ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ירושלים: המסתננים הועלו בכוח לאוטובוסים

תאריך: 17.12.13 מקור: YNET, קובי נחשוני ואיתי בלומנטל

ההפגנה שערכו מבקשי מקלט בצהריים (יום ג') בירושלים הפכה לעימות ביניהם לבין כוחות הביטחון: שוטרי משטרת ההגירה פינו בכוח מסתננים שהגיעו היום לבירה והעלו אותם לאוטובוסים בדרך חזרה למתקני הכליאה. חלק ממבקשי המקלט עלו לאוטובוסים בכוחות עצמם, אחרים התנגדו והשוטרים העלו אותם בכוח. חלק מהמסתננים ברחו מהמקום ושוטרים פתחו בסריקות אחריהם. כמה מפעילי הארגונים שתומכים במסתננים פרצו בבכי וצעקו לעבר השוטרים: "תתביישו" ו-"את סבא שלך סחבו כך".

מוקדם יותר חסמו המפגינים את הכביש הסמוך לכנסת והצדדים נערכו לעימות. המפגינים הבהירו כי יתנגדו למעצר בכוח ולא יעלו מרצונם לאוטובוסים. יוסי אדלשטיין, ראש מנהל אכיפה זרים ברשות ההגירה, הזהיר כי אם לא יתפנו מרצונם, אנשיו יחלו בפעילות אכיפה. זאת בחלוף 48 שעות מאז חוק למניעת הסתננות שאושר בכנסת.

המסתננים הגיעו לירושלים בתום מסע שערכו ממתקן "חולות", שאליו הועברו ביום ראשון. הם עזבו את המתקן והחלו צועדים רגלית לכיוון הבירה, בדרישה שרשויות המדינה יבחנו את הבקשות שהגישו לקבלת מקלט מדיני. את הלילה בילו בקיבוץ נחשון הסמוך לבירה. 

על פי התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, ניתן לעצור את מי שהוכנס למתקן השהייה בחלוף 48 שעות מרגע שלא שב אליו, ולכלוא אותו מחדש בכלא "סהרונים" הסגור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר בכנסת כי "כשם שאנו נחושים לשמור על גבולותינו, אנו נחושים לאכוף את החוק. החוק קיים לגבי כולם. חוק זה חוק ובטח שהוא חל גם על מסתנני העבודה הבלתי-חוקיים. המסתננים שהועברו למתקן המיוחד שהוקם יכולים להיות בו, או לחזור לארצותיהם". את הדברים אמר באירוע לציון 60 שנה למשמר הגבול שהתקיים במשכן. "בלמנו את ההסתננות לאפס מסתננים באמצעות הקמת הגדר, באמצעות פעולות נוספות ובאמצעות אנשי משמר הגבול", הוסיף.

בדרכם לירושלים נשאו המפגינים שלטים שעליהם נכתב "אנחנו בסכנה לא מסוכנים" והתקבלו במחיאות כפיים על-ידי כמאה מפגינים נוספים שבאו לתמוך בהם. בהמשך החלו לצעוד לכנסת, ומסביבם כוחות גדולים של משטרה. 

עורך הדין טוני גרסיה מנציבות האו"ם לפליטים ליווה את הצועדים ואמר ל-ynet: "אנחנו מודאגים ממצבם. מבקשי המקלט נמצאים במצב נואש ולכן החליטו לצאת לצעדת מחאה בתנאים קשים".

 

הוא הסביר כי בהתאם לאמנת האו"ם לפליטים, על ישראל לבדוק את בקשות המקלט באופן פרטני, אך כמדיניות ישראל אינה עושה זאת בשנים האחרונות. "דיברנו על כך עם בכירים ישראלים, אך הם טרם חזרו אלינו עם תשובות", הסביר. 

לפי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, עד כה עזבו 320 מבקשי מקלט את מתקן "חולות" מתוך 483 שהובאו לשם מ"סהרונים". "חולות" פתוח ביום וסגור בלילה. לשוהים בו מותר לעזוב אותו בתנאי שיתייצבו במתקן שלוש פעמים ביום וישובו אליו בשעות הלילה. אתמול עזבו אותו שוהים נוספים, כך שלמעשה תוך שלושה ימים עזבו רוב השוהים את המתקן שבבנייתו הושקעו מאות מיליוני שקלים. מוקדם יותר אתמול עצרו פקחי רשות האוכלוסין וההגירה כ-20 מבקשי מקלט בתל אביב. חלקם הועברו לראשונה למתקן הפתוח. 

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4466551,00.html