ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הפעילים למען גירוש מבקשי המקלט דחו הצעה משופרת של האו"ם

תאריך: 18.6.18 מקור: ערוץ 10, ברק רביד

גירוש מבקשי המקלט: בלשכת ראש הממשלה טענו רק לפני חודש כי ישראל אינה מקדמת עוד את המגעים עם האו"ם על הסכם להעברת מבקשי מקלט למדינות במערב, אך לחדשות עשר נודע כי לבקשת לשכת ראש הממשלה נפגשו לפני שלושה שבועות בחשאי בכירים במשרד הפנים עם פעילים למען גירוש מבקשי המקלט וניסו לשכנע אותם לקבל את ההצעה המשופרת של נציבות האו"ם לפליטים.

הפגישה נועדה לנסות ולהשיג את תמיכת הפעילים למען הגירוש בהצעה המשופרת כדי למנוע הישנות של המשבר סביב החתימה הקודמת על ההסכם עם האו"ם שבעקבותיה החלה מחאה חריפה של הפעילים ושל גורמים רבים בימין. בעקבות המחאה הזו החליט אז ראש הממשלה נתניהו לחזור בו מההסכם והודיע על ביטולו.

ההצעה המשופרת כללה הוצאה של יותר מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות בפרק זמן קצר יותר. בפגישה אמרו בכירי משרד הפנים לפעילים למען הגירוש כי כדאי להם לקבל את ההצעה המשופרת של האו"ם ולגבות את המהלך כיוון שבלעדיו יימשך המצב הנוכחי שבו כל מבקשי המקלט יישארו בדרום תל-אביב עוד תקופה ארוכה.

כמה מהפעילים שהשתתפו בפגישה עם בכירי משרד הפנים נפגשו בנפרד גם עם אנשי נציבות האו"ם לפליטים כדי לברר עד כמה משופרת ההצעה החדשה ובסופו של דבר, החליטו לדחות גם את ההצעה המשופרת של האו"ם.

שפי פז, ממובילות המאבק לגירוש מבקשי המקלט, אמרה לחדשות עשר כי השיפורים היו מעטים וקוסמטיים וכללו הגדלת מספר מבקשי המקלט שייצאו מישראל בכ-1,500-1,000 איש וצמצום פרק הזמן שבו הם יוצאו מישראל בחצי שנה עד שנה. פז סיכמה: "אין למתווה שום היתכנות לצאת לפועל ואנחנו ממשיכים להתנגד לו".

https://www.10.tv/news/165901