ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

חוק ההסתננות אושר סופית: תקופת הכליאה בחולות התקצרה לשנה

אליהו הרשקוביץ
תאריך: 8.2.16 מקור: הארץ, יהונתן ליס, אילן ליאור

חברי הכנסת אישרו היום (שני) סופית את חוק ההסתננות בגרסתו הרביעית, לאחר שסעיפים שונים בשלוש גרסאות קודמות של החוק נפסלו על ידי בג"ץ. החוק עבר בקריאה שנייה ושלישית ימים ספורים לפני פקיעת תוקפה של גרסתו הקודמת בהוראת בג"ץ. החוק החדש יגביל את שהיית מבקשי המקלט במתקן חולות לשנה. זאת בניגוד לגרסת החוק שנפסלה באוגוסט אשתקד, אשר התירה להחזיק אותם בחולות למשך שנה ושמונה חודשים.

לפי תזכיר החוק שקידמה הממשלה עד לאחרונה, לשר הפנים היתה אמורה להיות שמורה האפשרות להאריך את שהייתו של מבקש מקלט במתקן לשנה וחצי. אך בסוף ינואר החליט שר הפנים אריה דרעי, שנכנס אז לתפקידו, להקפיא את הסעיף הזה וכן שינויים נוספים שהוכנסו לתזכיר החוק, כך שההבדל היחיד בין החוק שאושר כעת לחוק הקודם הוא תקופת השהייה המקסימלית.

האופוזיציה לא הצליחה לנהל מאבק משמעותי נגד החוק החדש והוא אושר ברוב של 55 תומכים מול 32 מתנגדים. חברי יש עתיד, מרצ והמחנה הציוני הובילו את ההתנגדות לחוק. ח״כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) שאלה בדיון במליאה "למה משקיעים את האנרגיה בחוק במקום להתעסק עם הדבר האמיתי ולדבר מה עושים עם תושבי שכונות דרום תל אביב, איך משפרים את חייהם שהפכו לסיוט מתמשך". היא הוסיפה כי הממשלה לא משקיעה בשכונות דרום תל אביב.

לדברי ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "הצעת החוק הזו לא תהפוך את דרום תל אביב למקום שכל כך טוב לגור בו. היא גם לא תוציא את הפליטים ותביא להם פרנסה כך שאולי יעזבו את דרום תל אביב" גרמן הדגישה כי החוק מתייחס ל"אנשים שלא עשו שום דבר המנוגד לחוק, ואי אפשר להחזיר אותם לארץ המוצא כי שם נשקפת להם סכנת חיים". "מה מצפים מהפליטים האלה? שלא ישנו? שלא יאכלו? שלא יעבדו? הממשלה מפנה לב קר אל הקריאה שאומרת בואו נמצא פתרון הומאני", הוסיפה גרמן.

ח"כ מיכל רוזין ממרצ אמרה כי "נציגי הממשלה מציגים בחו"ל את פסיקות בג"ץ בנוגע למבקשי המקלט כתמונת המראה של הדמוקרטיה הישראלית ומתגאים בזה שבית המשפט פוסל חוקים שאינם חוקתיים ומגן על זכויות פליטים מיעוטים. ביד אחת הממשלה משמיצה את בג"ץ ומהצד השני משתמשים בזה בעולם כדי להראות עד כמה אנחנו מדינה מתוקנת" . ח"כ רוזין הוסיפה: "לצערי הרב מדיניות ההתעללות וההתעמרות במבקשי המקלט ממשיכה במדינת ישראל. אנחנו שוב מתעלמים מהתוכן והמהות של מה שבג"ץ אמר לנו".

 

http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.2845940