ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

לאחר שהקשתה על רישומם, עיריית פתח תקוה תפסיק להפריד ילדי זרים במסגרות החינוך

תאריך: 20.11.20 מקור: הארץ, בר פלג ולי ירון

עיריית פתח תקוה הודיעה אתמול (חמישי) לבית המשפט המחוזי מרכז כי תאפשר למבקשי מקלט לרשום את ילדיהם לגנים ולבתי ספר בעיר, זאת לאחר שהקשתה עליהם לעשות זאת בשנים האחרונות. העייריה חתמה על הסכם פשרה בנושא בעקבות עתירה מינהלית שהוגשה לבית המשפט בשם 130 מבקשי מקלט, שהעידו כי נמנע מהם לרשום את ילדיהם למוסדות החינוך העירוניים. בהסכם התחייבה העירייה גם כי ילדי מבקשי המקלט ישולבו במוסדות החינוך "באופן אינטגרטיבי, כך שלא יהיו מסגרות נפרדות לילדי זרים ולילדים ישראלים".

האגודה לזכויות האזרח והקליניקה למשפט ולמדיניות חינוך באוניברסיטת חיפה עתרו לבית המשפט ביוני לאחר שההורים דיווחו כי העירייה מונעת מהם לרשום את ילדיהם לשנת הלימודים הבאה. זאת, אף שהחלו את הליך הרישום כמה חודשים לפני כן, והגישו את כל הטפסים הדרושים לכך. עם תחילת שנת הלימודים הנוכחית ולאחר הגשת העתירה, רוב הילדים כבר שולבו במוסדות החינוך בעיר. הסכם הפשרה, עליו חתום גם משרד החינוך, נועד להסדיר באופן קבוע את רישומם של ילדי מבקשי המקלט לבתי הספר והגנים בעיר.

בהסכם נקבע כי מבקשי המקלט יידרשו להוכיח שהם גרים בעיר כדי שיוכלו לרשום את ילדיהם למוסדות הלימוד בה. הם יוכלו לעשות זאת על ידי הצגת חוזה שכירות תקף או חשבונות מים וארנונה. אם מבקשי המקלט לא מחזיקים במסמכים הדרושים, גם תצהיר רשמי לעירייה יכול להספיק. בנוסף, העירייה התחייבה לתת לכל הורה שמבקש לרשום את ילדיו תשובה חיוביות או דחייה מנומקת, עליה ניתן יהיה לערער.

עורכי הדין טל חסין מהאגודה לזכויות האזרח והרן רייכמן מהקליניקה באוניברסיטת חיפה אמרו כי "הכרה בזכותם של ילדי מבקשי המקלט להשתבץ במסגרות חינוך מעורבות לצד ילדים אזרחי ישראל היא הישג אמיתי, משמח מאוד ורב פנים. עיריית פתח תקוה הפנימה סוף סוף את זכותם של הילדים האלה לחינוך ולשוויון בחינוך". השניים הוסיפו כי "השילוב בגנים מעורבים כבר בגיל הרך יקנה לילדי מבקשי המקלט נקודת זינוק שתאפשר להם לממש את הפוטנציאל של כל אחד ואחת מהם, ולגשר על הפער הגדול בשפה וביכולות לימוד שנבע משיבוצם הנפרד".

בשנה שעברה רשמה העירייה את ילדי מבקשי המקלט לבתי הספר בעיר רק לאחר שבית המשפט המחוזי מרכז פסק כי היא מחויבת לעשות זאת. בהמשך קבע בית המשפט כי העירייה ביזתה את פסק הדין כשלא עמדה בלוח הזמנים לרישום הילדים. העירייה התנתה אז את רישום הילדים למוסדות החינוך בצילום דירותיהם. גם ב-2016 הקשתה העירייה על רישום הילדים, ועשתה זאת רק לאחר שהוגשה עתירה בנושא לבית המשפט המחוזי. מקור המעורה בנושא אמר כי הילדים שובצו אז בגנים מוזנחים הפועלים במבנים ישנים.

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה כי "בהסדר שנחתם בנושא עולה כי עיריית פתח תקוה לא נהגה מעולם במדיניות מפלה, וגם כאשר היו גנים ייחודיים לילדי העובדים הזרים, הם שובצו בהתאם לאזור הרישום שלהם כפי שקורה בכל העיר. במסגרת ההסדר העירייה שבה וחזרה על עמדתה לפיה היא מעוניינת לשבץ את ילדי העובדים הזרים בגני הילדים בכפוף לנהלים המקובלים ובתיאום עם משרד החינוך".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.9319247