ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המלכוד של מבקשי המקלט שחלו בצהבת

תאריך: 24.8.17 מקור: הארץ, שקד אורבך

הטיפול במבקשי מקלט שחלו בצהבת נפסק עם שחרורם ממתקן חולות או אחרי שהם מאבדים את כושר העבודה. התוצאה: התלקחות המחלה

סולימאן אל־סדיק, בן 39, מודאג כי אינו יודע היכן ילך לישון מחר בלילה. מאז שאובחן כחולה בצהבת נגיפית הוא לא מסוגל לשוב לעבודתו במזבלה בקרית אתא וכל יום הוא שוהה בביתו של חבר אחר. "ב–2015 הלכתי לבית חולים בילינסון כי הרגשתי לא טוב. במיון אמרו לי, 'אין לך דם בפנים, איך אתה הולך ככה?' ואז סיפרו שיש לי בעיות בכבד", אמר בשיחה עם מוסף "הארץ".

אל־סדיק, כמו מבקשי מקלט אחרים, נקלע למלכוד. הם החלו לקבל את הטיפול התרופתי שהומלץ להם, אם במסגרת ביטוח רפואי פרטי או במסגרת השהות במתקן הכליאה חולות, אולם הטיפול התרופתי הופסק באחת עם הפסקת הביטוח או עם השחרור ממתקן חולות. כתוצאה מהפסקת הטיפול התרופתי התלקחה המחלה והמצב הרפואי שלהם הוחמר.

למשרד הבריאות חסרים נתונים על מספר החולים בצהבת נגיפית בקרב מבקשי המקלט, משום שאינם חברים בקופות החולים. אבל בארגון רופאים לזכויות האדם מזהירים מעלייה משמעותית במקרים המאובחנים — 12 מהם אובחנו כנושאים את הנגיף המידבק בשלושת החודשים האחרונים, רובם עם דלקת כבד (צהבת) מסוג B. "לפי הנתונים מלפני חודש וחצי, רק אצלנו יש בערך 40 בני אדם שאובחנו עם צהבת B ו-C" אמרה ד"ר זואי גוטצייט, מנהלת המחלקה לחסרי מעמד בארגון.

לדברי גוטצייט, "כשאדם חולה ומאבד את כושר העבודה הוא לא מבוטח בביטוח 'עובדים זרים' יותר. כך למעשה הוא נותר כאן בלי טיפול רפואי, חולה ואין לו דרך לקבל תרופות. אני לא רוצה להישמע דרמטית, אבל זאת האמת, לבן אדם לא נותר אלא לחכות למותו".

ג'ון פיץ, בן 34, מדרום סודאן, עוד מסוגל לעבוד. הוא נדבק בנגיף כבר ב–2004, אך מחלתו לא אובחנה עד שקיבל טיפול רפואי בישראל ב–2016. "הלכתי לאיכילוב כי היו לי כאבים בלב, ושם אמרו לי שיש לי צהבת נגיפית", סיפר. פיץ מקבל ביטוח בריאות דרך מקום העבודה שלו, אך לדבריו הביטוח אינו מכסה את עלות התרופות. "אני עובד במלון קטן ליד שגרירות אתיופיה בתל אביב. יש לי ביטוח בריאות, אבל כשאני הולך למרפאה אומרים לי שהוא לא מכסה את הטיפול במצב שלי", הסביר.

לדברי ד"ר גוטצייט, הפתרון נמצא בידי משרד הבריאות. "לפני כמה שבועות מת מטופל. זה מוחשי, אנחנו רואים את הדברים האלה, אלו אנשים שנמצאים במלכוד", אמרה. "אם תגובש מדיניות כלפי מבקשי המקלט — הבעיות יטופלו. זאת לא מגפה, זאת תופעה שטבעי שתקרה כשלא מקבלים טיפול רפואי". לדבריה, בתי החולים סופגים הפסדים משום שהם מחויבים לאשפז מבקשי מקלט שמצבם הידרדר לכדי שחמת בכבד וסרטן. "מצד שני, אם משחררים אותם, זה עם כל מיני המלצות שאין להם דרך לממש", הוסיפה.

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות מקדם מהלך של הסדר ביטוחי לכלל הזרים שאינם בני הרחקה (מאריתריאה וסודן), אשר במסגרתו יינתן מענה כוללני לצרכים הרפואיים של הזרים, כולל רפואה מונעת וטיפול על פי קריטריונים רפואיים מקובלים".

https://www.haaretz.co.il/magazine/tozeret/.premium-1.4384954