ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

להתגבר על כבוד האדם

תאריך: 24.10.18 מקור: הארץ, מאמר מערכת

ממשלת הימין בראשות בנימין נתניהו ממשיכה במאבקה העיקש נגד מבקשי מקלט. הממשלה נחושה למצוא מעקף חוקי שיאפשר לגרש אותם, או לכל הפחות לכלוא אותם לזמן בלתי מוגבל. בה בעת, או עד שתצליח לגרש אותם, היא פועלת במטרה להפוך את חייהם של מבקשי המקלט בישראל לבלתי נסבלים.

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהכנסת פסקת התגברות לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שתאפשר לחוקק מחדש את סעיפי החוק למניעת הסתננות, ולמנוע מבג"ץ לבטלם כבעבר. כמו חוק הנאמנות בתרבות, גם עתיד חוק מכוער זה תלוי בשר האוצר, משה כחלון, הגורם היחידי בממשלה שניתן עוד לצפות ממנו למעט אחריות. אלא שלמרות התנגדותו לחוקים עוקפי בג"ץ, כחלון עשוי לתמוך בפסקה כזאת, אם תוקדש לחוק ההסתננות בלבד. כנראה שהבחירות המתקרבות הכניסו אותו למצב רוח פופוליסטי במיוחד.

קשה לחשוב על דרך מדויקת יותר להסביר מה הבעיה ביחסה של ישראל למבקשי המקלט, מאשר תיאור יבש של המהלך המשפטי שעל הפרק: יוזמי פסקת ההתגברות רוצים להעניק לממשלה כלי חוקי להתגבר על חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, כלומר לאפשר למדינה להפר את כבודם של בני אדם. כיום, ספר החוקים הישראלי מגן על מבקשי המקלט מפני ה"פתרונות" של המדינה, כגון גירוש בכפייה למדינה שלישית שאין אתה הסכם, או כליאה ללא מגבלת זמן, מתוקף היותם בני אדם שכבודם וחירותם מעוגנים בחוק. אלא שהמדינה מבקשת להדיר את מבקשי המקלט מהחוק ומההגנה שהוא מספק לבני האדם באשר הם בני אדם.

 

גם ללא פסקת התגברות מצליחה המדינה להתנכר למבקשי המקלט. רק אתמול הודיע מנהל מרפאת "טרם" לפליטים — שהרופאים המומחים בה פועלים בהתנדבות והיא היחידה שמספקת לפליטים שירותי רפואה בעלויות מופחתות — כי המרפאה תיסגר בתוך חודש מפני שמשרד הבריאות מסרב לממן אותה. מבקשי המקלט לא נהנים מהזכויות שמקנה חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הם זכאים לטיפול רק כשמדובר ברפואת חירום וחיסונים למניעת מגיפות. כעת ייאלצו לפנות לבתי חולים או למעבדות פרטיות כדי לקבל את השירותים שסיפקה המרפאה. אך מחיר הטיפול יהיה גבוה בהרבה, ורובם לא יוכלו להרשותו לעצמם.

במשרד הבריאות הודו כבר שרק הסדר ביטוחי יוכל לספק פתרון שיבטיח טיפול רפואי סדיר ונאות למבקשי המקלט. על שר הבריאות לקדם במהירות הסדר שכזה, ועל שר האוצר למנוע את הניסיון לעקוף את בג"ץ. למרות הרוח הימנית הרעה שנושבת ממשרדי הממשלה, יש לקוות שיימצא מי שישמור על צלם אנוש.

https://www.haaretz.co.il/opinions/editorial-articles/.premium-1.6589821?=&ts=_1541497284624