ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ישראל בתחתית הדירוג הבינלאומי שעוסק בכליאת ילדי מהגרים

תאריך: 14.8.18 מקור: הארץ, לי ירון

הקואליציה הבינלאומית למניעת מעצר מהגרים פרסמה היום (שלישי) את הדירוג העוסק בכליאתם של ילדי מהגרים. מתוך 20 מדינות, ישראל דורגה במקום ה-15 וארצות הברית במקום האחרון.

בראש המדד של הקואליציה עומדת ברזיל, המיישמת מדיניות מיוחדת למשפחות מהגרים. חברת הוועדה, מאיראן קווינטאו, שנעצרה וגורשה בגיל 17 מארצות הברית לברזיל על אף שאיש מבני משפחתה כבר לא חי במדינה, הסבירה את הציון הגבוה: "ברזיל מאפשרת למשפחות עם ילדים לחיות בקהילה ללא תנאים בזמן שבקשת המקלט או ההגירה שלהם נבחנת. זאת גישה מרעננת להגירה – גישה שיש לקוות שתתרחב".

בחלק העוסק בישראל בדו"ח, נכתב כי "ילדי מהגרים עלולים להיכלא עם כניסתם לישראל, אך החוק מציין עילות לשחרורם. כתוצאה מכך, רוב הילדים המהגרים שוהים בכלא תקופה קצרה בלבד. ילדי מהגרים ובני משפחותיהם שנעצרים למטרת גירוש מהארץ, עלולים לשהות במעצר תקופות ממושכות עד לגירושם". עוד נכתב: "נציין שילדים מבקשי מקלט, לא מלווים או עם משפחותיהם, אינם נתונים במעצר. הליכי הערכת הגיל לא תמיד מדויקים. יש לפתח בדחיפות הליכי זיהוי ועיבוד על מנת להבטיח באופן מיטבי את טובת הילדים וכן תוכניות מתאמי טיפול לכל הילדים, כולל ילדים המלווים בבני משפחותיהם".

 

עד שנת 2011, נמנעה רשות האוכלוסין מגירוש של נשים מהגרות עם ילדיהן, והעדיפה לגרש את האבות. כפועל יוצא, שאר בני המשפחה עזבו בעקבותיהם. מ-2011, החלה הרשות בהליכי הרחקה של משפחות זרים. החזקתם של ילדים ובני נוער במתקני כליאה התרחשה בעיקר כשקטינים יוצאי אפריקה חצו את הגבול הדרומי של ישראל ונעצרו, או כששהו עם משפחותיהם בישראל באופן לא חוקי והמשפחה נכלאה עד להרחקתה.

בשנים 2012-2007 נכלאו במתקני משמורת של שב"ס 1,547 קטינים חסרי מעמד. על פי נתוני דו"ח מבקר המדינה מ-2013, עד יולי 2012 הורחקו בהליכים אלו 97 ילדים שגילם הממוצע 3.4 שנים, ועד הרחקתם הוחזקו במעצר במתקן יהלו"ם - מתקן משמורת באחריות רשות האוכלוסין. בעקבות הליכים משפטיים בהובלת המוקד לפליטים ולמהגרים, מ-2013 מדינת ישראל לא כולאת עוד ילדי מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה, אך ממשיכה לכלוא ילדי מהגרי עבודה ששוהים שלא כדין בישראל וילדי מבקשי מקלט ממדינות אחרות, שבקשותיהם נדחות.

השלכות שעלולות ללוות את הילדים למשך כל חייהם

מדו"ח של המוקד לפליטים ומהגרים עולות דוגמאות להשלכות של מדיניות הממשלה על חיי מהגרי העבודה וילדיהם. לדוגמה, בני הזוג קלוטילד ובנימין הגיעו לישראל מחוף השנהב בשנת 1997, וטענו כי הם נרדפים על ידי המשטר מאחר שהם מתנגדים פוליטיים מוכרים שחירותם תהיה בסכנה אם ישובו. שני ילדיהם, רוני וישראל, נולדו בישראל, דוברים עברית ולמדו במערכת החינוך הישראלית. עורכי דין רבים לא הצליחו להסדיר את מעמדה של המשפחה במהלך השנים כמבקשי מקלט.

שלושה שבועות לפני סוף שנת הלימודים ב-2017, נעצר ישראל, בן 16 באותה עת, יחד עם אמו, על ידי פקחי רשות ההגירה והשניים הועברו לכלא גבעון. כשהגיעו רוני בן השמונה ואביו לבקרם, נעצרו גם הם. בתמורה לערבות של כ-35 אלף שקלים וכתב התחייבות עצמית בסך 50 אלף שקל, בית הדין לביקורת משמרות הרשה לדניאל ולאמו להישאר שבועיים נוספים בארץ כדי שישלים את בחינות הבגרות. רוני בן השמונה ואביו הובלו מן הכלא הישר אל המטוס לחוף השנהב.

דו"ח מ-2014 של האגודה לזכויות האזרח, המוקד לסיוע לעובדים זרים ונציבות האו"ם לפליטים, מתאר את תנאי הכליאה של ילדים עם הוריהם. "הכניסו אותנו לחדר שלא היה מאוד נקי והיה בו חלון אחד סגור. היה מחניק", מעידה א', אם לתינוק שנכלאה ב-2014. "לא היה לי סבון לשטוף את הבקבוק ולא מים חמים להכין בקבוקי מזון לבני. דפקתי על הדלת שיביאו לי מים חמים. לקח הרבה מאוד זמן. רחצתי את בני בכיור על אף שלא היו מים חמים, ונאלצתי לשטוף אותו במים קרים".

בדו"ח המבקר מ-2013, מצוין כי על הממשלה לפעול בדרך שלא תותיר ספק לגבי עמידת המדינה בתנאי האמנה לזכויות הילד, שקובעת שמעצרו או מאסרו של ילד "ישמשו רק כאמצעי אחרון ולפרק זמן מתאים הקצר ביותר". ב-2013 קראה ועדת האו"ם לישראל להפסיק לאלתר מעצרים של ילדים על בסיס מעמדם האזרחי. בחוות הדעת של הוועדה נכתב כי מעצרים אלה נעשים גם בלילה, "בתנאים מלחיצים באופן קיצוני". עוד נכתב כי הילדים מוחזקים "בתאים קטנים שאינם מתאימים למשפחות, בלי אפשרות ליצור קשר עם אביהם או עם בני משפחה אחרים ובלי גישה לשירותי בריאות, עובדים סוציאליים או ייעוץ משפטי".

מחקרים רבים מבהירים שגם כליאה לתקופה קצרה מזיקה מאוד לרווחתם הנפשית והפיזית של ילדים, וכי השפעות הכליאה עלולות להימשך לכל החיים. במוקד לפליטים ומהגרים מסרו כי הם קוראים למדינה ליישם את החלופות הקיימות ברחבי העולם לכליאת ילדים. לדבריהם, "מניסיון המדינות שבהן אומצו חלופות מעצר עולה כי המהלך זול יותר מהחזקת משפחה בכלא. באוסטרליה, לדוגמא, החיסכון הכספי למדינה מחלופות המעצר הגיע ל-69%".

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.6381937