ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה ממשיכה בהליכי גירוש מבקשי המקלט, אף שאין הסכמים עם מדינה שלישית

תאריך: 17.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

על אף שבג"ץ קבע השבוע כי הליכי הגירוש מוקפאים לשבועיים נוספים וכי אין מדינה שלישית אליה ניתן לגרש מבקשי מקלט, לידי "הארץ" הגיעה שורה של מסמכים המעידים כי המדינה ממשיכה בפועל בהליכי הגירוש. כך, ממוני ביקורת הגבולות של רשות האוכלוסין והאכיפה ממשיכים לקיים בימים אלה שימועים לפני גירוש, ובהם הם מודיעים למבקשי המקלט כי עליהם לעזוב את ישראל אל "מדינה שלישית בטוחה מתוקף ההסכמים שיש למדינת ישראל עם שתי המדינות". זאת על אף שבפועל ההסכם עם רואנדה קרס לפני חודשים אחדים, וכפי שקבע בג"ץ - המדינה טרם הצליחה לגבש הסכם עם אוגנדה.

בסיכום שימוע שנערך למבקש מקלט יומיים לאחר הדיון בבג"ץ, הודיע לו ממונה ביקורת גבולות: "לאחר שמיעת דברי הנתין ולאחר בחינת עניינו, עולה כי לנתין אין כל טענות חריגות אשר יכולות למנוע את הרחקתו למדינה שלישית בטוחה. כמו כן הוסבר לנתין את כל התהליך אשר הוא יעבור והליווי למדינה השלישית, ואת הנתונים העדכניים אשר מתקיימים במדינות השלישיות הבטוחות ואין לו ממה לחשוש".

לדברי הממונה, בית המשפט העליון דווקא הכשיר את המהלך בעבר. "לאחר בחינת התשתית העובדתית קבע בית המשפט כי התקיימו התנאים המהותיים והפרוצדורלים הנדרשים להרחקת המסתננים למדינה השלישית מכוח הסדר עליו חתמה ישראל", נאמר בסיכום, "ישראל הגיע להסדר עם המדינות השלישיות ושתי המדינות מחויבות לקלוט את המגיעים אליה ולייתן להם אשרות שהייה ועבודה". במסמכים אין כל התייחסות להקפאת הגירוש או לקריסת ההסכמים עם המדינות השלישיות.

במקרה אחר שהתרחש בשבוע שעבר, ממונה ביקורת גבולות כתב לאזרח אריתריאה שהגיש את בקשת המקלט ב-2017, כי בקשתו נדחתה ועל כן עליו להשלים את יציאתו מישראל בתוך 30 יום. עוד נכתב כי "הוסבר לנתין כי המדינה השלישית היא מדינה בטוחה וההסדר עם המדינה השלישית מבטיח את יציאתך הבטוחה מישראל, קליטתך במדינה השלישית ואי הרחקתך למדינת מוצאך".

מבקש מקלט נוסף קיבל "החלטה בעניין הרחקה למדינה שלישית". בנימוקים נכתב: "הנתין עבר שימוע למדינה שלישית בעת שהותו במתקן חולות. מכיוון שלא נמצאה מניעה להרחקתו מהארץ, ניתנו לנתין 30 יום לשם מסירת החלטתו. הנתין נשאל אם בכוונתו לעזוב את ישראל מרצונו וענה כי אין בכוונתו לצאת. הנתין אינו עומד באף אוכלוסייה המוחרגת ממתווה המדינה השלישית. לפיכך - הינך נדרש להסדיר יציאתך מישראל עד תום תוקף אשרתך בתאריך 9.5.18".

בתום 30 הימים שניתנו לחלק ממבקשי המקלט לעזוב את הארץ, הם לא יגורשו בפועל אם צו ההקפאה יוארך, אלא יישארו בישראל ללא כל מעמד ומבלי שאשרת השהייה שלהם תוארך. עדויות שהגיעו ל"הארץ" מלמדות כי מבקשי מקלט שבשבוע האחרון מלאו 30 ימים מאז השימוע שעברו, לא קיבלו חידוש אשרות ולפיכך הם חסרי מעמד.

עו"ד איתי מק שלח השבוע לפרקליטות התראה לפני נקיטת הליכים לפי פקודת ביזיון בית המשפט, בגין שימועים שנערכו למבקשי מקלט. עו"ד מק כתב כי "על אף הביקורת החריפה של בית המשפט בפסק הדין, עתה מתברר שמרשיך ממשיכים בהתנהלות החמורה. לפי פסק הדין לא קיים כיום הסכם עם מדינה שלישית כלשהי". מק טען להפרה של הצו הארעי ולניסיון למרמה כלפי מבקשי המקלט.

גם מבקשי מקלט שאשרת השהייה שלהם במדינה פגה וניגשו השבוע לחדש את האשרה בשל הקפאת הליכי הגירוש, נתקלו בסירוב. לדברי עו"ד כרמל פומרנץ, שכמה מלקוחותיה נותרו חסרי מעמד ללא הארכת האשרה, "אחרי ששקר ההסכמים עם המדינות השלישיות נחשף, רשות האוכלוסין מנהלת קרב מאסף כדי להצליח ולהעזיב עוד אנשים מרצון באמצעות שקרים והפחדות".

https://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.6009051