ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

חברת מועצת עיריית תל אביב נעלה מגרש כדורגל ומנעה ממבקשי מקלט לשחק

תאריך: 11.11.18 מקור: הארץ, בר פלג

חברת מועצת העיר תל אביב היוצאת, סוזי כהן צמח, נעלה במנעול ובשרשרת מגרש כדורגל בדרום העיר במשך כמה שבועות, ומנעה ממבקשי מקלט לשחק במקום. המגרש היה נעול לסירוגין בששת השבועות האחרונים, גם לאחר שעיריית תל אביב קיבלה תלונה בנושא לפני כשלושה שבועות. בשיחה עם "הארץ" אישרה כהן צמח את הפרטים ואמרה "אני אמשיך לנעול את השער ואני אמשיך לעשות פה סדר". לדבריה, החליטה לנעול את המגרש אחרי שתושבי השכונה התלוננו בפניה כי מבקשי מקלט גירשו אותם מהמקום והכו אותם. מעיריית תל אביב נמסר כי מדובר במגרש ציבורי הפתוח לכלל הציבור וכי העירייה "תפעל בחומרה נגד כל ניסיון של גורם לא מורשה להשתלט עליו". 

כהן צמח היתה הנציגה היחידה של סיעת דרום העיר במועצת העיר תל אביב, ונחשבת לפעילה בולטת נגד מבקשי המקלט בשכונות הדרום. היא התמודדה בבחירות המקומיות בחודש שעבר אך סיעתה לא עברה את אחוז החסימה. בסוף חודש ספטמבר הגיעה כהן צמח יחד עם פעיל נוסף משכונות הדרום למגרש הכדורגל החדש שנבנה בשכונת קריית שלום, שכולל דשא סינטטי ותאורה, ונעלה את הכניסה אליו. לאחר שננעל, ילדי האזור גילו פרצה בגדר ונכנסו למגרש דרכה. כמה ימים לאחר מכן, כיוון שנותר נעול, ביקשו הצעירים ממדריכי הנוער שלהם ללוות אותם למגרש כדי להימנע מעימותים. בסרטונים ובתמונות שהגיעו לידי "הארץ" נראה אחד הפעילים בעד הגירוש במגרש, וכן כהן צמח מחזיקה בידה שרשרת ברזל ומנעול, ומשוחחת עם שוטרים שהגיעו למקום. 

  • "הנערים טענו בפניי שלא היתה שום בעיה או אלימות לפני, ההפך, הילדים שיחקו ביחד" אמר אחד ממדריכי הנוער שמתנדב בספריית גן לוינסקי. "הילדים שאני עובד איתם פשוט הפסיקו להגיע לשם, כולם סובלים מהבריונות הזאת, גם הציבור שהיא מתיימרת לייצג". בן 18 ששיחק במגרש ושוחח עם "הארץ" אמר שכשהוצאו מהמקום, אמרה כהן צמח לצעירים כי המגרש הזה הוא לקהילה "שלה". "כולנו כמעט גרים בשכונת שפירא ואנחנו צריכים ללכת עד התקווה כדי לשחק כדורגל בערב", אמר, "אני בטוח שזה קרה מסיבה גזענית, אם נוותר ונשתוק היא תמשיך לנעול את המגרש". 
 

מדריכה נוספת מארגון א.ס.ף אמרה ל"הארץ" כי שמעה על נעילת המגרש מתלמיד כיתה י"ב במועדון הנוער של העמותה, ומאוחר יותר הגיעה בעצמה למקום וראתה אותו נעול. "בגיל הזה יש ילדים שכדורגל זה ממש חשוב להם. הוא עצמו לא אכפת לו מפוליטיקה או גזענות הוא ילד, הוא רק רוצה לשחק כדורגל", אמרה. "הוא טען שאמרו להם שזה רק בשביל ילדי השכונה ולא בשביל 'מסתננים'. התקשרתי לעירייה כמה פעמים כדי להגיש תלונה ל-106, שם אמרו לי שמעבירים את הפניה למינהל התרבות והספורט, בכירה במינהל התקשרה אליי, לקחה את המספר של אחד הילדים ומאז לא שמעתי ממנה". לדבריה, כשהגיעה למגרש ומצאה אותו נעול שיחקו בו ילדים שאמרו לה "סוזי אחראית פה על המגרש". "איך זה יכול להיות שאשה פרטית מגיעה על דעת עצמה לנעול מגרש וכולם בסדר עם זה?", הוסיפה "גם אם היתה אלימות, ולא היתה — זה מצדיק את ההתנהגות הזאת?"

כהן צמח טוענת כי המגרש, כמו מגרש נוסף בדרום העיר, נבנה בשנה האחרונה בעקבות בקשותיה. הוא נפתח רשמית בחודש שעבר, אך צעירים שיחקו בו עוד טרם נפתח רשמית. עלותו מוערכת לפי עיריית תל אביב בכמיליון וחצי שקלים. "הם גירשו אנשים שלנו מתוך המגרש, העיפו, למה נראה לך שאני אבוא ואוותר להם? בשביל מי עשיתי את המגרש הזה? לקהילה שלי", אמרה כהן צמח בשבוע שעבר. "להם בנווה שאנן יש מספיק מגרשים. שישחקו שם, הם לא יכולים לבוא ולהשתלט על כל דבר שעושים פה ובטח לא בצורה אלימה. אני במלחמה ואני אמשיך במלחמה". בשיחה עם "הארץ" הוסיפה "את האלימות כלפי אנשים פה אתם לא תסקרו, כי אז אתם תצאו גזענים". 

סיעתה של כהן צמח התמודדה בבחירות למועצת העיר בחודש שעבר, קיבלה 4,500 קולות ולא עברה את אחוז החסימה. הסיעה רצה תחת הססמה "לוקחים את הדרום בידיים", ודרשה את גירוש מבקשי המקלט משכונות דרום העיר. לאחר שנודע לה שלא נבחרה למועצת העיר כתבה כהן צמח בחשבון הפייסבוק שלה: "לא אשקר לכם, ודאי שאני מאוכזבת. אבל אני לא הולכת לשום מקום, כבר שנים רבות אני פעילת ציבור ושכונות, הרבה לפני שהייתי חברת מועצת עיר, ואני ממש לא מתכוונת להרפות מהמאבקים על דמותן של השכונות".

מארגון א.ס.ף נמסר: "שוב אנחנו עדים להתנהגות הבריונית והגזענית של סוזי כהן צמח, שמדברת כנציגת דרום ת"א, ובפועל לא עברה בבחירות המקומיות האחרונות את אחוז החסימה. כהן לא בוחלת בפגיעה ישירה בילדים ונערים בשם אידיאולגיה גזענית, ואף מתגאה במשימה שלה לפגוע במבקשי המקלט. עיריית תל אביב מודעת לנושא כבר זמן מה אך גוררת רגליים בטיפול בו. על העירייה להבטיח מיידית את פתיחת המגרש ולוודא שיישאר פתוח ונגיש לכלל ילדי השכונות". 

https://www.haaretz.co.il/news/local/1.6638138