ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה תוותר על ריביות וקנסות שהוטלו על מעסיקים של מבקשי מקלט

תאריך: 15.5.18 מקור: דה מרקר, טלי חרותי-סובר

בג"ץ פסק בספטמבר כי על מעסיקים לשלם היטל של 20% משכרם של מבקשי מקלט בעלי רישיון שהייה זמני, בדומה לתשלום עבור העסקת עובדים זרים. עוד נקבע כי חובת התשלום תחול עד שש שנים אחורה. רשות המסים מיהרה להוציא שומות גדולות ורטרואקטיביות - ועסקים רבים טענו כי הן ימוטטו אותן סופית.

לאחר סדרת דיונים בוועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, הוסכם היום (ג') על הסדר לתשלום החובות בגין היטלי העבודה למבקשי מקלט. ההסדר צפוי להוריד את סך החובות לבעלי העסקים בכ-40% בממוצע.  

על פי ההסדר יבטלו הריביות לאורך כל התקופה וכן הקנסות שהוטלו על ההיטלים - מה שיביא לכך שסכום החוב ירד בעשרות אחוזים.

העסקים יחולקו ל-3 סוגים: עסק עם מחזור של יותר מ-20 מיליון שקל ישלם עד סוף יוני 45% מהחוב; עסקים בעלי מחזור של 5 עד 20 מיליון שקל ישלמו 30% מהחוב בשני תשלומים (בסוף יוני ובסוף יולי); עסקים בעלי מחזור של פחות מ-5 מיליון שקל ישלמו 15% מהחוב גם הם בשני תשלומים באותם מועדים. בנוסף, תהיה אפשרות של סיוע נוסף במקרים של עסקים שיתקשו לעמוד במתווה.

לבקשת יו"ר הוועדה גפני להחזיר למי שכבר שילם את חובותיו את הריבית, ציינה נציגת רשות המסים כי הדבר ייבחן נקודתית.

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) הודיע כי הוא מתנגד להסדר. לדבריו, "כל הכסף הזה הוא גזל. ביטלנו את מס מעסיקים בחקלאות, הסכמנו כאן שזה היה לא צודק, גם כאן המס אינו צודק. העובדים הזרים הם מי שמסכימים לעבוד שם. העסקים האלה בקושי חיים, מה אתם לוקחים כסף מהם על עובדים זרים? הם הרי משלמים להם משכורת. זו מדינה שרוצה לייצר, שמקימה מפעלים בחו"ל, משהו פה השתבש. צריך למחוק את החובות. אתם לא משרתים את הגדלת הייצור".

לעומת זאת, שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, אמר: "לא לילד הזה פיללנו. אבל בהתחשב בנסיבות ובפסיקת בית המשפט העליון, אנחנו רוצים להודות ליו"ר ועדת כספים גפני, ולחברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) ומרב בן ארי (כולנו) שנרתמו לטובת המסעדות והעסקים הקטנים במטרה להקטין את הנזק הרב שנגרם לעסקים כתוצאה מההיטל הלא צודק הזה"

פורר - שהוביל את הנושא מיומו הראשון, ואף קרא מספר פעמים לרשות המסים להגיע להסדר שיביא להמשך פעילותם של המסעדות, הפאבים, המלונות וחברות כח האדם - אמר כי "ההישג שהצלחנו להוביל בוועדת הכספים יוכל להציל אלפי עסקים מקריסה. הקנסות הגבוהים שנאלצו לשלם בגין ההיטל הרטרואקטיבי אינם מתיישבים עם המציאות היומיומית של העסקים בישראל, שנאלצו לפתע לשלם היטל שלא ידעו עליו לפי חוק, ואם לא די בכך, גם לשלם קנסות ואת הריביות שצבר ההיטל. אני שמח שהצלחנו לחסוך עשרות מיליוני שקלים לענפי המסעדנות ובתי המלון ולדאוג בסופו של דבר שלמשק הישראלי לא ייגרם נזק בלתי הפיך".

https://www.themarker.com/career/1.6093005