ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

חלופה ל"חוק ההסתננות": 3 צעדים שישפרו את המצב של דרום תל אביב

תאריך: 8.11.14 מקור: א.ס.ף וארגונים שותפים

איפה הכסף? קבור בחולות!

ממשלת ישראל זורקת מאות מיליונים מכספי משלם המיסים על כליאה אסורה של 3,000 מבקשי מקלט (המכונים מסתננים) מתוך 41,000 שחיים בישראל. המדיניות הזאת לא מועילה בדבר לתושבי דרום תל אביב, ואף נפסלה פעמיים על ידי בג"ץ כיוון שאינה מתיישבת עם החוק הישראלי והבינלאומי. כיוון שמדיניות הממשלה נכשלה כישלון חרוץ, הגיע הזמן לספק פתרון אמיתי וחיים טובים יותר לתושבי דרום תל אביב. איך עושים את זה? ממש ככה:

1. שיקום התשתיות בדרום תל אביב

 כפי שציין גם מבקר המדינה, ההזנחה של דרום ת"א כל כך גורפת, שעולה חשש כי היא מכוונת. על משרדי הממשלה להשקיע מידית משאבים ותקציבים לטובת טיפול בתשתיות הפגומות, בליקויי הבטיחות ובחיבורים הפיראטיים לחשמל, למים ולגז המסכנים את חיי התושבים בדרום תל אביב.

2. מתן אשרות עבודה זמניות לזרים שאינם ברי הרחקה

גם כיום רוב מוחלט של מבקשי המקלט בישראל עובדים – ללא אשרות עבודה. הפיכת עבודתם לחוקית צפויה להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים, ולעצור את השחיקה בשכר המינימום, שנגרמת כתוצאה מהיווצרותו של כוח עבודה זול וקל לניצול בשוק.

מבקשי המקלט מתקשים כיום להשיג עבודה מחוץ לתל אביב, בשל מצבם החוקי המעורפל. אשרות עבודה חוקיות יפחיתו את חששם של מעסיקים ברחבי הארץ להעסיקם, ויגבירו את פיזור מבקשי המקלט ברחבי הארץ. ככל שהמצב הכלכלי בדרום תל אביב ישתפר ופיזורם של מבקשי המקלט בארץ יגבר – גם תחושת הביטחון האישי בדרום תל אביב תגבר.

ישראל מחלקת אשרות עבודה לעשרות אלפי מהגרי עבודה מדי שנה. עם זאת, ראשי המשק חוזרים וזועקים כי קיים מחסור אדיר בידיים עובדות בתחומים כמו מסעדנות, מלונאות, ניקיון, חקלאות ובניין. מתן אשרות עבודה למבקשי המקלט יחזק את העסקים בפריפריה הזקוקים לידיים עובדות, יגביר את פיזור האוכלוסייה, ויקל את הלחץ על דרום תל אביב. 

3. תגבור שירותי הבריאות והרווחה בדרום תל אביב

יש לתגבר את שירותי הרווחה והבריאות בדרום תל אביב, על מנת להפחית את הלחץ והעומס על המרפאות והלשכות הקיימות.

יש לאפשר למבקשי המקלט גישה לשירותי בריאות ורווחה בכל רחבי הארץ. הדבר יאפשר להם לממש את זכויותיהם הבסיסיות, יפחית מהעומס הקיים על שירותי הבריאות והרווחה בדרום תל אביב, וימנע התדרדרות של מקרי בריאות ורווחה לכדי מצבי חירום.

שלושת הצעדים הקטנים האלה מוכיחים שיש פתרון אחר למצב – פתרון פשוט, הוגן, חוקי, כלכלי, מוסרי ויעיל. ממשלה שבאמת מעוניינת לשפר את המצב בדרום תל אביב ובכלל, תממש אותם כבר מחר.  

לקריאת עתירות ופסיקת בג"צ

האם הפליטים שעברו במצרים זכאים לבקש מקלט בישראל?

בואו להכיר את המתנדבים שלנו