ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

למה סירבת לרשום תשעה ילדים למבקשי מקלט ללימודים בעיר? "אתה מבין מה זה להעמיס עלינו עוד? העירייה שלי קורסת"

תאריך: 2.2.21 מקור: הארץ, ניר גונטז'

שלום ליאיר רביבו, ראש העיר לוד מטעם הליכוד. זה ניר גונטז' מעיתון הארץ. מה שלומך?

בסדר.

ראית את הידיעה של לי ירון מהבוקר, אשר מספרת על סירובך לרשום ילדי מבקשי מקלט למערכת החינוך אצלך?

כן.

מדוע אתה לא מסכים לרשום את הילדים?

אני רושם בשמחה. יש לנו 200 ילדים. אנחנו העיר המובילה בארץ. רוב השמות שיש לנו זה של מסתננים, לא מבקשי מקלט, אבל בכל זאת... אני מוכן לרשום כל ילד, אבל יש לנו רק שני תנאים. שהמדינה תביא את התקציב שכל ילד צריך להביא איתו. אלו ילדים שדורשים השקעה גדולה יותר. ענייני שפה ושילוב, ועניינים רגשיים. אנחנו לא עיר שיכולה לקבל אותם בלי תקציב. זה 100,000 שקל בשנה. זה לא מסובך. אנחנו לא עיר חזקה. זה לא נכון להעמיס על עיר שגם ככה מוחלשת.

אני יודע שהמדינה משלמת על כל תלמיד בלי קשר לזהות הוריו.

הם ילדים שזקוקים למשאבים יותר גדולים. ואני בכלל לא בטוח שהמדינה נותנת את הבסיס. המדינה נותנת לפי מי שרשום במרשם האוכלוסין. אני חושב שהיא לא נותנת כלום.

אז אתה מממן את כל הילדים שכבר רשומים?

העירייה נותנת את הכל.

לא קיבלת שקל עבורם?

לא שידוע לי. נוסחאות עובדות כשסופרים לך כמה תושבים יש לך בעיר. בלוד יש 80 אלף תושבים. אם מחר יבואו 40 אלף ללוד, ונהיה 120 אלף, המדינה תמשיך לתקצב אותי לפי 80 אלף. ככה זה באופן כללי. אבל גם אם היא משלמת את הבסיס — ואין לי כרגע את התשובה, כי זה נוסחאות מסובכות — אבל גם אם היא משלמת את הבסיס, אני מדבר על האקסטרות שהאוכלוסייה הזאת צריכה. אני בא לטובת הילדים. חלקם צריכים סייעות צמודות ועזרה בעברית, וגם ליווי בבית. התנאי השני שלי הוא שכל הרשויות במדינה ישאו בחלק שווה בנטל של קליטת ילדי מבקשי המקלט או המסתננים. לעיר לוד יש 200 ילדים.

גם אם אתה צודק, אתה לא יכול לעשות את המלחמה הזאת על הגב של הילדים. איפה הם ילמדו?

לוד נושאת הכי הרבה בנטל. אף עיר לא קלטה משתפי פעולה כמו שאנחנו קלטנו. אף עיר לא קלטה ממדינות מוחלשות כמו שאנחנו קלטנו. אף עיר לא קלטה משפחות בדואיות שבאו מהנגב. אף עיר לא קלטה משפחות מהשטחים. אפילו בירושלים אין את עירוב האוכלוסיות כמו שיש בלוד. אז הכי קל לאנשים מעיתון הארץ, ואחרים להגיד "גזענות". אנחנו בפועל קלטנו. כל כתב שפונה אליי, שיגיד לי איך הוא היה מגיב אם הייתי מביא עשרה ילדים לגן של הבן שלו. גם השופטים וכולם, רוצים דו־קיום. אבל ברגע שתביא להם שכן שהוא ערבי, או חרדי, או אריתראי, הוא אומר לך לא לא לא. אנחנו אחת מעשר הרשויות שקלטה הכי הרבה מבקשי מקלט.

