ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המחוקקים נרתמו לטובת דרפור

תאריך: 19.2.07 מקור: nrg, גיל חורב

למרות הביקורת הציבורית והבינלאומית, מדינת ישראל מסרבת להשתכנע: 200 פליטים מרצח העם בדרפור שבסודן עדיין מוחזקים בבתי הכלא השונים ברחבי הארץ, וממתינים שהממשלה תקבל החלטה לגבי גורלם. אתמול באו כמה מחוקקים לפגוש ב-50 מאותם אסירים אומללים בכלא מעשיהו. 

אל המשלחת של הח"כים הצטרפו ארגוני זכויות אדם ונציגי תקשורת בינלאומית, שמגלים עניין רב במצבם של פליטי דרפור שמגיעים לישראל. תשומת לב מיוחדת משך עלי, פליט בן 31, שהיה כלוא במעשיהו במשך שנה ושלושה חודשים. לפני שלוש שנים הוא נמלט על נפשו מהכפר שבו גר בדרפור לאחר שהצבא הסודני פלש לכפר והחל לחסל את תושביו. 

במהלך שלוש השנים האחרונות הוא איבד לחלוטין את הקשר עם הוריו ועם חמשת אחיו ואחיותיו. לישראל הוא הגיע לאחר שהייה קצרה במצרים. בזמן שישב בכלא מעשיהו נודע לו כי אחד מאחיו הצעירים נמצא גם הוא בישראל ואף שוהה בכלא מעשיהו, באגף אחר. 

במשך שישה חודשים ישבו השניים באותו כלא ולא התראו. הקשר היחיד שנוצר ביניהם היה דרך הטלפון. לפני כחודש שוחרר עלי מהכלא למעצר יישוב בקיבוץ מעלה החמישה, שם הוא קיבל עבודה בבריכה של המלון. מאז הוא מנסה לפגוש באחיו הצעיר, אולם החוק הפלילי בישראל קובע כי אסיר לשעבר לא יכול לחזור לבית הכלא לביקורים. 

"מי שסירבה לשכב איתם - נרצחה מיד"

היום הוא הגיע בחסות השדולה למען פליטי דרפור וארגוני זכויות אדם כדי לפגוש לראשונה את אחיו. "אני מאוד מתרגש, לא ראיתי אותו כבר שלוש שנים", מספר עלי ל-nrg מעריב. "אנחנו לא יודעים מה עלה בגורלם של ההורים והאחים שלנו, וכל מה שנשאר לנו זה אחד את השני. אני מנסה לפעול שישחררו גם אותו לקיבוץ, כדי שלפחות נוכל להיות ביחד". 

כשנכנס עלי לתאו של אחיו בכלא, חיבקו השניים זה את זה בעיניים דומעות. גם לאחר שעה ארוכה של ביקור הם סירבו להיפרד. עלי הבטיח לאחיו הצעיר שיעשה כל שביכולתו לשחרר גם אותו. 

עלי ואחיו יכולים לנחם זה את זה ולקוות שמדינת ישראל או מדינה מערבית אחרת תכיר בסבלם ותיתן להם אשרות שהייה. עבור מוניר (שם בדוי), בן 26, זה כבר מאוחר מדי. כמעט כל משפחתו

 

הגרעינית והמורחבת חוסלה על ידי הסודנים. 31 בני אדם, בהם נשים וילדים, וגם אחיו הקטנים. 

מוניר ניסה לספר לחברי הוועדה ולתקשורת על הגהינום שעבר עליו ועל בני כפרו, אולם נחנק מדמעות בכל פעם שסיפר על בני משפחתו. "מטוסים סודנים הפציצו את הכפר שלי וכל המשפחה שלי נהרגה", הוא סיפר בבכי לחברי הכנסת. "אחר כך הגיעו החיילים, שהרגו את כל הילדים והצעירים, וריכזו את הנשים בצד. מי שסירבה לשכב איתם - נאנסה ונרצחה במקום. הערבים הסודנים רוצים להרוג את כולנו, את כל האפריקנים, ולא להשאיר אף אחד מאיתנו בחיים". 

לזכור את ההיסטוריה

למרות הזוועות שחווה, ידיעה על כך שאימו ואחת מאחיותיו הצליחו להימלט למחנה פליטים של האו"ם הפיחה בו תקווה מחודשת. "מתייחסים אליי טוב אבל אני מפחד ממה שיהיה מחר", מספר מוניר על מצבו בכלא, כשהוא לא מצליח לעצור את הדמעות. "אין לי לאן לחזור. הכפר שלי הושמד ואני לא יודע מה יהיה איתי ואם אי פעם אפגוש את אמי ואת אחותי". 

איש מהנוכחים לא נשאר אדיש לסבלו של מוניר. יו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת, ח"כ רן כהן (מרצ), הפציר בממשלה להחליט על שחרורם של פליטי דרפור מבתי הכלא בישראל. "לא מדובר בפושעים או בעבריינים, אלא בקורבנות של טיהור אתני", אמר. "לא ייתכן שמדינת העם היהודי תתעלם מסבלם של האנשים האלה. הממשלה לא קיבלה החלטה לגביהם, והם יושבים בכלא ולא ניתן לזה לעבור לסדר היום". 

יו"ר השדולה למען פליטי דרפור בכנסת, ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), תקף בחריפות את השמועות שנפוצו על כך שחלק מהפליטים הם פעילי אל-קאעידה. זאת לאחר שמפקד כלא מעשיהו, רמי עובדיה, אמר כי לא קיבל כל מידע מודיעיני על סיכון ביטחוני מקרב מי מהפליטים. 

"מדובר בקורבנות של רצח עם", אמר ארדן. "אנחנו, היהודים, צריכים להיות אות ומופת לעולם בגלל ההיסטוריה שלנו". ארדן הבטיח להביא לשולחן הכנסת הצעה לשינוי החוק כך שכל פליט יקבל הגנה ממדינת ישראל, גם אם יגיע ממדינת אויב כגון סודן. 

יפעלו למענם

ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) פנה לכלי התקשורת הזרים והבהיר שכל הח"כים שנכחו בביקור מהסיעות השונות יפעלו לשחרורם של פליטי דרפור מהכלא, זאת על רקע הביקורת באו"ם נגד החלטתה של ישראל להושיבם במעצר. 

עד היום הגיעו לישראל מעט יותר מ-300 פליטים מדרפור, ומרגע הגעתם הם נעצרים תוך שימוש בחוק מניעת הסתננות המאפשר כליאה של נתין של מדינת אויב מבלי שזכה לביקורת שיפוטית. 

בעקבות עתירות לבג"ץ, מינה שר הביטחון עמיר פרץ יועץ שבסמכותו להמליץ על שחרורם של פליטים למושבים ולקיבוצים עד אשר יימצא פיתרון של קבע במדינה שלישית. עד כה שוחררו בדרך זו 90 פליטים. עוד 210  ממתינים שעניינם יתברר.