעה לנדאו, חיים לוינסון

יממה רבת תהפוכות עברה על לשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאז שהכריז בחטף על חתימת ההסכם עם נציבות הפליטים של האו״ם ועד לנסיגת הבזק ממנו בלחץ שרי ומצביעי הליכוד.

קברניטי ההסכם, ראש הסגל יואב הורוביץ וראש המל"ל מאיר בן שבת, הם שהובילו ודחפו בימים האחרונים את המהלך החשאי. מהרגע שקרס ההסכם עם רואנדה, הבינו השניים שישנו חלון הזדמנויות צר מאוד למציאת תוכנית חלופית. הם שלפו מהמגירה את הצעת האו"ם שנידונה זה שנתיים בגרסאות שונות והצליחו לשפר אותה.

נתניהו השתכנע שהם צודקים: זהו ההסכם הטוב ביותר שהיה להם ביד מאז החל משבר מבקשי המקלט בישראל. אבל השעון, כהרגלו, תקתק. הצעת האו"ם לא תישאר שם לנצח. אם בז׳נבה יבינו שאין ממילא הסכם עם רואנדה, אחרי שזו מצדה הבינה שישראל מנסה לשגר אליה מבקשי מקלט אזוקים, אז מנוף הלחץ של ישראל ייחלש. בין פטיש האו"ם לסדן הבג"ץ, הוחלט לחתום במהירות ובשקט על ההסכם שיוציא מישראל כמעט חצי ממבקשי המקלט. פתרון טוב וריאלי מקודמיו שאף יאפשר לישראל לשמור על תדמית דמוקרטית מול לחצי מדינות המערב והקהילות היהודיות בארה״ב. 

שר הפנים אריה דרעי נקרא בבהילות לדיונים ושוכנע אף הוא. היועץ המשפטי לממשלה אישר את ההסכם, וגם את אישורו על ידי שני שרים בלבד - שר החוץ, הלוא הוא בעצם ראש הממשלה, ושר הפנים.

כדי להכין בכל זאת את הקרקע הפוליטית למהלך, נקראו לפגישה בבוקר ההכרזה גם נציגי הימין בדרום תל-אביב ולאחר מכן כמה שרים בממשלה: גלעד ארדן, מירי רגב, אופיר אקוניס ויריב לוין. לפי לשכת נתניהו, השרים בחרו שלא להגיע. כל אחד מסיבותיו שלו - חג, התרעה קצרה. פשוט לא טרחו. אבל לפי אחד השרים, המצב היה שונה: הם זומנו בהתרעה קצרה מאוד ערב קודם למפגש עם הורוביץ, מבלי שתוסבר בכלל מטרת המפגש או חשיבותו, לדיון שבו נתניהו כלל לא השתתף. כשראש הממשלה באמת רוצה לעדכן אותנו, מספרים שרים, הוא יודע יפה מאוד לצלצל.

ההסכם נחתם, התכנסה מסיבת עיתונאים חגיגית, והשאר היסטוריה עגומה. הראשון לתקוף בעצמה היה השר שלא הוזמן, נפתלי בנט. אחריו נפתח הסכר וגם שרי הליכוד ההמומים התנפלו על ראש הממשלה במהלך חריג. שנים שהוא מעודד אותם לסמן את מבקשי המקלט כאויבים, ועכשיו הוא עושה פרסה ועושה מהם בדיחה? 

מהרגע הזה תפס את הפיקוד הצוות הפוליטי. תגובות ה"בייס", מצביעי הליכוד, ברשתות החברתיות נותחו לעומק והתברר שהמצב קשה. נתניהו דימם תמיכה. אלפי סמיילים כתומים כעוסים ניקרו את הסרטון שניסה להסביר בהיגיון את ההחלטה. הורוביץ ובן שבת השקולים הוזזו הצידה, הצוות הפוליטי הסביר לראש הממשלה את המצב, ובפניית פרסה חדה הוחלט על הפוסט שהכריז על השעיית המהלך. אחרי דיונים ליליים, ההשעייה הפכה לביטול כליל של הפרויקט עליו עמלו הורוביץ ובן שבת.

היום, בעקבות הביטול, אמר בן שבת לעמיתיו כי הוא תופס את תפקידו כמי שאמור להכין חלופות ולהביאן להכרעת הדרג הנבחר, בדומה לחלופות שהצבא מציג בנושאים צבאיים, ולא פעם אינן מתקבלות. בסביבת ראש הממשלה ציינו כי על אף ההחלטה לבטל את ההסכם עם האו"ם, נתניהו מעריך מאוד את ראש המל"ל.

בנציבות האו"ם לפליטים בז'נבה ובתל אביב, ובקהילה הדיפלומטית בישראל, נדהמו מהפליפ-פלופ המרשים. עוד לא סיימו לדווח לארצותיהם על העסקה וכבר היא מבוטלת מבלי שברורות עוד מלוא ההשלכות המשפטיות לכך. חתימה ברורה בשם מדינת ישראל הפכה לבטלה. אבל בצוות הפוליטי נושמים לרווחה: הסמיילים בפייסבוק שוב שמחים, לבבות מעטרים את פוסט הכניעה, והכתומים הכעוסים עברו לפוליטיקאים אחרים.

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.5974975