ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

ועדת הבחירות נזפה בסיעת הליכוד בת"א: "נהגה בחוסר תום לב בדרגה גבוהה"

תאריך: 26.10.18 מקור: הארץ, בר פלג

ממלא מקום יו"ר ועדת הבחירות, השופט ניל הנדל, דחה היום (ראשון) את עתירת מרצ והמטה למאבק בגזענות נגד קמפיין "זה אנחנו או הם" של הליכוד בתל אביב. עם זאת, השופט הנדל הטיל הוצאות משפט בסך 45 אלף ש"ח על סיעת הליכוד בתל אביב ונזף במפלגה עקב מה שהגדיר כ"חוסר תום לב בדרגה גבוהה תוך התחכמות מכוונת".

לפני כשבועיים מחקה הוועדה את העתירה בטענה שהיא מיותרת, כיוון שהכרזות של הליכוד ירדו. שבוע לאחר מכן הדיון חודש לאחר שהמטה למאבק בגזענות ומרצ שלחו תמונות שבהן נראות הכרזות תלויות שוב, הפעם על כיסויי מושבים במוניות שירות בעיר.

ההחלטה מסתמכת בין היתר על חוות דעת מטעם היועץ המשפטי לממשלה, אותה כתבה עו"ד ליאורה וייס-בנסקי מפרקליטות המדינה. בחוות הדעת נכתב כי לפי חוק דרכי תעמולה ליו"ר ועדת הבחירות אין סמכות לתת צו מניעה לקמפיין. במשרד היועמ"ש טענו כי המודעות אינן עומדות במבחן הוודאות הקרובה שנקבע בחוק - כלומר, אם קיימת ודאות קרובה שהפרסום יביא לפגיעה חמורה בשלום הציבור וברגשות האוכלוסייה המוסלמית. 

בליכוד הסבירו כי לשיטתם העתירות כוונו רק כנגד "מודעות שנתלו על גבי שלטי חוצות בתחנות אוטובוסים ועל גבי מוניות", וכי אלה אכן הוסרו, ואילו המודעות שעודן תלויות הן "על גבי מושבי ראש של כיסאות ישיבה במונית שעל פי ההסכם עם הספק יירדו ב-1.11". עוד ציינו בליכוד כי על אף שהכיתוב בפרסומות שהורדו ובפרסומות שעודן מתפרסמות זהה, יש הבדל בין הקמפיינים, המתבטא בהיעדרן של תמונות דגל ישראל והדגל הפלסטיני מהמודעות שעודן מתפרסמות.

השופט הנדל אמר על כך: "עולה כי הליכוד נהגה, במצב הטוב, בחוסר תום לב דיוני בדרגה גבוהה, תוך התחכמות מכוונת. במצב החמור יותר ניתן להציג את התנהלותה כמצג שווא ביודעין". הוא הסביר כי העתירות לא כוונו רק כלפי סוגים מסוימים של שלטי פרסומת אלא כלפי כל הפרסומים. "התנהלות מעין זו רחוקה מלהיות ראויה", סיכם.

ממרצ תל אביב-יפו נמסר: "הליכוד שיקר ביודעין לוועדת הבחירות המרכזית, ולא רק ש'נהג בחוסר תום לב ברמה גבוהה תוך התחכמות מכוונת', כדברי השופט, אלא גם עסק בתעמולת בחירות גזענית ומכוערת באופן מכוון. מרצ תל אביב-יפו תשקול את האפשרויות המשפטיות העומדות לזכותה על מנת למצות את הדין מול סיעת הליכוד בעיר. בסיעת מרצ קוראים לתושבות ותושבי תל אביב לצאת להצביע בבחירות ביום שלישי על מנת לשמור על תל אביב חופשית מהשנאה, הגזענות והשקרים של הליכוד".

מהמטה למאבק בגזענות נמסר: "אנו מברכים על החלטת כבוד השופט הנדל אשר הוקיע את התנהלותה הפסולה של רשימת הליכוד בתל אביב-יפו. לצד הקביעה כי אין ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית הסמכות להורות על הסרת השלטים במקרה זה, נקבע כי בנסיבות בהן תעמולת בחירות כוללת מסרים חמורים של גזענות תקום סמכות ליו"ר ועדת הבחירות להורות על הסרת התעמולה. אנו נמשיך לפעול נגד תעמולה המסיתה לליבוי יצרים על יסוד לאומי-אתני, המביאה עמה איבה ומעמיקה את תהום השנאה והפילוג בין ערבים ליהודים".

מהליכוד תל אביב לא נמסרה תגובה.