ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

השר דרעי הנחה: יגורשו נתיני הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

תאריך: 9.10.18 מקור: חדשות 10, מאיה איידן

רשות האוכלוסין וההגירה פרסמה שלשום (ראשון) באתר האינטרנט שלה הודעה לפיה מדיניות ההגנה הכללית הזמנית כלפי נתיני הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, שבמסגרתה לא התרחשו גירושים מישראל – בוטלה לפי הנחיית שר הפנים אריה דרעי. כעת על הנתינים הזרים לצאת מישראל תוך 90 יום. המוקד לפליטים ומהגרים התריע לאחר פרסום ההודעה כי המצב בקונגו עשוי לסכן את חיי המגורשים, דרש לבחון את בקשות המקלט הפרטניות ולהמתין להתייצבות המצב במדינה.

בהודעה שפרסמה היחידה לסיוע ליציאה מרצון במנהל אכיפה וזרים שברשות האוכולסין וההגירה, נמסר כי מבדיקה שערכה הרשות יחד עם משרד החוץ עולה שאין מניעה להרחיק את נתיני הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בחזרה למולדתם. שר הפנים דרעי, כך לפי ההודעה, הנחה כי "מדיניות ההגנה הזמנית הכללית שהייתה נהוגה עד כה כלפי נתיני קונגו אינה נדרשת עוד" ולאור זאת הורה כאמור לבטלה.

משמעות ההחלטה, כפי שפרסמה הרשות, היא שהנתינים הקונגולוזים השוהים בארץ יצטרכו לעזוב את ישראל ב-5 לינואר 2019 לכל המאוחר, ולאחר תאריך זה יינקטו נגד הנשארים פעולות אכיפה. בהתאם, רשות האוכלוסין וההגירה לא תנפיק רישיונות שתוקפם יימשך לאחר מועד זה. במשרדי היחידה לסיוע ליציאה מרצון, כך נכתב בהודעה, יסייעו העובדים לנתיני קונגו השוהים בארץ לשוב למדינתם.

כאמור במוקד הסיוע לפליטים ומהגרים ביקרו את החלטת המשרד ותהו כיצד הרשות הסירה את ההגנה הקבוצתית מאזרחי קונגו ששוהים בארץ, אפילו מבלי להודיע לקהילת מבקשי המקלט אלא "באמצעות הודעה שעלתה לאתר הרשות בשקט ובחשאי".

במוקד הסיוע הסבירו כי בקונגו משתוללת מחלת האבולה וכן מתרחשים בה פשעי מלחמה ועימותים אלימים שעשויים אף להפוך למלחמת אזרחים בהינתן כי הבחירות הארציות צפויות להתקיים בעוד כחודשיים.

"רבים בקהילה הקונגולוזית הגיעו לישראל בתחילת שנות ה-2000 כדי להימלט מהמלחמה האכזרית שעדיין מפוררת את מולדתם ורבים מהם נמלטו מרדיפה אישית", נמסר ממוקד הסיוע. "מדובר במחדל נוסף של רשות האוכלוסין וההגירה, שבמשך למעלה מעשור גררה רגליים ונמנעה מלהכריע בבקשות מקלט של 208 אזרחי קונגו. כעת היא דורשת מהם לשוב למדינה מסוכנת שמצבה עדיין לא התייצב. ישראל מבקשת, שוב, לבצע גירוש פושע ונמהר, אסור לה לחזור על טעויות העבר".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה לטענות: "ההודעה פורסמה באתר הרשות בשפות הרלוונטיות לאוכלוסיית היעד, שככל הידוע לנו חשוף לאלפי גולשים ובוודאי אינו 'חשאי'. זהו ערוץ תקשורת רשמי וכך מקובל לפרסם הודעות לציבור. נבהיר כי בקשות המקלט של קונגלזים נבחנות באופן פרטני כבכל בקשה למקלט ואין לזה כל קשר להסרת ההגנה הקבוצתית. מעבר לזה, ההחלטה נסמכת על חוות דעת מקצועית שנערכה בידי משרד החוץ וכל טענה אחרת היא חסרת בסיס".

https://www.10.tv/news/173747