ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

זרים מחו בת"א, מולם שוטרים בכפפות עור

Activestills
תאריך: 28.12.13 מקור: YNET, איתי בלומנטל

אלפי  מבקשי מקלט ממדינות אפריקה ולצדם ישראלים צעדו הערב (מוצ"ש) מגינת לוינסקי בדרום תל אביב לכיכר רבין. בצעדה נשאו המפגינים נרות ושלטים במחאה על כליאתם של חבריהם ללא משפט בכלא "סהרונים" ובמתקן "חולות" שנחנך בחודש שעבר. איברהים מאריתראה שהשתתף בהפגנה: "אני לא יכול לחזור לאריתראה כי יהרגו אותי, יש בעיה פוליטית קשה. אם הייתי יכול לחזור הביתה הייתי כבר חוזר מזמן". שוטרי מג"ב ששמרו על הסדר הגיעו מצוידים בכפפות עור שחורות, אך דוברת המשטרה מסרה כי השוטרים לא קיבלו הנחיה לחבוש כפפות שכאלה.

לדברי איברהים, "לפי מה שאומרים בחדשות, ישראל רוצה לגרש אותנו בשביל 500 דולר. משטרת ההגירה כל הזמן עוצרת אותי והם לא מאפשרים לי לחיות כמו בן אדם".

"אנו מוחים על התעלמותה של ממשלת ישראל מהחוק הבינלאומי ומכללי המוסר הבסיסי", אמרה ל-ynet עו"ד יפעת סולל, ממארגני ההפגנה מטעם "בית העם". לדבריה, "הממשלה אינה מאפשרת הגשת בקשות והכרה במבקשי המקלט כפליטים. אנו מוחים על צייד האדם שנעשה כאן בימים האחרונים, שכל מטרתו לעורר פחד ולהסית לשנאה. זו השעה שצריכים לייצר פתרונות גם למבקשי המקלט וגם לתושבי דרום תל אביב שמופקרים מזה שנים".  

מוחמד מסודן הוסיף: "במדינה שלנו יש הרבה הרוגים כל הזמן ואי אפשר לחזור. לא באנו לפה לעבוד אלא אנחנו מנסים לשרוד וממשלת ישראל לא נותנת לנו לחיות. הרבה חברים שלי נעצרו ואני פוחד שגם אותי יעצרו כשהויזה שלי תיגמר".

ז'אק זיאד, מבקש מקלט מדרפור, נשא נאום בעברית מול אלפי המפגינים בכיכר רבין: "עליתי מדרפור ב-2007 ואני רוצה להגיד תודה לכל הישראלים שבאו לתמוך בנו. אנחנו רוצים שיכבדו את הזכויות שלנו כפליטים במדינת ישראל. עלינו לארץ כי יש מלחמות במדינות שלנו ואנחנו לא יכולים לחזור הביתה. אני רוצה להגיד לכל חברי הכנסת - אל תשכחו שגם אתם הייתם פליטים לפני שהוקמה המדינה שלכם. יש לנו משפחות, בתים, רכוש וילדים במדינות שלנו. אנחנו לא כאן כדי למצוא עבודה. אני פונה לראש הממשלה שיתערב ויאפשר לנו להיות כאן עד שנוכל לחזור לארץ שלנו".

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4470472,00.html