ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה שוקלת לתת מעמד תושב למבקשי מקלט - בתנאי שיעזבו את תל אביב

תאריך: 19.6.18 מקור: הארץ, לי ירון

בכירים ברשות האוכלוסין וההגירה הציגו לפעילים למען גירוש מבקשי המקלט מישראל מתווה ולפיו מבקשי מקלט שיישארו בארץ יוכלו לקבל מעמד של תושבים ארעיים, אם יעזבו את אזור תל אביב – כך נודע ל"הארץ". הפעילים הביעו התנגדות לתוכנית, בטענה שהיא "הצהרת כוונות ולא תוכנית אופרטיבית". מהרשות נמסר בתגובה: "נבחנים כל מיני צעדים".

הבכירים הציגו מתווה מעודכן למתווה אליו הגיעו עם נציבות הפליטים של האו"ם באפריל האחרון, ולפיו כ-18 אלף מבקשי מקלט יעזבו את ישראל, ולא כ-16.5 אלף כפי שסוכם במתווה הקודם. מבין הנשארים, מי שיעזוב את תל אביב לאזורים אחרים בארץ שתגדיר הרשות – ושהמיקום שלהם לא נמסר – יוכל לקבל אשרה א5, המקנה את הזכות לעבוד וזכויות מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי וחוק הביטוח הלאומי. האשרה תישלל ממי שייתפס חוזר לתל אביב. על פי ההצעה החדשה, העוזבים ייצאו מגבולות ישראל תוך ארבע שנים, במקום חמש כפי שהוצע במתווה הקודם. 

הפגישה, שדבר קיומה פורסם אתמול בחדשות עשר, התקיימה בחודש שעבר. בממשלה ניסו למנוע ביקורת של הפעילים על הסכם עתידי להעברת מבקשי מקלט, אם יושג כזה מול נציבות האו"ם לפליטים. ביקורת כזו הובילה את ראש הממשלה בנימין נתניהו לסגת מההסכם שהושג בחודש אפריל האחרון, ולפיו ישראל תקלוט כ-16,250 מתוך 39 אלף אזרחי אריתריאה וסודן השוהים בשטחה. על פי המתווה שנזנח, מדינות מערביות היו אמורות לקלוט מספר דומה, בתיווך האו"ם.

שפי פז, ממובילות המאבק לגירוש מבקשי המקלט, אמרה בשיחה עם "הארץ": "יש לי יותר מדי ניסיון בהבטחות שווא מכדי שאקבל אותן. ההתנגדות שלנו מבוססת במידה רבה על אי אמון מוחלט במערכת - ואני חושבת שהם זכו בזה ביושר. שאלתי אותם איך הם מתכוונים לאכוף את זה, שמי שהצהיר שעבר לערבה באמת יישאר שם? לא היו להם תשובות מספקות. אמרו שאם יתפסו אותו יורידו לו את הדרגה של הוויזה. עניתי שעם משוחררי חולות הם לא הצליחו לאכוף, וכולם חזרו לדרום תל אביב".

"הם קוראים לזה מנגנון של תמרוץ חיובי ושלילי", הוסיפה פז, "הבעיה היא שאין מי שיתפוס אותם. הפקחים לא עושים את זה. לאיזה מדינות הם מתכוונים לשלוח אותם? למדינות שלא מכניסות יותר ספינות? לקנדה? הם כבר קולטים אלפים. הם לא הציגו לנו אף מדינה קונקרטית שתיקח אותם. אמרו לנו שזה המתווה היחיד שקיים כרגע ושההצעה לא תישאר על השולחן לנצח. לקחנו את הזמן לחשוב על זה כי לא רצינו לדחות על הסף".

פז אמרה כי היא וחבריה מגבשים בעצמם הצעה למתווה, שתתמקד בלחץ כלכלי על מבקשי המקלט. "אנחנו כבר לא מדברים על גירוש, וגם לא על כליאה", הסבירה פז. "מעולם לא הייתי בעד כליאה, חשבתי שחולות צריך להיות מתקן פתוח. אנחנו מבינים שהאנשים האלה כאן בשביל לשלוח כסף הביתה ושולחים סכומים גבוהים - ולכן צריך להתמקד בפן הכלכלי ולפגוע במוטיבציה שלהם להישאר פה". 

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6194717