ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

מאבק מבקשי המקלט: משמרות מחאה בת"א

ActiveStills
תאריך: 2.2.14 מקור: ynet, עומרי אפריים

לא מוותרים: פעילים מרכזיים של מבקשי המקלט הודיעו הערב (א') על פתיחת משמרת מחאה בגינת לוינסקי בתל אביב "עד להודעה חדשה". הם מוחים על מדיניות הממשלה כלפיהם, שלא השתנתה למרות צעדי המחאה האחרונים שבהם נקטו בשבועות האחרונים. "נישאר כאן כמה שנצטרך, בלילה וביום. אנחנו לא מתכוונים לוותר, אין לנו ברירה אחרת כי אנחנו נלחמים על החיים שלנו", הסביר פילמון בן ה-26, אחד הפעילים הבולטים במחאה.

במהלך היום התכנסו אלפי מבקשי מקלט בגינת לוינסקי לאסיפה שבה העלו אלטרנטיבות להמשך צעדי המחאה. אחת ההצעות שעלתה הייתה צעדה לירושלים והפגנה מול הכנסת, אולם לטענת מבקשי המקלט "דרישותיה הבלתי סבירות של עיריית ירושלים מנעו זאת".

מבקשי המקלט ממשיכים לדרוש כי הממשלה תבטל את החוק החדש למניעת הסתננות, תבחן את בקשות המקלט שלהם בהתאם לסטנדרטים הבינלאומיים, תחדל לעצור ולכלוא את חברי הקהילות ותעניק להם זכויות בתחומי הרווחה והבריאות. "ממשלת ישראל לא עושה דבר, רק מחריפה את הבעיות שלנו ושל התושבים הישראלים. המאבק הזה מתיש עבורנו. חלק מהאנשים עייפים, מיואשים וחסרי אונים כשהם רואים ששום דבר לא משתנה, אבל יש לנו עדיין כוח להילחם", אומר פילמון.

הפעילים הצהירו כי המחאה תמשיך להיות לא אלימה וישולבו בה גם נשים וילדים. "בעוד אנשי הקהילה ממשיכים להיעצר ולהיכלא במתקן חולות שבנגב לזמן בלתי מוגבל, אנו נישאר בגינת לוינסקי עד להודעה חדשה על מנת להביע זעזוע עמוק מאטימות הלב שמראה הממשלה, והתנערותה מהמחויבויות הבינלאומיות של מדינת ישראל", אמרו המוחים.

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, בתחומי ישראל שוהים כ-53 אלף מבקש מקלט מאפריקה שהסתננו מאז 2006 דרך הגבול הדרומי. רובם המוחלט, כ-49 אלף, מורכב מאזרחי סודן ואריתריאה, שאותם ישראל נמנעת מלגרש בהתאם למחויבויות הבינלאומיות. מאז שנפתח מתקן חולות הועברו אליו ממתקן סהרונים 500 בני אדם למשמרות ללא הגבלת זמן. יותר מ-1,800 מבקשי מקלט נוספים, ששהו במרכזי הערים, קיבלו זימונים להתייצבות במתקן בחודש האחרון.

על פי הצהרות הממשלה יזומנו בחודשים הקרובים עוד אלפים למתקן, שיכול להכיל כעת כ-3,300 בני אדם. רשות האוכלוסין וההגירה עצרה עוד למעלה מ-150 בני אדם, שאותרו כשאשרותיהם לא בתוקף. הם יועברו לכליאה בת 90 יום במתקן סהרונים, ולאחריה הם יועברו למשמורת ללא הגבלת זמן במתקן חולות. בארגוני זכויות אדם טענו כי המעצרים התבצעו בעת שרשות האוכלוסין וההגירה צמצמה את שעות קבלת הקהל בלשכותיה.

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4483973,00.html