ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל (ע"ר)

Aid Organization for Refugees and Asylum Seekers in Israel

המדינה השיבה לבג"ץ שישנה סבירות גבוהה לגירוש מבקשי המקלט לאוגנדה

תאריך: 5.4.18 מקור: הארץ, לי ירון

המדינה מסרה היום (חמישי) את תשובתה לבג"ץ, לפיה התנאים באוגנדה מאפשרים לה לקלוט מבקשי מקלט. לפי תשובת המדינה - שבה אוגנדה לא מוזכרת בשמה - שליח מיוחד יצא למדינה על מנת לבדוק את היתכנות הגירוש, ומסר כי החלק העיקרי של הבירורים נשלם. לאור התמונה שעלתה, נכתב כי לדעת היועץ המשפטי לממשלה ישנה הסתברות גבוהה לגירוש.

עם זאת, נכתב כי דרוש פרק זמן קצר נוסף להשלמת הבירור לצורך הסדרת ההרחקה. בירורים אלה ייערכו גם הם על ידי השליח, שימסור את עדכוניו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, שיגיש את תשובתו הסופית עד ליום שלישי בשבוע הבא. עוד נמסר בהודעה כי אין מקום, לדעת המדינה, לשחרר את מבקשי המקלט הנותרים במתקן סהרונים. נשיאת העליון אסתר חיות אישרה את בקשת המדינה להגיש את התשובה בשבוע הבא, והותירה על כנו את הצו הארעי המקפיא את גירוש מבקשי המקלט.

לקריאת תשובת המדינה במלואה לחצו כאן

בתוך כך, סגן שרת החוץ של רואנדה אוליבייה נדוהונגירהה אמר הלילה כי הופתע מהצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיה הקרן החדשה מעורבת בהחלטת ממשלת רואנדה לסגת מההסכם לגירוש מבקשי המקלט. נדוהונגירהה התייחס הלילה להצהרת נתניהו ואמר כי רואנדה כלל לא מכירה את הקרן החדשה ולא קיימה איתה כל קשר. "אני מופתע מאוד מההצהרה הזו", צייץ נדוהונגירהה, "בעיקר מההנחה שגורמים חיצוניים יכולים ללחוץ על ממשלת רואנדה בכל צורה".

אתמול מסרו בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא בוחן את האפשרות לפתוח את מתקן חולות מחדש. אם יתברר שאי אפשר לגרש את מבקשי המקלט לאוגנדה, ישוחררו כל המוחזקים בכלא סהרונים. בתוך כך, שחררה המדינה אמש 58 מבקשי מקלט מתוך 270 המוחזקים בכלא סהרונים. לפי הודעת המדינה לבג"ץ, מדובר במבקשי המקלט שהוצע להם להיות מגורשים רק לרואנדה ונכלאו בעקבות סירובם, ולא הוצעה להם האפשרות להיות מגורשים גם לאוגנדה. הכלואים מוחזקים במתקן בעקבות מבצע הגירוש שאמור היה לצאת לפועל ב-1 באפריל ובוטל.

ההודעות על חידוש המאמצים לגירוש לאוגנדה באו לאחר ביטול ההסכם שישראל חתמה מול נציבות הפליטים של האו"ם, שבמסגרתו 16 אלף מבקשי מקלט היו אמורים להיקלט במדינות מערביות שונות, בהן קנדה וגרמניה. כשראש הממשלה בנימין נתניהו הציג ביום שני את המתווה, הוא הסביר שהמדינה השלישית נסוגה מההסכם עם ישראל כיוון ש"אינה עומדת בלחצים", לדבריו. שלשום אמר נתניהו במפורש שמדובר ברואנדה, והצהיר שנכנעה ללחצים שהופעלו עליה מאירופה בעידוד הקרן החדשה לישראל.

בפוסט שבו הודיע על ביטול ההסכם, כתב ראש הממשלה ש"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים".

עו"ד אביגדור פלדמן, שעתר לבג"ץ נגד גירוש מבקשי המקלט, מסר בתגובתו לבית המשפט להודעת המדינה: "בית המשפט אישר רק את רואנדה כמדינה בטוחה ולא כל מדינה אחרת. עולה מן ההתפתחויות כי המדינה לא הציגה בפני בית המשפט מצג ראוי ביחס לרואנדה ואף לא מיהרה להודיע לבית המשפט שהוא בבחינת אפוטרופוסם של נעים ונוודים וחייהם בידי בית המשפט, כי ההסכם עם רואנדה לא שריר יותר. אין כל עילה להחזקתם במעצר של אסירי סהרונים, ויש את כל העילות שבעולם לשחררם לאלתר קודם לכניסת חג החירות".

https://www.haaretz.co.il/news/education/1.5977173