ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

הסתיימה שביתת המהגרים מאפריקה; יותר מ-1,000 נקראו לחולות

Activestills
תאריך: 12.1.14 מקור: הארץ, אילן ליאור

רוב האפריקאים המתגוררים בישראל שבו היום (ראשון) למקומות עבודתם, לאחר שמובילי מחאת המהגרים החליטו להפסיק את השביתה עליה הכריזובשבוע שעבר מתוך דאגה לפרנסת העובדים וליכולתם לקיים את עצמם ואת משפחותיהם. בשביתה השתתפו עשרות אלפי מהגרים, שדרשו לבטל את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, להפסיק את המעצרים, לשחרר את המהגרים הכלואים מכוח החוק ולבחון את בקשות המקלט של אזרחי אריתריאה וסודאן. היום נודע גם שבשבועיים האחרונים הורתה רשות האוכלוסין וההגירה ליותר מאלף מהגרים החיים בערים להתייצב תוך 30 יום במתקן השהייה חולות.

"הפסקנו את השביתה, אבל אנחנו עדיין ממשיכים את המאבק", אמר היום אחד ממובילי המחאה, מועתסם עלי, אזרח סודאן. "יש לנו שיתוף פעולה עם העסקים. הם אמרו 'אנחנו תומכים בכם, אבל תעזרו גם לנו'. אז אמרנו שמי שרוצה, שיחזור לעבוד ויעזור להם". הוא הוסיף כי הוחלט להקפיא לכמה ימים את פעולות המחאה בשל מותו של אריאל שרון. ביום רביעי צפויה להתקיים הפגנה שנדחתה משבת, שבה יצעדו נשים אפריקאיות וישראליות מגן לוינסקי אל ביתו של שר הפנים גדעון סער. היום יחלו מארגני המחאה להפיץ טפסים להגשת בקשת מקלט בקרב המהגרים, אך טרם הוחלט אם יימסרו למשרד הפנים או לאו"ם.

לצד זאת, לעמותת קו לעובד הגיעו אתמול עשרות תלונות של אפריקאים ששבתו בשבוע שעבר, על כך שמעסיקיהם אינם מוכנים לקבל אותם בחזרה לעבודה, או שדורשים מהם להרע את תנאי העסקתם. "הגיעו למשרד קבוצות עובדים, וטלפונים מאילת של כאלה שאמרו להם 'אל תחזרו, אנחנו רואים בשביתה הזאת התפטרות בלי הודעה מוקדמת'. היו שני מקרים של מהגרים שנתנו להם אולטימטום - או שתסכימו להרע את התנאים או שתפוטרו בלי פיצויים והודעה מוקדמת", סיפרה נועה קאופמן, רכזת תחום מבקשי מקלט בקו לעובד. "ננסה לנהל משא ומתן עם המעסיקים כדי להחזיר אותם לעבודה. האנשים האלה לא רצו לעזוב את העבודה, הם שבתו".

עו"ד מיכל תאג'ר, היועצת המשפטית של קו לעובד, אומרת כי העמותה שוקלת לנקוט צעדים משפטיים כדי למנוע פיטורים. "מעסיקים לא יכולים לקפוץ על הצרה הזו שהתרגשה על מבקשי המקלט ולנצל אותה כדי להפחית בתנאים שלהם. הם אומרים למעשה 'אנחנו יכולים לפטר אתכם, אז או שתפוטרו - או שתסכימו למחיקת ותק, להרעת תנאים, או לשלל דברים אחרים'". לדבריה, "השאלה המשפטית היא עד כמה השביתה הזו מוגנת. הם אמנם עובדים לא מאורגנים, אבל יש ארגון גג שהכריז על השביתה הזאת. היו תקדימים באירופה לשביתות של קבוצות אוכלוסייה שמחו נגד צעדים של השלטון, שפגעו באופן ישיר באנשים ההם. השביתה הזאת היא שביתה פוליטית. אנחנו חושבים שפיטורים אחרי שביתה שנמשכה שבוע נגד חוק שפוגע בדבר הבסיסי ביותר - החירות ויכולת העבודה שלהם - אלה פיטורים שלא נעשים בתום לב".

גם היום השתרך מחוץ לקרית הממשלה בתל אביב תור ארוך של מהגרים מאפריקה שביקשו לחדש את אשרות השהייה הזמניות שלהם בישראל. אחד הממתינים בתור היה עמנואל, אזרח אריתריאה, ממובילי המחאה. לדבריו, זו הפעם השלישית שניסה לחדש את האשרה שתוקפה פג לפני שלושה שבועות, אך בפעמים הקודמות לא הצליח להיכנס ללשכה בשל העומס. "היה לי תור, המאבטח הראשון העביר אותי, השני אמר לי 'אתה מנהיג את כל ההפגנות והשביתות, התראיינת בערוץ 2, אני אראה לך מה זה'". הוא סיפר כי המאבטח קרע את הפתק שעליו תאריך הזימון שלו לחידוש האשרה, והבהיר לו שלא יאפשר לו להיכנס. הוא קרע את המספר, אמר 'לך הביתה' והתחיל לצעוק עלי".

עמנואל, בן 34, המתגורר בארץ במשך שש שנים, המתין בתור ללשכה יחד עם רעייתו ובתו התינוקת. בעקבות פניות התקשורת לרשות האוכלוסין וההגירה, ניגשה אל עמנואל נציגה מטעם הרשות והציעה לו תור לשבוע הבא, אך הוא סירב לקחת את הפתק. "מצאתי את עצמי היום באריתריאה", אמר עמנואל בשיחה עם "הארץ". "אם מתחילים לאיים עלי, מה יש לי לקחת מספר? אמרתי לה שאני לא אקח מספר פעם רביעית. אני ברחתי מאריתריאה בגלל שאמרו לי את הדברים האלה - אתה לא תדבר נגד הממשלה, אתה לא תשאל שאלות, ופה מתחילים להגיד לי אל תדבר בטלוויזיה ואל תנהיג מחאה ושביתות? אני נלחם עם הממשלה נגד החוק החדש שלה, ואני לא אפסיק את זה. מה שיקרה יקרה".

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה כי מי שהתעמת עם עמנואל היה מאבטח של קריית הממשלה ולא עובד הרשות. "עמנואל בא ללשכת הרשות בתל אביב לחדש את אשרתו, יחד עם מסתננים רבים שממהרים לחדש את אשרתם בימים אלה, לאחר שלא עשו זאת בחודשים האחרונים כמתבקש. על מנת לווסת את הקהל הרב המבקש לחדש אשרה, נמסר לעמנואל כי יוכל להגיע ביום ראשון הבא לחדש את אשרתו. עמנואל סירב לקבל את ההודעה עם תאריך הזימון לשבוע הבא, אשר מהווה גם אישור לאי-אכיפה על שהותו עד לתאריך הנקוב בהודעה". מנגד, נמסר מאבטחת קרית הממשלה כי בתקרית היה מעורב סדרן של רשות האוכלוסין וההגירה ולא מאבטח של קרית הממשלה.

 

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2215381