ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

יו"ר ועדת הפנים מבקש להעביר דיונים על מבקשי המקלט לוועדה חסויה

תאריך: 16.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

יו"ר וועדת הפנים של הכנסת ח"כ יואב קיש (הליכוד) מבקש להרחיב את סמכויות ועדת המשנה החסויה שלה, כך שיועברו אליה דיונים בנושא מבקשי המקלט ומבצע הגירוש. עד כה הדיונים התקיימו בוועדת הפנים הפומבית, ובוועדה החסויה נידונו נושאים ביטחוניים ומבצעיים. חברי ועדת הפנים היו אמורים להצביע היום (שני) על הרחבת סמכויות ועדת המשנה, אולם ההצבעה נדחתה כדי לאפשר לייעוץ המשפטי לענות על שאלותיהם. 

לדברי קיש, מטרת המהלך אינה למנוע דיונים בוועדה הפתוחה, אלא לאפשר דיונים בחומרים שהממשלה הגדירה כחסויים. "אנחנו רוצים לקבל תמונה מלאה על הסכם המדינה השלישית ונושאים מסווגים הנוגעים בכך", אמר קיש, "אני מאמין שהדיונים צריכים להיות בוועדה הפתוחה ולשמוע את כל הדעות, אין לי כוונה לחסום אותן. מה שיוגדר על ידי הממשלה כחומר חסוי שלא ניתן לדון בו בפומבי - יעבור לוועדה הזו", הוסיף.

עם זאת, ארגוני זכויות אדם ופעילים חברתיים חוששים כי היוזמה תוביל להעברת דיונים חשובים לוועדת המשנה תחת נימוקי חיסיון. "לא ייתכן שדיונים שעוסקים בגורלם של אנשים יהיו חסויים והחלטות יתקבלו במחשכים", אמרו במוקד לפליטים ולמהגרים. "בשבועות האחרונים ראינו את נציגי הממשלה מספרים חלקי אמיתות וחצאי שקרים לבית המשפט העליון במטרה להסתיר את תכנית הגירוש המסוכנת ואת ההשלכות שלה. זו זכותם של הציבור הישראלי ומבקשי המקלט להיות חשופים ולהעביר ביקורת ציבורית על תכניות של הכנסת בעת שהם חורצים גורלות", הוסיפו.

לדברי חבר הכנסת מוסי רז (מרצ), "הניסיון להסתיר מהציבור את פרטי הגירוש ללא כל צורך ביטחוני, ועוד בזמן פגרת הכנסת, מראה שהממשלה מבינה שהציבור התפקח ויעשה הכל כדי למנוע את הבושה. הפקעת זכות הציבור לדעת מקורה במשטרים אפלים שאין ביניהם ובין דמוקרטיה שום קשר".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6007822