בוא נהיה פרקטיים. נגיד שהמדינה היתה מעבירה כספים כמו שצריך — עדיין לא היית קולט אותם בגלל חוסר השוויון?

כן. אתה צודק. את שני התנאים אני רוצה. זה עניין עקרוני. העליתי כבר לפני כמה שנים. אמרו לי תקלוט בינתיים. צריך להיות צדק חלוקתי גם בנטל. אי־אפשר להפיל על עיר אחת את כל האתגרים שיש. אתה יודע מה זה לנהל עיר מעורבת? אתה יודע מה זה? מישהו בכלל מבין את כמות הפשיעה המטורפת? אני כל היום צריך להתעסק בסכסוכי דמים בין חמולות. אתה מבין מה זה להעמיס עלינו עוד? העירייה שלי קורסת. אני רוצה שיבינו.

בכמה ילדים מדובר?

אני חושב תשעה.

אתה יכול לעשות לי טובה? אני עיתונאי. יש לי עמוד קבוע במוסף הארץ, ועוד מקום באתר האינטרנט של העיתון. יש לי יכולת קטנה להשפיע. תעשה לי טובה, תקלוט את התשעה. מצדי אני מבטיח לתת לך אפשרות לבטא את כל המצוקות של לוד, על בסיס קבוע אצלי בעיתון הארץ.

אני צריך לבדוק את זה. אני איש מאוד הגון. אני רוצה שתבין עוד דבר... איפה אתה גר, לידע כללי?

בנחלת יצחק בתל אביב.

איפה גדלת?

בבת ים.

בת ים. אז אתה מכיר שכונות. מכיר פריפריה.

נכון.

אנחנו נמצאים בסוציו־אקונומי 3. עכשיו עלינו ל–4 ועוד מעט נרד עוד פעם ל–3. אנחנו קולטים בימים אלה, ירושה מתקופת הוועדה הקרואה, 20 אלף חרדים ללוד. אנחנו כורעים תחת הנטל של אוכלוסיות מוחלשות. פעם מאתיופיה, פעם חרדים, פעם ערבים משתפי פעולה, פעם ערבים איחוד משפחות. אין עוד עיר שיש בה גם וגם וגם וגם. יש אצלנו הכל. מחלקת הרווחה אצלנו קורסת. מחלקת החינוך שלנו קורסת. אני לא מצליח לתת שירות לתושבים החזקים, כי כל הכסף שלי הולך לאוכלוסיות שבשוליים. עד שאני משיג תקציב לסבסוד צהרונים, מבקשי המקלט מפיצים ביניהם בתל אביב שבלוד הצהרון עולה 50 שקל לחודש ולא כמו בתל אביב, ואז זיהינו מגמה של מעבר מדרום תל אביב ללוד. זו מאסה. אני לא יודע להתמודד עם גל כזה.

אני מבין אותך לגמרי, אבל אולי תקלוט קודם את התשעה? ותזכור: יש לך דלת פתוחה אצלי. דבר איתי על כל קושי ואתגר, ואני אתן לו ביטוי.

תודה. זה חשוב לי להישמע, אבל...

יאיר, אני מבין את המורכבות. כולם ירוויחו אם נלך על הסידור הזה. תקלוט אותם וכל דבר שיש לך להגיד — צלצל אליי ולמחרת...

ברשותך, נדבר בעוד יום־יומיים ואני אבדוק את ההשלכות של כל הדבר הזה.

בטח. נשתמע.

למחרת מסר דובר העירייה יורם בן ארוש: "עיריית לוד תקלוט את תשעת הילדים. שישה הופנו לבתי ספר להסדרת רישומם. לגבי שלושת הנוספים, אנו ממתינים לאישור ביטול רישום מבתי ספר קודמים בעיר אחרת".

המדור יעמוד בהבטחתו.

https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium.HIGHLIGHT-1.9503981