ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המחאה שלנו נגד הגירוש: התעוררות החברה האזרחית נגד גירוש מבקשי מקלט (אוגוסט 2018)

תאריך: 14.10.18 מקור: היאס ישראל

דו"ח מטעם הארגון היא"ס-ישראל על המאבק האזרחי נגד תכנית גירוש מבקשי המקלט מישראל, שהתקיים בין החודשים ינואר-אפריל 2018. במחאה השתתפו מבקשי מקלט, אזרחים מכל רחבי הארץ וכן ארגוני זכויות האדם בישראל. עמותת א.ס.ף לקחה חלק פעיל במאבק נגד הגירוש.

על פעילות א.ס.ף מתוך הדו"ח: 

א.ס.ף והמוקד לפליטים ולמהגרים קיימו קמפיין משותף נגד הגירוש שהתנהל בין החודשים ינואר לאפריל 2018, וכלל פעולות רבות במרחב הציבורי ובאמצעי התקשורת השונים. במסגרת הקמפיין הפיקו הארגונים תוצרים שפורסמו ברשתות החברתיות, כגון סרטונים וכרזות, לצורך הגברת הנראות של המאבק והעברת המסרים שלו לציבור הרחב.

כמו כן, התקיימו אירועים ומיצגים פוליטיים-אמנותיים להסברה ולפרסום ההפגנות הגדולות נגד הגירוש. באירועים שנעשו בפריסה ארצית בשיתוף עם התנועות "עוצרים את הגירוש ו"עומדים ביחד" יצאו לשטח מאות פעילים לערים וישובים ברחבי הארץ, על מנת להסביר לציבור על תכנית הגירוש וסכנותיה - ועל פתרונות אלטרנטיביים כגון קליטה ומתן זכויות. האירועים היוו פלטפורמה לגיוס מצטרפים חדשים למאבק ולפרסום ההפגנות הגדולות נגד הגירוש בתל אביב. נוסף על כך, בהיותם של הארגונים בעלי נוכחות חזקה ברשתות החברתיות, הם דאגו להפיץ ולשתף לעשרות אלפי העוקבים שלהם את מגוון הפעילויות נגד הגירוש ברחבי הארץ שנעשו ביוזמת פעילים עצמאיים וארגונים אחרים. 

מערכי הדוברות והתקשורת של א.ס.ף והמוקד לפליטים ולמהגרים עמדו בקשר רציף עם גופי תקשורת מקומית ועולמית, ובכך קידמו וחיזקו את הנראות התקשורתית של המאבק בארץ ובעולם. הארגונים פעלו לאספקת מידע שוטף לעיתונאים, וכן תרמו לחיבור של גופי התקשורת השונים עם מרואיינים מקהילות מבקשי המקלט.

ככלל, הצוותים המקצועיים של א.ס.ף והמוקד לפליטים ולמהגרים היוו מקור מידע שוטף עבור פעילים רבים בהתארגנויות ותיקות וחדשות כאחד, ותפקדו כגורם מתאם, מתווך ומייעץ במאבק נגד הגירוש.